Porada eksperta: Dlaczego żółw nie rośnie?

Porada eksperta: Dlaczego żółw nie rośnie?

„Witam! Posiadam dwa żółwie żółtolice. Jeden z nich rozwija się prawidłowo, drugi natomiast nie urósł w ciągu 2 lat ani trochę. Dlaczego tak się dzieje? Przy okazji chciałabym się zapytać również o to, czy mogę dołączyć do nich żółwia czerwonolicego oraz o to, czym je karmić?” – Usiaa

Witam! Niestety mam zbyt mało informacji o tych konkretnych żółwiach, bym mógł spróbować zdiagnozować przyczynę braku wzrostu jednego z nich. Podaję więc kilka powodów, które według mnie są najbardziej prawdopodobne.

Możliwe jest zatem, że w przewodzie pokarmowym tego żółwia znajdują się pasożyty lub/i pierwotniaki, które hamują jego rozwój. Inną możliwością jest to, że jest zdominowany przez drugiego osobnika, przez co pobiera mniej pokarmu i nie rośnie. Wielkość tych gatunków żółwi jest zależna od płci – samice rosną znacznie większe, być może więc wolniej rosnący osobnik jest samcem. I wreszcie, winna może być nieodpowiednia dieta.

Wszystkie gatunki  żółwi ozdobnych są mięsożerne. Nie chodzi tu mięso ssaków i ptaków, lecz o mięso wszelkich organizmów występujących w środowisku wodnym i błotnistym. Dieta żółwi w warunkach hodowlanych powinna składać się przede wszystkim z wodnych bezkręgowców, skorupiaków i ryb.

W sklepach zoologicznych dostępne są stynki, krewetki, kiełże itd. zarówno w postaci suszonej, jak i mrożonej. Można nabyć również specjalne pokarmy dla żółwi. Młode osobniki bardzo chętnie zjadają mrożone larwy ochotki, szklarki itp. Dodatkowo powinniśmy urozmaicać dietę o pokarm roślinny, jak mlecz, bazylia, roszponka, babka lancetowata i roślinność wodną, jak moczarka i kabomba.

Jak jednak wspomniałem na początki, nie jestem wstanie określić, co tak naprawdę mu dolega. Może to zrobić tylko lekarz weterynarii, dlatego zalecam wybrać się do niego w najbliższym czasie. Jeśli chodzi o pytanie o to, czy można dołączyć żółwia czerwonolicego, sugeruję poczekać na werdykt weterynarza i z nim skonsultować chęć rozszerzenia stadka.

Przy okazji chciałbym przypomnieć, że wszystkie żółwie ozdobne znajdują się na liście gatunków inwazyjnych i na terenie RP jest całkowity zakaz przetrzymywania, hodowli, rozmnażania, oferowania do sprzedaży i zbywania tych gatunków bez posiadania odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska.

Podaje link do części ustawy o ochronie przyrody, mówiącej o zwierzętach inwazyjnych: http://www.gdos.gov.pl/inwazyjne-gatunki-obce

Tekst: Christian Schabinger
Zdjęcie: Fotolia.com

park-targówek-sklep-terrarystyczny

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu