Korońce

Korońce

Korońce są największymi gołębiami i jednocześnie jednymi z najpiękniejszych ptaków na świecie. Z pewnością są ozdobą każdej woliery. Musimy jednak pamiętać, że ptaki te są objęte ochroną i muszą posiadać świadectwo legalnego pochodzenia.

Środowisko naturalne korońców

Koronce możemy spotkać wyłącznie na Nowej Gwinei i wyspach Indonezji. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i gęste zarośla.

Wygląd korońców

Korońce osiągają znaczne rozmiary, do około 70 cm wysokości i ważą około 2 kilogramów. Są więc wielkości sporej kury lub małego indyka. W upierzeniu tych ptaków dominuję kolor stalowoniebieski, który urozmaicają kasztanowe, białe lub czarne plamy – zależnie od gatunku. Największą jednak ozdobą korońców jest duży, wachlarzowaty czub, sprawiający wrażenie wykonanego z delikatnej koronki.

Zachowanie i wymagania korońców

Koronce większość czasu spędzają na ziemi wśród gęstej roślinności. Poruszają się wolnym i dostojnym krokiem. W naturze żyją w parach lub małych grupach. Nie są płochliwe i bardzo łatwo się oswajają.

Ze względy na swoje rozmiary, korońce zdecydowanie nie nadają się do trzymania w klatkach dla ptaków. Idealne są dla nich natomiast obszerne woliery dla ptaków, gęsto zarośnięte roślinności i zaopatrzone w gałęzie, na których koronce nocują i budują gniazda.

Doskonałym rozwiązaniem jest także przydomowa oranżeria, po której ptaki będą mogły się swobodnie poruszać, a my będziemy mogli je obserwować, popijając z przyjaciółmi herbatę.

Pożywienie korońców

Podstawowym pożywieniem korońców są owoce i świeże zielonki. Dodatkowo podajemy im nasiona i ziarno. Ptaki nie gardzą również owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami.

Rozmnażanie koronców

Korońce są monogamiczne i łączą się w pary na całe życie. W płytkim gnieździe, ukrytym wśród gałęzi drzewa, samica składa tylko jedno jajo.

Obowiązki związane z wysiadywaniem i opieką nad pisklęciem sprawiedliwie podzielone są między obydwoje rodziców. Jak u wszystkich gołębi, przez pierwszy okres życia pisklę karmione jest specjalną substancją, która produkowana jest w wolu rodziców.

Para wyprowadza w ciągu roku tylko jedno pisklę.

Systematyka koronców

Koronce należą do rodzaju Gouta, do którego zaliczamy tylko trzy gatunki: korońca siodłatego (Goura cristata), korońca plamoczubego (Goura victoria) i korońca błękitnego (Goura scheepmakeri)

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: gołębiowe
Rodzina: gołębiowate
Rodzaj: Goura

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu