Nosówka u fretek

Nosówka u fretek

Nosówka, choć kojarzy nam się zwykle z psami, jest chorobą, która atakuje wiele gatunków ssaków. Wśród zagrożonych nią gatunków znajdują się również fretki. W ich przypadku choroba ma bardzo ciężki przebieg i często kończy się śmiercią po około 2 – 6 tygodni od zarażenia się.

Co wywołuje nosówkę u fretek?

Przyczyną nosówki u fretek jest wirus nosówki psiej – CDV (Canine Distemper Virus). Do zarażenia się nim może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami, przy czym nie muszą to być inne fretki. Wirusa nosówki możemy zawlec do domy my sami, na butach, ubraniu czy różnych przedmiotach, zarazek ten jest bowiem bardzo odporny na warunki zewnętrzne. Poza organizmem żywiciela, w temperaturze 25°C może przetrwać kilka tygodni.

Jakie są objawy nosówki u fretek?

Okres inkubacji wirusa nosówki, od chwili zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby, trwa około 10 dni. Po tym czasie u chorej fretki pojawiają się gorączka, brak apetytu, apatia, kaszel, biegunka, wysypka i zaczerwienienie naskórka w okolicach podbródka. Zwierzątko ma zaczerwienione i opuchnięte powieki, a z oczu i nosa cieknie mu wydzielina o brzydkim zapachu i kolorze (zielonkawym bądź żółtym).

W dalszym stadium nosówki wysoka temperatura ciała spada co prawda, ale pozostałe objawy nasilają. U chorego zwierzaka pojawiają się brzydkie plamy zrogowaciałego naskórka na podbrzuszu i wokół odbytu. Możemy też zaobserwować u nie niego drżenie i niekontrolowane skurcze mięśni. Po jakimś czasie fretką zaczynają targać konwulsje. W ostatniej fazie choroby zwierzątko zapada w śpiączkę i umiera.

Jak leczymy nosówkę u fretek?

Leczenie nosówki u fretek jest bardzo trudne i zwykle nieskuteczne. Dlatego tak ważne są szczepienia profilaktyczne. Tylko one mogą uchronić naszego pupila przed tą groźną chorobą. Pierwszy zastrzyk podajemy zwierzątkom 6-8 tygodniowym, drugi 10-12 tygodniowym, a trzeci 14-16 tygodniowym. Później szczepienia należy powtarzać co roku. Niestety szczepionka przeciwko nosówce nie zawsze jest skuteczna i zdarzają się przypadku zachorować nawet zwierząt szczepionych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu