Porada eksperta: Jak karmić bojwnika?

Porada eksperta: Jak karmić bojwnika?

Skąd wiadomo czym karmić bojowniki

Dzikie formy bojowników pochodzą płytkich i ciepłych wód południowo-wschodniej Azji, a dokładnie z rozlewisk Mekongu i Menamu na Półwyspie Indochińskim. Gatunek ten jest dziś na tych terenach zagrożony wyginięciem, jednak można go spotkać również w rowach melioracyjnych i na sztucznie nawadnianych polach ryżowych. Występuje także poza Azją, czyli na kontynentach wszystkich Ameryk, gdzie pojawił się na wskutek działań człowieka. Takie akweny są często mętne i ubogie w tlen, jednak bardzo bogate w substancje mineralne i różne formy życia. Jest to znakomite środowisko dla rozwoju wielu gatunków owadów, których larwy żyją w wodzie. Właśnie one stanowią podstawę diety tych ciekawych i pięknych rybek. Jako uzupełnienie menu zjadają one także różne resztki organiczne – również roślinne. Sprzedawany dziś w sklepach zoologicznych „Bojownik wspaniały” (Betta splenders), choć został wyhodowany w niewoli i zdecydowanie różni się wyglądem od swoich dzikich kuzynów, to je dokładnie to samo.

Żywienie bojowników w zależności od warunków hodowli

Trzymając bojownika w akwarium ogólnym, zazwyczaj nie ma żadnych problemów z jego żywieniem. Przy odpowiedniej obsadzie zbiornika i jego wystroju, gdy ryba nie jest narażona na stres, bojownik z powodzeniem będzie jadł nawet płatki przeznaczone dla różnych gatunków ryb akwariowych. Oczywiście będzie zachwycony, jeśli od czasu do czasu dostanie porcję żywego lub mrożonego pokarmu. Z powodzeniem można karmić go larwami ochotki, wodzienia czy doniczkowca. Nadają się również drobne skorupiaki i plankton jak rozwielitka, solowiec, oczlik i drobny kryl. Niestety większość bojowników, trzymana jest w warunkach daleko odbiegających od naturalnych. Całe życie spędzają samotnie w niewielkim zbiorniku. W takiej sytuacji karmienie może wyglądać inaczej.

Dlaczego bojownik może być wybredny w jedzeniu

Często zdarza się, że bojownik mieszkający samotnie w kilku litrach wody, staje się osowiały, wykazuje brak apetytu lub przyjmuje wyłącznie jeden rodzaj pokarmu. Niestety jest to świadectwo, że takie warunki nie są dla niego dobre. Taka sytuacja może być właśnie przyczyną zaburzeń w zachowaniu zwierzęcia, również dotyczącym jedzenia. W kuli, czy też bardzo małym akwarium, zazwyczaj z braku miejsca, nie ma filtra i grzałki, co uniemożliwia zapewnienie stabilnych parametrów wody, a zła jej jakość i temperatura mają zdecydowany wpływ na zdrowie bojownika.

Dlatego najlepiej zmienić mu lokum, chociażby na akwarium o pojemności 30–40 litrów i obsadzić je gęsto roślinami. Wtedy samcowi można dokupić do towarzystwa 3-4 samiczki, tworząc namiastkę ich naturalnego habitatu.  Zapewne ryby będą miały znakomity apetyt i ze smakiem jadły różne pokarmy.

Żywienie wybrednego bojownika

A co jeśli w grę wchodzi tylko kula? Może się zdarzyć, że nie będzie żadnego problemu. Przy regularnej wymianie wody i utrzymywaniu jej w odpowiedniej temperaturze, bojownik może mieć znakomity apetyt i dotrzymywać nam w zdrowiu towarzystwa przez długi czas.

Jednak jeśli jest inaczej, trzeba wtedy wypróbować różne pokarmy i wybrać ten, który jest zjadany najchętniej. Naprzeciw problemowi wyszli producenci pokarmów dla ryb akwariowych, którzy oferują produkty zaadresowane specjalnie dla bojowników. Wśród nich są płatki czy liofilizowane larwy owadów. Jednak największą popularnością cieszą się granulaty w formie drobnych kuleczek o idealnym rozmiarze do połknięcia, na raz, przez rybę. Skład takiego pokarmu jest odpowiednio zbilansowany, zawiera pełną paletę składników potrzebnych do życia tego gatunku. Dlatego można go podawać jako jedyny, bez konieczności uzupełniania innym. Taka forma karmienia ogranicza też zanieczyszczanie wody, żadne resztki nie pozostają w toni, gdzie mogłyby się rozkładać tworząc toksyczne związki amonowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby jednorazowo podawać najwyżej po kilka granulek, które od razu zostaną zjedzone. Czynność należy powtarzać kilka razy dziennie, obserwując brzuch ryby, w ten sposób łatwo ocenić czy jest już najedzona.

Przekarmianie to częsta przyczyna chorób przewodu pokarmowego, ponieważ ryby zazwyczaj nie odczuwają sytości. Wynika to z tego, iż w środowisku naturalnym bardzo rzadko występuje nadmiar pokarmu.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Anastazja
  mar 26, 2018 - 12:21 PM

  Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie zastanawiałam się nad karmieniem bojowników ponieważ planuję wprowadzić te rynki do mojego akwarium.

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   mar 27, 2018 - 08:47 AM

   Witaj Anastazjo,

   Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc! 🙂

   Pozdrawiamy,
   Zespół Kakadu

   Reply
  • Ja
   lis 25, 2018 - 04:25 PM

   Dodatkowo musisz wiedzieć , że bojowniki nie mogą mieszkać w jednym akwarium z innymi rybami. Najczęściej siedzą sami, ale kilka ryb mogą „cierpieć „ , dokładnie zapytaj w skliepie. Stad nazwa: bojownik.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu