Owoce w diecie dla ptaków

Owoce w diecie dla ptaków

Owoce są doskonałym pokarmem dla wielu ptaków. Dla miękkojadów takich, jak gwarki lub tukany, są podstawowym pożywieniem. Dla ziarnojadów, np. kanarków są cennym uzupełnieniem diety. Owoce chętnie jedzą papugi i wiele z nich powinno je otrzymywać codziennie.

Jak podajemy owoce ptakom?

Przede wszystkim owoce powinny być świeże. Nie powinniśmy podawać naszym ptakom zgniłych i spleśniałych owoców, ponieważ mogłyby im tylko zaszkodzić. Z tego powodu podajemy ptakom tylko takie porcje, które mogą być zjedzone w ciągu krótkiego czasu.

Niestety, jest to pokarm, który szybko się psuje. Nie zjedzone resztki musimy od razu wyrzucać, ponieważ rozwijają się na nich grzyby i bakterie, mogące być przyczyną niebezpiecznych zatruć.

Dużym ptakom i wszystkim papugom możemy podawać owoce pokrojone na większe kawałki, lub nawet w całości. Żako, kakadu i inne duże papugi potrafią podczas jedzenia trzymać owoce w łapie, dlatego większe kawałki są dla nich lepsze. Inne gatunki papug, które nie opanowały tej sztuki, mają na tyle mocne dzioby, że poradzą sobie dużymi owocami.

A przy tym mają zajęcie, co dla tych ruchliwych ptaków jest doskonałą rozrywką. Natomiast duże miękkojady, jak tukany i dzioborożce potrafią połknąć w całości, łącznie z pestkami, nawet sporych rozmiarów owoce.

Małym ptakom lepiej pokroić owoce na małe kawałki. Ale bez przesady. Nie musimy robić owocowego musu. Wbrew pozorom, większość z nich poradziłaby sobie nawet z całym jabłkiem. Jednak krojąc owoce na małe kawałki możemy przygotować niewielką porcję, składającą się z różnych owoców.

Ptakom, dla których owoce są podstawą diety, podajemy codziennie sałatkę owocową, składającą się z różnych owoców. Innym ptakom możemy podawać kawałki owoców od czasu do czasu. Przed podaniem należy owoce dokładnie umyć.

Suszone owoce dla ptaków i gotowe pokarmy owocowe

O zaletach świeżych owoców nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak nie zawsze możemy je kupić. Poza tym można je przechowywać przez krótki czas, a podane ptakom muszą być od razu zjedzone, aby się nie zepsuły i zwierzęciu nie zaszkodziły.

W sklepach zoologicznych dostępne są różne owoce w postaci suszonej oraz gotowe mieszanki i owocowe pokarmy dla ptaków. Nigdy nie będą one tak dobre jak produkty świeże, ale także znakomicie nadają się do uzupełniania ptasiej diety i mają zdecydowanie dłuższy termin przydatności do spożycia.

Jakie świeże owoce możemy podawać ptakom?

Najlepsze są owoce bardzo soczyste i słodkie. Takie są najchętniej jedzone. Ptaki mają jednak swoje upodobania i nie wszystkie owoce będą zjadane z takim samym apetytem. Szczególnie wybredne pod tym względem bywają papugi.

W dużej mierze zależy to od tego, do jakiego pokarmu zostały przyzwyczajone za młodu. Dlatego młodego ptaka powinniśmy przyzwyczajać do urozmaiconego pokarmu. Gusta dorosłego osobnika trudno zmienić, zawsze jednak warto próbować.

Nasze ptaki mogą jeść niemal wszystkie owoce, które my sami zjadamy, dlatego wymienimy tylko te, najbardziej popularne i najczęściej stosowane w żywieniu ptaków w naszym kraju.

Jabłka i gruszki

Wielu właścicieli ptaków podaje swoim podopiecznym głównie jabłka, ponieważ są zawsze dostępne i stosunkowo tanie. Ponadto ptaki je lubią. Najlepsze są odmiany słodkie. Kwaśne nie są już tak chętnie jedzone. Równie dobre są gruszki, choć nie wszystkie ptaki zajadają je z jednakowym apetytem.

Jabłka i gruszki powinny być miękkie, ale nie przejrzałe. Przed podaniem usuwamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki. Wielu właścicieli obiera je jeszcze ze skórki. Zwłaszcza, gdy są przeznaczone dla miękkojadów i dużych papug.

Ziarnojadom i małym papugom można powiesić ćwiartkę jabłka (lub gruszki) w klatce, by mogły go sobie skubać. Innym ptakom podaje się je zazwyczaj jako jeden ze składników sałatki owocowej.

Czereśnie i wiśnie

Czereśnie i wiśnie podajemy głównie miękkojadom, jako jeden ze składników sałatki owocowej. Duże gatunki łykają je zwykle w całości, razem z pestkami, które są później wydalane. Mniejszym ptakom możemy przekroić je na pół i, ewentualnie usunąć pestkę.

Owoce te lubią również papugi, którym można je podawać w całości. Chętnie jedzone są także przez wiele gatunków ziarnojadów. Im również możemy podawać niepokrojone.

Kiwi
Kiwi jest bardzo smacznym owocem, który podajemy głównie papugom i miękkojadom. Stanowi cenny składnik diety tych ptaków. Podajemy go obranego ze skórki i pokrojonego w kawałki.

Banany
Banany stosujemy głównie w żywieniu miękkojadów. Są bardzo dobrym, wysokobiałkowym i pożywnym pokarmem. Przed podaniem trzeba je obrać ze skórki i pokroić.

Winogrona
Winogrona są chętnie jedzone przez wiele gatunków ptaków, w tym ziarnojadów. Miękkojadom podajemy je zwykle w całości, innym ptakom możemy przekroić je na pół. Możemy podawać wszystkie odmiany winogron.

Brzoskwinie, morele i nektarynki
Brzoskwinie, morele i nektarynki nadają się na pokarm dla wszystkich miękkojadów i papug. Najlepiej obrać je ze skórki, usunąć pestkę i pokroić.

Mango

Mango jest dobrym, soczystym i słodkim owocem (jeśli jest odpowiednio dojrzały). Jest nieco kłopotliwy w podawaniu, ponieważ ciężko się obiera a miąższ mocno przylega do pestki. Doskonały pokarm dla wszystkich miękkojadów i papug.

Pomarańcze i mandarynki
Pomarańcze i inne cytrusy są doskonałym pokarmem dla wielu ptaków, ponieważ zawierają dużo witaminy C. Są chętnie jedzone przez wiele gatunków miękkojadów i papug. Przed podanie obieramy je ze skórki i dzielimy na cząstki, ewentualnie kroimy na mniejsze kawałki.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu