Porada eksperta: Dlaczego żółw nie rośnie?

Porada eksperta: Dlaczego żółw nie rośnie?

„Witam! Posiadam dwa żółwie żółtolice. Jeden z nich rozwija się prawidłowo, drugi natomiast nie urósł w ciągu 2 lat ani trochę. Dlaczego tak się dzieje? Przy okazji chciałabym się zapytać również o to, czy mogę dołączyć do nich żółwia czerwonolicego oraz o to, czym je karmić?” – Usiaa

Witam! Niestety mam zbyt mało informacji o tych konkretnych żółwiach, bym mógł spróbować zdiagnozować przyczynę braku wzrostu jednego z nich. Podaję więc kilka powodów, które według mnie są najbardziej prawdopodobne.

Możliwe jest zatem, że w przewodzie pokarmowym tego żółwia znajdują się pasożyty lub/i pierwotniaki, które hamują jego rozwój. Inną możliwością jest to, że jest zdominowany przez drugiego osobnika, przez co pobiera mniej pokarmu i nie rośnie. Wielkość tych gatunków żółwi jest zależna od płci – samice rosną znacznie większe, być może więc wolniej rosnący osobnik jest samcem. I wreszcie, winna może być nieodpowiednia dieta.

Wszystkie gatunki  żółwi ozdobnych są mięsożerne. Nie chodzi tu mięso ssaków i ptaków, lecz o mięso wszelkich organizmów występujących w środowisku wodnym i błotnistym. Dieta żółwi w warunkach hodowlanych powinna składać się przede wszystkim z wodnych bezkręgowców, skorupiaków i ryb.

W sklepach zoologicznych dostępne są stynki, krewetki, kiełże itd. zarówno w postaci suszonej, jak i mrożonej. Można nabyć również specjalne pokarmy dla żółwi. Młode osobniki bardzo chętnie zjadają mrożone larwy ochotki, szklarki itp. Dodatkowo powinniśmy urozmaicać dietę o pokarm roślinny, jak mlecz, bazylia, roszponka, babka lancetowata i roślinność wodną, jak moczarka i kabomba.

Jak jednak wspomniałem na początki, nie jestem wstanie określić, co tak naprawdę mu dolega. Może to zrobić tylko lekarz weterynarii, dlatego zalecam wybrać się do niego w najbliższym czasie. Jeśli chodzi o pytanie o to, czy można dołączyć żółwia czerwonolicego, sugeruję poczekać na werdykt weterynarza i z nim skonsultować chęć rozszerzenia stadka.

Przy okazji chciałbym przypomnieć, że wszystkie żółwie ozdobne znajdują się na liście gatunków inwazyjnych i na terenie RP jest całkowity zakaz przetrzymywania, hodowli, rozmnażania, oferowania do sprzedaży i zbywania tych gatunków bez posiadania odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska.

Podaje link do części ustawy o ochronie przyrody, mówiącej o zwierzętach inwazyjnych: http://www.gdos.gov.pl/inwazyjne-gatunki-obce

Tekst: Christian Schabinger
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Viktor
    sty 27, 2019 - 05:09 PM

    Żółto(Trachemys scripta troostii) i czerwono((Trachemys scripta elegans) lice to rozne podgatunki jednej odmiany czerwonolice rosna odrobine wieksze, ale wpuszczenie młodego do 2 dorosłych osobnikow moze skonczyc sie zameczeniem,maluszka (doswiadczenia własne z żółwiami chinskimi). szczesliwie znalazłem dla maluchow dobry dom.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu