Klatki dla chomików

Klatki dla chomików

Chomiki to zwierzaki przywiązujące szczególną wagę do warunków mieszkaniowych. W naturze gryzonie te z zapałem zajmują się projektowaniem swoich podziemnych rezydencji. W zaciszu domowym odpowiednia aranżacja przestrzeni ma decydujący wpływ na samopoczucie małych lokatorów. Jaką klatkę dla chomika wybrać i jak ją właściwie urządzić?

Jaka powinna być klatka dla chomika?

Klatka to najważniejszy element przestrzeni życiowej małych ssaków. To w niej domowe gryzonie spędzają większość czasu. Lokum powinno pozwalać zwierzakom zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby fizyczne i behawioralne. Musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa, umożliwiać aktywność i spokojny wypoczynek. Nie można także zapominać, że mieszkanko małych podopiecznych powinno imitować ich naturalne środowisko życia.

Chomiki to aktywne i ciekawskie zwierzaki. Mimo małych rozmiarów do realizacji naturalnych zachowań potrzebują sporej przestrzeni. W ich naturze leży przemierzanie rozległych obszarów. Niewielkie gryzonie mają silnie rozwiniętą potrzebę eksploracji otoczenia. Uwielbiają penetrować wszelkie zakamarki, kopać tunele, przekształcać swoje środowisko. Są też bardzo uzdolnionymi architektami – w swoich rezydencjach wydzielają oddzielne pomieszczenia na spiżarnie, sypialnie czy toalety.

Klatka dla chomika musi być na tyle przestronna, by zwierzak mógł swobodnie się po niej poruszać i dokonać funkcjonalnego podziału mieszkanka na strefy o różnym przeznaczeniu. Zaleca się, aby lokum gryzonia miało przynajmniej 40 cm x 60 cm (wymiar też może się zmieniać w zależności od gatunku chomika). W przypadku chomików bardzo dobrze sprawdzą się akcesoria wieloelementowe, które pozwalają zwiększyć i urozmaicić środowisko życiowe. Dla małych ssaków spore znaczenie ma głębokość kuwety. Gryzonie potrzebują minimum 5-centymetrowej warstwy ściółki. Lokum wyposażone w głęboką kuwetę ograniczy rozsypywanie podłoża. Klatka dla chomika chomika nie powinna być jednak zbyt wysoka – upadek z wysokości może być dla zwierzaka bardzo niebezpieczny. Warto zwrócić również uwagę na odległość między prętami. Chomiki potrafią przecisnąć się nawet małymi otworami. Odstępy między prętami nie mogą zatem być większe niż 0,5-1,2 cm. Dodatkowo klatka chomika powinna być wyposażona w solidne i bezpieczne zatrzaski lub zamknięcia. Dla komfortu i zdrowia małego podopiecznego warto wybrać lokum z dobrą wentylacją – wyposażone w liczne otwory cyrkulacyjne. Istotna jest też łatwość montażu i czyszczenia chomikowego mieszkanka.

Rodzaje klatek dla chomików

W przypadku chomików można zastosować zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe. Odpowiednim lokum dla małych pupili mogą być standardowe klatki z metalową obudową i plastikową kuwetą. Jeśli zależy nam jednak, by urozmaicić przestrzeń życiową ulubieńców, dobrym wyborem będą z pewnością klatki modułowe dla chomików ». Tego typu mieszkanka można dowolnie rozbudowywać i uzupełniać o dodatkowe elementy (np. tunele, sale gimnastyczne). Umożliwiają one stworzenie dla podopiecznych bogatego, skomplikowanego środowiska, zbliżonego do tego, w jakim żyłyby w naturze. Kolejną interesującą propozycją dla małych gryzoni są klatki piętrowe. Dają one możliwość wydzielenia dla pupili kilku odrębnych pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Między kolejnymi piętrami zwierzaki mogą przemieszczać się tunelami, co stanowi dla nich dodatkową atrakcję. Jeśli zależy nam nie tylko na funkcjonalności klatki chomika, ale również na jej estetyce, możemy sięgnąć po akcesoria ozdobne. Ciekawy design i piękna kolorystyka sprawią, że będą one prezentować się pięknie w każdym wnętrzu.

↓ KLATKI MODUŁOWE ZOLUX DLA CHOMIKÓW ↓

Jak wyposażyć klatkę dla chomika?

Równie istotne, jak dobranie odpowiedniej klatki dla chomika, jest jej właściwe urządzenie. Do podstawowego wyposażenia chomikowego lokum należą: miseczki na pokarm i wodę, akcesoria do wypoczynku i zabawy, kryjówki. W mieszkanku gryzonia nie może zabraknąć domku – pełniącego funkcję bezpiecznego schronienia, miejsca izolacji i wypoczynku. Zwierzakowi z pewnością przypadną do gustu również tunele – imitujące podziemne korytarze. Można je ze sobą łączyć, tworząc dla pupila swoisty labirynt, pozwalający zaspokoić potrzebę eksploracji otoczenia. Aby chomik mógł rozładować swoją energię, w jego lokum warto zamontować kołowrotek. Sporym zainteresowaniem gryzoni cieszą się ponadto jadalne zabawki i akcesoria do gryzienia (np. sizalowe, drewniane). Dzięki nim nasz podopieczny będzie mógł zadbać o pielęgnację uzębienia. Chomikowi warto też zaoferować materiał do rozdrabniania, który posłuży mu do budowy gniazda. By zmobilizować pupila do aktywności intelektualnej, można zakupić dla niego karmnik interaktywny, z którego będzie musiał wydobyć pożywienie. W klatce chomika nie powinno także zabraknąć kuwety.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI CHOMIKA ↓

Aby lokum zapewniało chomikowi naturalne warunki mieszkaniowe, warto dokonać jego funkcjonalnego podziału na trzy główne strefy: wypoczynkową, toaletową i spożywczą. W pierwszej powinny znaleźć się kryjówki, domek (sprawdź, jak wybrać najlepszy domek dla chomika KLIK » ) i legowisko, w drugiej – kuweta, a w trzeciej – miseczki na pokarm i poidełko » oraz skrytki na żywność. Poszczególne części klatki najlepiej połączyć tunelami. W takim mieszkanku chomik na pewno szybko się zadomowi.

↓ KLATKI DLA CHOMIKÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © yocamon — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu