Pasożyty u ptaków

Pasożyty u ptaków

Podobnie jak psie i kocie, tak i pasożyty ptaków można podzielić na dwie grupy: zewnętrzne i wewnętrzne. Łatwo się domyśleć, że pasożyty zewnętrzne żyją na ciele ptaka, a pasożyty wewnętrzne wewnątrz ich organizmów.

Roztocza u ptaków

Roztocza się niewielkimi organizmami należącymi do rzędu pajęczaków – tego samego, do którego zaliczamy wszystkie pająki i skorpiony. Wśród nich znajdują się również gatunki pasożytnicze, które żyją zarówno na ciele, jak i wewnątrz organizmów swoich żywicieli.

U ptaków często spotykamy roztocza żyjące w gniazdach i atakujących pisklęta. W odpowiednich warunkach szybko się rozmnażają, a ponieważ odżywiają się krwią, stają się przyczyną anemii u piskląt.

Dość powszechne są również roztocza piór, które całe swoje życie spędzają na ciele ptaków. Mimo że odżywiają się piórami, nie zawsze stanowią zagrożenia dla zdrowia gospodarza. Zazwyczaj dochodzi do swoistej równowagi między roztoczem a jego żywicielem. Jedynie w specyficznych sytuacjach, np. w przypadku choroby ptaka, dochodzi do zaburzenia tej równowagi i nadmiernej utraty piór.

Do roztoczy zaliczamy również świerzbowce, które stanowią już większy problem, wywołując chorobę zwaną świerzbem. U papug zaczyna się ona niewielkimi zmianami na dziobie i woskówce, które z czasem rozprzestrzeniają się na głowę. W zaawansowanym stadium pojawiają się rozległe wyłysienia i poważne uszkodzenia dzioba.

Wyżej wymienione gatunki zaliczamy do pasożytów zewnętrznych, ale ptaki mogą być również atakowane przez roztocza pasożytujące wewnątrz ich organizmów. Przykładem mogą być roztocza z rodzaju Sternostoma, które żyją w płucach ptaków. Osobniki nimi zarażone mają trudności z oddychaniem, wydają rzężące dźwięki i kichają. W skrajnych przypadkach może pojawiać się bezdech i chwilowa utrata przytomności.

Wszoły ptaków

Wszoły są niewielkimi, bezskrzydłymi owadami, przystosowanymi do pasożytniczego trybu życia. Są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. W Polsce stwierdzono aż około 700 gatunków. Pasożyty te całe swoje życie spędzają na ciele gospodarza, odżywiając się piórami, naskórkiem i zasuszonymi płynami ustrojowymi. Żerując, wszoły podrażniają skórę, co powoduje jej zaczerwienienie i pojawianie się strupów. Przy silnej inwazji tych pasożytów pióra stają się kruche im łamliwe.

Glisty i tasiemce ptaków

Podobnie, jak glisty ludzkie, te pasożytnicze robaki żyją w przewodach pokarmowych odżywiając się ich zawartością. Na zarażenie się glistami najbardziej narażone są ptaki żerujące na ziemi, gdzie znajdują się jaja tych pasożytów, które są wydalane wraz z kałem. U zarobaczonych zwierząt możemy obserwować objawy anemii i spadku odporności.

Inne pasożytnicze robaki, czyli tasiemce również żyją w jelitach. Są jednak mniejszym problem w przypadku ptaków trzymanych w mieszkaniach. Wymagają bowiem żywicieli pośrednich, którymi są owady. W ich ciele rozwijają się jaja tasiemców. Ptak zaraża się zjadając owada.

Inne pasożyty ptaków

Ptaki mogą być atakowane również przez inne pasożyty. Powszechnie występuje u nich na przykład kokcydioza, którą wywołują pierwotniaki z rzędy Coccidia. Namnażają się one w komórkach nabłonka jelitowego, prowadząc do jego uszkodzenia. Głównym objawem choroby jest silna biegunka. Nieleczona kokcydioza kończy się zwykle śmiercią.

Groźne w skutkach mogą być również choroby wywołane przez pasożytnicze grzyby, zwłaszcza przez te, które atakują układ oddechowy. Przykładem jest aspergiloza, czyli grzybica płuc.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu