karma dla kota alergika 938x535 - Karma dla kota alergika

Karma dla kota alergika

Alergia potrafi skutecznie uprzykrzyć życie nie tylko ludziom, ale również wielu zwierzakom. Aby z nią skutecznie walczyć, trzeba jednak najpierw rozpoznać czynnik wywołujący uczulenie. Częstą przyczyną kocich problemów bywają składniki znajdujące się w pożywieniu. W takich przypadkach niezbędna jest przede wszystkim zmiana diety. Jak prawidłowo karmić mruczącego alergika?

Co najczęściej wywołuje alergie u kotów?

Alergia ma ścisły związek z działaniem układu odpornościowego, który gwałtownie reaguje na kontakt z określonymi substancjami. Reakcja organizmu jest w tym przypadku jednak zupełnie nieadekwatna do rzeczywistego zagrożenia. Czynnikami uczulającymi mogą być np. substancje znajdujące się w powietrzu czy składniki preparatów pielęgnacyjnych. Mruczki często cierpią też z powodu alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS) wywołanego kontaktem ze śliną insektów. Nie da się jednak ukryć, że powszechną przyczyną kocich dolegliwości są składniki zawarte w pożywieniu. Alergenami pokarmowymi są roślinne i zwierzęce białka. Z tego względu uczulenie u futrzaków mogą spowodować np.: mleko, jaja, wołowina, ryby, pszenica. Warto pamiętać, że koty nierzadko zmagają się również z nietolerancją pokarmową, która ma związek z zaburzeniami trawienia. Właśnie dlatego wrażliwym mruczkom z dużą ostrożnością należy serwować pokarmy z kukurydzą czy soją. Należy też zwracać baczną uwagę na wszystkie konserwanty, barwniki i chemiczne dodatki zawarte w karmach.

Objawy alergii i nietolerancji pokarmowej u kotów

Alergia pokarmowa wykazuje ścisły związek z przyjmowaniem pożywienia przez zwierzaka. Oznacza to, że niepokojące objawy występują po spożyciu alergennego produktu. Najczęściej zaobserwujemy je już kilka godzin po posiłku, choć czasem pojawią się z dopiero po upływie kilku dni. Symptomem alergii u kota jest przede wszystkim dokuczliwy świąd, który skłania futrzaka do intensywnego drapania, wylizywania i wygryzania sierści. U uczulonych mruczków można ponadto zauważyć zmiany zapalne, zaczerwienienia i wyłysienia. Niekiedy pojawiają się również biegunki czy wymioty. Objawy ze strony układu trawiennego najczęściej świadczą jednak o nietolerancji pokarmowej. Każdy futrzak, u którego pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, potrzebuje z pewnością starannej diagnostyki.

Jak karmić kota alergika?

Z diety kocich alergików trzeba na ogół całkowicie wyeliminować składniki uczulające. Zanim jednak znajdziemy przyczynę problemów, może minąć sporo czasu. Należy zatem spróbować jak najszybciej poprawić samopoczucie futrzaka i ograniczyć występowanie u niego przykrych objawów. Z tego względu warto odstawić wszystkie pokarmy serwowane do tej pory pupilowi. W zamian musimy zaoferować zwierzakowi karmę opartą na nowym źródle białka. Dobrze też, by pokarm nie zawierał zbóż lub zawierał jedynie ich potencjalnie najlepiej tolerowane rodzaje. Na jakiś czas trzeba również zrezygnować z podawania futrzakowi wszelkich przekąsek. Już po kilku tygodniach stosowania takiej diety objawy alergii powinny zacząć stopniowo ustępować. Gdy samopoczucie mruczka wyraźnie się poprawi, możemy kolejno włączać do jego menu produkty, które najczęściej powodują u zwierzaków uczulenia. W tym czasie ulubieńca musimy bardzo dokładnie obserwować. Jeśli zauważymy, że po spożyciu określonego pokarmu dzieje się coś złego, to znak, że prawdopodobnie jesteśmy na tropie alergenu (poczytaj więcej o żywieniu kota alergika KLIK).

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ALERGIKA ↓

Jaką karmę wybrać dla kociego alergika?

Z myślą o szczególnych potrzebach kotów zmagających się z uczuleniami i nietolerancjami pokarmowymi powstały specjalne karmy hipoalergiczne. Tego typu produkty sprawdzą się zarówno w przypadku diety eliminacyjnej, jak i jako stałe pożywienie dla chorych futrzaków. Specjalna receptura pokarmów hipoalergicznych sprawia, że z reguły nie wywołują one u mruczków żadnych dolegliwości. W pożywieniu znajdziemy zazwyczaj hydrolizowane białka, które utraciły część swoich właściwości uczulających. Dodatkowo producenci stawiają na rzadko stosowane w standardowych pokarmach mięsa, np. kaczkę, koninę, dziczyznę. Często stosuje się tylko jeden rodzaj białka i węglowodanów. Co więcej, w karmach hipoalergicznych kukurydzę czy pszenicę zastępuje się ryżem lub ziemniakami. Wszystkie składniki są ponadto lekkostrawne i nie obciążają przewodu pokarmowego zwierzaka. Istotną rolę w pożywieniu odgrywają też wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które redukują stany zapalne i pozytywnie wpływają na skórę futrzaków. Warto pamiętać, że karmy dla kotów alergików » nie powinny nigdy zawierać żadnych sztucznych dodatków ani konserwantów.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ALERGIKA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.