Kakadu baner 940x580 938x535 - Objawy i konsekwencje alergii pokarmowej u psów - STOP DRAPANIU

Objawy i konsekwencje alergii pokarmowej u psów – STOP DRAPANIU

Alergia pokarmowa to dość często występująca dolegliwość u naszych czworonożnych przyjaciół. Choroba zazwyczaj objawia się uporczywym świądem, co może świadczyć o nietolerancji któregoś ze składników pokarmowych. Jak zatem rozpoznać alergię tego typu i jakie są jej konsekwencje?

Alergię pokarmową wywołuje nadmierna reakcja układu odpornościowego, a jej najbardziej charakterystyczne objawy stanowią świąd oraz pojawiające się w jego następstwie zmiany skórne. Mogą one przybrać zarówno łagodną jak i ostrą postać, która jest najbardziej uciążliwa dla zwierzaka i drastycznie wpływa na pogorszenie jakości jego życia. Wówczas pies obsesyjnie się drapie, wydrapując duże powierzchnie sierści i skóry, co prowadzi do powstawania ran.  Zwierzę może również lizać miejsca dotknięte chorobą (pachwiny, brzuch, boki ciała) i ocierać się o meble.

Jak zaznacza Monika Myziak, lekarz weterynarii w Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – Do charakterystycznych objawów alergii pokarmowej można również zaliczyć problemy z uszami takie jak: zaczerwienienie, brzydki zapach czy zwiększona ilość wydzielanej woskowiny. Uporczywe drapanie może też doprowadzić do pojawienia się wyłysień w okolicach oczu czy łap. Sierść zwierzęcia staje się wówczas matowa, a w niektórych przypadkach pojawia się na niej łupież. Monika Myziak wskazuje również, że – Alergia pokarmowa to także kłopoty żołądkowo jelitowe zwierzęcia, objawiające się wymiotami czy biegunką.

Mimo, że alergia może się rozwinąć w każdym wieku, jej pierwsze objawy przeważnie są już widoczne w początkowych latach życia zwierzęcia. Choroba nie ma podłoża sezonowego, zatem nie występuje w określonych porach roku. Wywołuje ją niejednokrotnie stałe spożywanie nieodpowiedniego pokarmu, który uczula zwierzę. Należy jednak pamiętać, że niektóre czworonogi – podobnie jak ludzie, są bardziej podatne na alergię tego typu.

Jakie pokarmy uczulają zatem naszych pupili? Przede wszystkim te, które zawierają białka: mleko, ryby, soja, ryż, ziemniaki, podroby wieprzowe i wołowe czy różnego rodzaju gotowe przysmaki, w składzie których można znaleźć jajka lub składniki mocno przetworzone. Do grupy wskazanych powyżej produktów zalicza się także mięso wieprzowe, wołowe bądź drobiowe.

Reakcję alergiczną może również wywołać gluten, czyli białko występujące w ziarnach zbóż, takich jak: pszenica, owies, jęczmień czy żyto. Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu to zaparcia, utrata wagi, a czasem nawet apatia i osowienie psa. Zdaniem Moniki Myziak –  Właściciele powinni i w tym wypadku zwrócić uwagę na wygląd psiej sierści, jednak należy pamiętać, że uczulenie na ten składnik pokarmowy daje wiele nieswoistych objawów, często mylonych z innymi schorzeniami – podkreśla przedstawicielka Fundacji.

Ważne zatem, żeby czujnie obserwować swojego psa i w razie pojawienia się podejrzanych dla nas objawów, udać się do lekarza weterynarii. W momencie, gdy ten potwierdzi schorzenie, należy pomyśleć o specjalnej diecie eliminacyjnej, wykluczającej z jadłospisu czworonoga, uczulające go składniki. Żywienie możemy prowadzić na dwa sposoby, przygotowując posiłki samodzielnie lub stosując karmy zawierające tzw. hydrolizowane białka, które nie wywołują reakcji alergicznej u psa.

Czasem jednak ciężko jest wyeliminować wszystkie alergeny, co dodatkowo utrudnia częste współistnienie alergii pokarmowych z atopowym zapaleniem skóry. Warto zatem podkreślić, że na rynku dostępne są również nowoczesne i bezpieczne metody farmakologicznego leczenia alergii u zwierząt, które znaczenie podnoszą komfort życia czworonoga – eliminując uczucie świądu.

Trwa II edycja kampanii społecznej STOP DRAPANIU, realizowanej przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne. Na stronie www.stopdrapaniu.pl, właściciele czworonogów mogą znaleźć przydatne informacje dotyczące m.in. rozpoznania pierwszych objawów alergii, czy uzyskania pomocy dla swoich pupili. Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna STOP DRAPANIU potrwa do końca grudnia 2017 r.

obraz6 - Objawy i konsekwencje alergii pokarmowej u psów - STOP DRAPANIU

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 42 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G,
03-236 Warszawa
NIP: 524-27-77-396
tel. 22 762 97 07,
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu