Korońce

Korońce

Korońce są największymi gołębiami i jednocześnie jednymi z najpiękniejszych ptaków na świecie. Z pewnością są ozdobą każdej woliery. Musimy jednak pamiętać, że ptaki te są objęte ochroną i muszą posiadać świadectwo legalnego pochodzenia.

Środowisko naturalne korońców

Koronce możemy spotkać wyłącznie na Nowej Gwinei i wyspach Indonezji. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i gęste zarośla.

Wygląd korońców

Korońce osiągają znaczne rozmiary, do około 70 cm wysokości i ważą około 2 kilogramów. Są więc wielkości sporej kury lub małego indyka. W upierzeniu tych ptaków dominuję kolor stalowoniebieski, który urozmaicają kasztanowe, białe lub czarne plamy – zależnie od gatunku. Największą jednak ozdobą korońców jest duży, wachlarzowaty czub, sprawiający wrażenie wykonanego z delikatnej koronki.

Zachowanie i wymagania korońców

Koronce większość czasu spędzają na ziemi wśród gęstej roślinności. Poruszają się wolnym i dostojnym krokiem. W naturze żyją w parach lub małych grupach. Nie są płochliwe i bardzo łatwo się oswajają.

Ze względy na swoje rozmiary, korońce zdecydowanie nie nadają się do trzymania w klatkach dla ptaków. Idealne są dla nich natomiast obszerne woliery dla ptaków, gęsto zarośnięte roślinności i zaopatrzone w gałęzie, na których koronce nocują i budują gniazda.

Doskonałym rozwiązaniem jest także przydomowa oranżeria, po której ptaki będą mogły się swobodnie poruszać, a my będziemy mogli je obserwować, popijając z przyjaciółmi herbatę.

Pożywienie korońców

Podstawowym pożywieniem korońców są owoce i świeże zielonki. Dodatkowo podajemy im nasiona i ziarno. Ptaki nie gardzą również owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami.

Rozmnażanie koronców

Korońce są monogamiczne i łączą się w pary na całe życie. W płytkim gnieździe, ukrytym wśród gałęzi drzewa, samica składa tylko jedno jajo.

Obowiązki związane z wysiadywaniem i opieką nad pisklęciem sprawiedliwie podzielone są między obydwoje rodziców. Jak u wszystkich gołębi, przez pierwszy okres życia pisklę karmione jest specjalną substancją, która produkowana jest w wolu rodziców.

Para wyprowadza w ciągu roku tylko jedno pisklę.

Systematyka koronców

Koronce należą do rodzaju Gouta, do którego zaliczamy tylko trzy gatunki: korońca siodłatego (Goura cristata), korońca plamoczubego (Goura victoria) i korońca błękitnego (Goura scheepmakeri)

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: gołębiowe
Rodzina: gołębiowate
Rodzaj: Goura

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.