{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Kiedy psu można dawać kości?

W psiej diecie wiele kontrowersji wzbudzają kości. Niektórzy w ogóle boją się podawać swym milusińskim tego typu specjały. Inni dla odmiany przekonują, że te naturalne przysmaki są zdrowe i do gustu przypadną każdemu czworonogowi. Kości w psiej misce nie są produktem zakazanym. Powinniśmy jednak serwować je z głową.

Dlaczego boimy się dawać psiakom kości?

Obecnie zdecydowana większość z nas karmi swych pupili gotowymi suchymi karmami. Diety takie są zazwyczaj porządnie zbilansowane. Wcale nie przeszkadza to jednak temu, by choć część niezbędnych składników odżywczych pupil pozyskiwał z innego pożywienia. Surowe kości i mięso znalazły się na cenzurowanym. Tych pierwszych boimy się głównie ze względu na ich ostre krawędzie, które uszkodzić mogą zwierzakowi układ pokarmowy. Lęk przed tym drugim przysmakiem związany jest z kolei z groźbą zakażenia pasożytami. Czy znaczy to, że powinniśmy wykluczyć je z psiej diety? Niekoniecznie. Przysmaki te, odpowiednio wybrane, okazać mogą się nie tylko bezpieczną, ale i całkiem pożywną przekąską.

Jakie korzyści pies czerpać może z jedzenia kości?

Dziś pomysłów na żywienie jest wiele – rozmaite koncepcje dietetyczne dotyczą nie tylko nas samych, ale i naszych domowych pupili. Zdarza się, że psy jedzą tylko specjalnie dla nich gotowane obiady lub tylko suchą karmę. Niektóre czworonogi wraz ze swymi właścicielami przechodzą też na wegetariańską dietę. Naturalnie psy są wszystkożerne i uzbrojone w porządne kły oraz siekacze. Takie wyposażenie pyska sprawia, że zwierzaki te znakomicie potrafią dać sobie radę z kością i porządną sztuką mięsa.

Chrupanie kości naszym kudłaczom przynieść może wiele zdrowotnych korzyści. Przy ich pomocy zwierzaki potrafią rozprawiać się z płytką nazębną i utrzymać dziąsła w dobrym stanie. Kości są również niezastąpionym źródłem minerałów, w tym przede wszystkim wapnia i fosforu oraz składników niezbędnych do budowania chrząstki. Ponadto konsumpcja kości może wzmocnić mięśnie żołądka i korzystnie wpłynąć na perystaltykę jelit. Dzięki nim psy mogą też zaspokoić swą wrodzoną i zupełnie naturalną potrzebę gryzienia.

Jakie kości nie powinny trafić do psiej miski?

Oczywiście nie wszystkie chrupkie łakocie możemy włożyć do psiego pyska. Kości z kurczaka, szczególnie tych gotowanych, wyciągniętych wprost z rosołu z pewnością powinniśmy unikać. Są one na tyle ostre, że zranić mogą psi przełyk, żołądek bądź jelita. Z tej samej przyczyny serwując psu rybę, pozbawić powinniśmy ją ości (dowiedz się więcej, dlaczego psu nie można podawać kości z kurczaka KLIK).

Dla psów niewskazane są też kości zbyt twarde. Takie, których gryzienie mogłoby zakończyć się połamaniem zęba. Z menu wykreślić powinniśmy więc kości wołowe. Żaden psiak, nawet głodny, z pewnością nie wszcząłby polowania krowę. W psich możliwościach leży natomiast schwytanie mniejszego zwierzaka np. ptaka, królika czy kozy.

Jakie kości i jak często serwować możemy zwierzakowi?

Kości nie powinny zastępować psu dobrze zbilansowanej karmy. Wystarczy zatem, jak zwierzak schrupie taki przysmak raz na tydzień. Dobrą i bezpieczną propozycją dla czworonoga będą kości królicze, jagnięce, kozie i zdecydowanie łatwiej dostępne cielęce.

Czym zastąpić można kości?

Kości często serwujemy tym psiakom, które czynią nadmierny użytek ze swych zębów. Gdy pupil nasz dobiera się do krzeseł, kanap czy innych twardych sprzętów, kość okazać może się ostatnią deską ratunku. Jeśli nie chcesz serwować swojemu milusińskiemu kości, w roli godnego zastępcy sprawdzą się dostępne w sklepach gryzaki. Najlepiej sięgnąć wówczas po te wykonane z suszonej skóry i mięsa.

↓ SUSZONE GRYZAKI DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu