mycie kociej kuwety 938x535 - Mycie kociej kuwety

Mycie kociej kuwety

Regularne sprzątanie kociej toalety » to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Brudna i zapuszczona kuweta wydziela przykry zapach, a co gorsza stanowi znakomite miejsce do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii. Warto dodać, że wśród kotów zdarzają się też ekstremalne czyściochy, które nie wejdą drugi raz do kuwety, z której raz już korzystały. Jeśli nie chcemy, by pupil załatwiał swoje potrzeby gdzie indziej, zadbajmy o należytą czystość i higienę jego toalety.

Jak czyścić kocią kuwetę?

Dbając o stan kociej kuwety, zapewniamy komfort nie tylko pupilowi, ale także sobie. Nieusuwane regularnie odchody wydzielają trudny do zniesienia fetor, a przepełniona i cuchnąca kuweta odstręcza również samego kota. Zniechęcony pupil z pewnością poszuka sobie innego miejsca do załatwiania swoich potrzeb. Chyba nikt z nas nie lubi sprzątać takich niespodzianek, lepiej więc codzienne wybierać nieczystości i brudny żwirek z kuwety mruczka. Niezbędna do tego będzie specjalna łopatka, dzięki której usuniemy tylko zbrylone odchody. W takiej szufelce znajdują się otwory, przez które wypadną czyste granulki, nadające się jeszcze do użycia. Gdy zrobimy już porządek, łopatkę należy umyć, a nieczystości wyrzucić. Gdzie? To zależy od rodzaju żwirku.

Jaki żwirek do kuwety wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów żwirków dla kotów », a tego wybór właściwego ma dosyć duże znaczenie. Niektóre produkty posiadają właściwości zbrylające i pochłaniające przykry zapach. Warto wybrać właśnie taki, ponieważ jest dużo bardziej praktyczny i łatwiej usunąć go z kuwety. Co więcej granulki absorbujące zapach mogą zwalniać nas z obowiązku codziennego sprzątania kuwety. Oczywiście nie możemy całkiem zaniechać naszych obowiązków lub odkładać ich w nieskończoność. Kocią toaletą trzeba mieć na oku, a jeżeli żwirek jest widocznie zawilgocony i przykleja się do ścian pojemnika, to znak, że trzeba go wymienić.

Od rodzaju żwirku będzie zależało również to, gdzie wyrzucimy uprzątnięte nieczystości. W sklepach zoologicznych znajdziemy żwirki, które można spłukać w toalecie. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku. Niestety żwirki bentonitowe i silikonowe zupełnie się do tego nie nadają. Wymieniając granulki tego rodzaju, powinniśmy użyć specjalnych woreczków na odchody, które następnie wyrzucimy do kosza (dowiedz się czym różni się żwirek sylikonowy od innych żwirków KLIK).

↓ ŻWIRKI DLA KOTA ↓

Mycie kociej kuwety

Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy dokładnie wymyć kuwetę i napełnić ją świeżym żwirkiem. Gruntowne porządki zaczynamy od usunięcia całej zawartości pojemnika. Jeśli granulki przykleiły się ścianek, możemy namoczyć kuwetę we wrzątku. Do czyszczenia kociej toalety nadadzą się zwykłe, domowe środki czystości, takie jak płyn do naczyń. Pamiętajmy jednak, by wybrany przez nas środek nie miał zbyt silnej woni. Koty nie znoszą, na przykład zapachu amoniaku oraz cytrusów. Intensywnie pachnące detergenty sprawią, że mruczek przestanie korzystać ze swojej toalety. Pamiętajmy także, że niektóre środki mogą uczulić pupila, warto więc sięgnąć po specjalny preparat, przeznaczony do sprzątania kocich kuwet (poczytaj więcej o czyszczeniu kociej kuwety KLIK). Produkty tego typu są zwykle bezzapachowe, dobrze usuwają bakterie i brud, a przede wszystkim nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pupila.

Kuwetę czyścimy szczotką z twardym włosiem, następnie wycieramy ściereczką. Gdy pojemnik jest czysty i suchy, napełniamy do nową porcją żwirku.

Kuwety samoczyszczące dla kotów

W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite modele kuwet dla kotów, począwszy od tych zwykłych, poprzez zabudowane całkowicie lub częściowo, aż po kuwety z podwójnych dnem. Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularność cieszą się kuwety samoczyszczące, wyposażone w czujniki ruchu i system neutralizujący zapach. Kuweta jest całkowicie zautomatyzowana, czyści się sama, a niektóre modele można nawet podpiąć do domowej kanalizacji. Wszystkie nieczystości usuwane są z niej na bieżąco, a my nie musimy już zaprzątać sobie głowy codziennymi porządkami.

Niestety nie każdy mruczek idzie z duchem czasu. Większość kotów to tradycjonaliści, którzy mogliby przestraszyć się takiej nowoczesnej toalety i nie chcieć z niej korzystać. Warto też dodać, że automatyczna kuweta to dosyć duży wydatek.

↓ KUWETY DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.