Pielęgnacja łap u psa

Pielęgnacja łap u psa

Psie łapy wymagają naszej opieki, szczególnie w okresie zimowym, kiedy narażone są na większe uszkodzenia. Kudłacz oczywiście sam dba o pielęgnację, ale nie wszystko jest w stanie zrobić i dlatego potrzebuje naszej pomocy. Najważniejsza zasada przy wszelkich zabiegach związanych z pazurami i opuszkami łap brzmi: trzeba robić to regularnie. Nie wystarczy smarować łapy raz na tydzień albo podcinać pazury, kiedy psiak nie jest już w stanie chodzić.

Psie opuszki łap są delikatne

Ponieważ powierzchnie bezpośrednio stykające się z podłożem są najbardziej podatne na podrażnienia, infekcje i grzyby, należy poświęcić im szczególną uwagę, bo to właśnie zazwyczaj z nimi są największe problemy. Pamiętajmy, że dużo łatwiej jest zapobiegać, niż potem leczyć. A opuszki goją się długo i wymagają wyjątkowej troski.

Po pierwsze, spody psich łap często zarastają futrem. Taka sierść chłonie wilgoć, brud i wszelkie zanieczyszczenia. W okresie zimowym przyczepiają się też grudki lodu, które mogą dodatkowo podrażniać. Dlatego futro trzeba wycinać, ale robimy to ostrożnie, żeby nie uszkodzić naskórka! Najlepsze są do tego specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami albo wręcz maszynka goomerska (czyli taka, z jakiej korzysta psi fryzjer).

Po drugie, poduszki łap naszego zwierzaka powinniśmy smarować specjalną maścią, która zabezpiecza przed pękaniem i podrażnieniami, tworząc coś w rodzaju ochronnej powłoki. Najlepiej jest natłuszczać i nawilżać spody łap regularnie, natomiast w okresie zimowym, kiedy chodniki posypane są często solą i piachem, nie ma mowy, aby o tym zapomnieć. Sól rozmiękcza poduszki i powoduje bolesne pękanie. Piach dodatkowo podrażnia poprzez tarcie. Dlatego nie zapominajmy o smarowaniu! Jakie produkty są najlepsze? Te z wazeliną, lanoliną, woskiem pszczelim i gliceryną. Pielęgnują, zabezpieczają, nawilżają i natłuszczają. Dodatkowo takie maści zawierają często ziołowe składniki, jak na przykład ekstrakt z drzewa herbacianego, który ma działania antyseptyczne. Preparaty kupujmy w dobrych sklepach zoologicznych. Pamiętajmy również, żeby po spacerze umyć kudłaczowi łapy delikatnym środkiem – może być psi szampon. Woda ma być chłodna. Gorąca jest niewskazana!

Jeśli naszemu kochanemu czworonogowi dodatkowo mocno marzną łapy (albo po prostu spędza na dworze dużo czasu), warto zastanowić się nad kupnem butów dla psa. Są wygodne, miękkie, chronią i przed mrozem, i przed działaniem chemicznych substancji, którymi wysypywane są chodniki.

Pielęgnacja psich pazurów

Pazury pupila trzeba podcinać regularnie. Co to oznacza? Jeśli słyszymy stukanie pazurków o podłogę, najprawdopodobniej nadeszła ta chwila. Psiaki warto przyzwyczajać do pielęgnacji pazurów od małego, wtedy nie będą się denerwować, że robimy im coś dziwnego, strasznego albo bolesnego. Do zabiegu należy podejść spokojnie, początkowo warto oswajać kudłacza stopniowo, gładzić jego łapki, dotykać pazurków. Dopiero potem przejść do czynności właściwej. Czym to robimy? Specjalnym obcinaczem dla psów, który trzeba kupić w sklepie zoologicznym. Nie wolno robić tego cążkami albo nożyczkami dla ludzi, ponieważ psie pazury są o wiele twardsze i bardziej wytrzymałe! Pamiętajmy też, że obcinamy od dołu ku górze, nigdy na odwrót. Małego psiaka można przy tej czynności wziąć na kolana, większego lepiej ułożyć w takim miejscu, gdzie będziemy mieć swobodny dostęp do łap. Podczas obcinania najlepiej wpierw nacisnąć delikatnie na palec, a pazur sam wysunie się w całej okazałości. Ścinamy tylko końcówkę.

Zapuszczanie u kudłacza zbyt długich pazurów będzie mu bardzo przeszkadzało. Może zacząć krzywo stawiać łapy, utykać, w końcu chodzenie sprawi mu ból, bo pazur będzie wbijał się w łapę od wewnątrz. Nie dopuśćmy do tego!

Problemy z psimi stawami

Szczególnie na starość nasz kochany czworonóg może zacząć mieć problemy ze stawami kolanowymi i łokciowymi. Zazwyczaj psiaki same nadwyrężają sobie łapy, kładąc się nieuważnie i zbyt szybko. Dobrym pomysłem jest zostawienie im w tych miejscach większych kęp futra, które zamortyzują uderzenie. Dodatkowo można stosować preparaty zawierające glukozaminę i kolagen. Regenerują tkankę chrzęstną i zdecydowanie zmniejszają ból.

Poważne problemy z psimi łapami

Nie każde schorzenie możemy wyleczyć domowymi metodami. Jeśli pazury notorycznie wrastają, opuszki nie chcą się goić, pojawiła się ropa lub krew, należy udać się do weterynarza. Pupilowi mogła się wdać naprawdę paskudna infekcja i bez specjalnego leczenia po prostu sobie nie poradzimy. Czasami problem ze spodami łap jest też skutkiem niewłaściwej diety, w której brakuje niektórych składników. Weterynarz przepisze odpowiednie preparaty witaminowe albo zaleci konkretne pożywienie.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu