{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karma dla kota alergika

Alergia potrafi skutecznie uprzykrzyć życie nie tylko ludziom, ale również wielu zwierzakom. Aby z nią skutecznie walczyć, trzeba jednak najpierw rozpoznać czynnik wywołujący uczulenie. Częstą przyczyną kocich problemów bywają składniki znajdujące się w pożywieniu. W takich przypadkach niezbędna jest przede wszystkim zmiana diety. Jak prawidłowo karmić mruczącego alergika?

Co najczęściej wywołuje alergie u kotów?

Alergia ma ścisły związek z działaniem układu odpornościowego, który gwałtownie reaguje na kontakt z określonymi substancjami. Reakcja organizmu jest w tym przypadku jednak zupełnie nieadekwatna do rzeczywistego zagrożenia. Czynnikami uczulającymi mogą być np. substancje znajdujące się w powietrzu czy składniki preparatów pielęgnacyjnych. Mruczki często cierpią też z powodu alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS) wywołanego kontaktem ze śliną insektów. Nie da się jednak ukryć, że powszechną przyczyną kocich dolegliwości są składniki zawarte w pożywieniu. Alergenami pokarmowymi są roślinne i zwierzęce białka. Z tego względu uczulenie u futrzaków mogą spowodować np.: mleko, jaja, wołowina, ryby, pszenica. Warto pamiętać, że koty nierzadko zmagają się również z nietolerancją pokarmową, która ma związek z zaburzeniami trawienia. Właśnie dlatego wrażliwym mruczkom z dużą ostrożnością należy serwować pokarmy z kukurydzą czy soją. Należy też zwracać baczną uwagę na wszystkie konserwanty, barwniki i chemiczne dodatki zawarte w karmach.

Objawy alergii i nietolerancji pokarmowej u kotów

Alergia pokarmowa wykazuje ścisły związek z przyjmowaniem pożywienia przez zwierzaka. Oznacza to, że niepokojące objawy występują po spożyciu alergennego produktu. Najczęściej zaobserwujemy je już kilka godzin po posiłku, choć czasem pojawią się z dopiero po upływie kilku dni. Symptomem alergii u kota jest przede wszystkim dokuczliwy świąd, który skłania futrzaka do intensywnego drapania, wylizywania i wygryzania sierści. U uczulonych mruczków można ponadto zauważyć zmiany zapalne, zaczerwienienia i wyłysienia. Niekiedy pojawiają się również biegunki czy wymioty. Objawy ze strony układu trawiennego najczęściej świadczą jednak o nietolerancji pokarmowej. Każdy futrzak, u którego pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy, potrzebuje z pewnością starannej diagnostyki.

Jak karmić kota alergika?

Z diety kocich alergików trzeba na ogół całkowicie wyeliminować składniki uczulające. Zanim jednak znajdziemy przyczynę problemów, może minąć sporo czasu. Należy zatem spróbować jak najszybciej poprawić samopoczucie futrzaka i ograniczyć występowanie u niego przykrych objawów. Z tego względu warto odstawić wszystkie pokarmy serwowane do tej pory pupilowi. W zamian musimy zaoferować zwierzakowi karmę opartą na nowym źródle białka. Dobrze też, by pokarm nie zawierał zbóż lub zawierał jedynie ich potencjalnie najlepiej tolerowane rodzaje. Na jakiś czas trzeba również zrezygnować z podawania futrzakowi wszelkich przekąsek. Już po kilku tygodniach stosowania takiej diety objawy alergii powinny zacząć stopniowo ustępować. Gdy samopoczucie mruczka wyraźnie się poprawi, możemy kolejno włączać do jego menu produkty, które najczęściej powodują u zwierzaków uczulenia. W tym czasie ulubieńca musimy bardzo dokładnie obserwować. Jeśli zauważymy, że po spożyciu określonego pokarmu dzieje się coś złego, to znak, że prawdopodobnie jesteśmy na tropie alergenu (poczytaj więcej o żywieniu kota alergika KLIK).

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ALERGIKA ↓

Jaką karmę wybrać dla kociego alergika?

Z myślą o szczególnych potrzebach kotów zmagających się z uczuleniami i nietolerancjami pokarmowymi powstały specjalne karmy hipoalergiczne. Tego typu produkty sprawdzą się zarówno w przypadku diety eliminacyjnej, jak i jako stałe pożywienie dla chorych futrzaków. Specjalna receptura pokarmów hipoalergicznych sprawia, że z reguły nie wywołują one u mruczków żadnych dolegliwości. W pożywieniu znajdziemy zazwyczaj hydrolizowane białka, które utraciły część swoich właściwości uczulających. Dodatkowo producenci stawiają na rzadko stosowane w standardowych pokarmach mięsa, np. kaczkę, koninę, dziczyznę. Często stosuje się tylko jeden rodzaj białka i węglowodanów. Co więcej, w karmach hipoalergicznych kukurydzę czy pszenicę zastępuje się ryżem lub ziemniakami. Wszystkie składniki są ponadto lekkostrawne i nie obciążają przewodu pokarmowego zwierzaka. Istotną rolę w pożywieniu odgrywają też wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które redukują stany zapalne i pozytywnie wpływają na skórę futrzaków. Warto pamiętać, że karmy dla kotów alergików » nie powinny nigdy zawierać żadnych sztucznych dodatków ani konserwantów.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ALERGIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu