Jakich zapachów nie lubią koty?

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty w swoim życiu w dużej mierze polegają na czułym węchu. Zapach jest dla nich cenną pomocą przy wyborze pożywienia czy unikaniu miejsc bytowania drapieżników. Nieprzyjemna woń bywa dla futrzaków poważnym sygnałem ostrzegawczym. Mruczki odbierają zapachy jednak nieco inaczej niż my – ludzie i często nie podzielają fascynacji wonią kwiatów czy perfum. Jakich zapachów nie lubią koty?

Jak odstraszyć koty?

Zmysł węchu u kotów

Choć zmysł węchu u kotów jest słabiej rozwinięty niż u psów, mruczące zwierzaki również mogą poszczycić się wybitnymi zdolnościami węchowymi. Mruczki mają około 60-70 mln komórek węchowych. Dysponują 5-krotnie większą powierzchnią do odbierania zapachów niż ludzie. U kotów występuje też dodatkowy narząd powonienia – organ Jacobsona – zaangażowany w odczytywanie komunikatów chemicznych o charakterze społecznym. Futrzaki mogą prawdopodobnie poszczycić się doskonałą umiejętnością rozróżniania zapachów – mają aż 30 wariantów genów kodujących białka receptorowe odpowiedzialne za wykrywanie różnych woni. Koty nie są jednak przystosowane do węszenia w ruchu. Zmysł powonienia najefektywniej funkcjonuje u nich wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa od temperatury podłoża.

Do czego jednak mruczki używają swojego czułego węchu? Zmysł powonienia pełni u kotów kluczową rolę przy wyborze pokarmu. To właśnie zapach jest podstawowym kryterium decydującym o atrakcyjności pożywienia dla mruczków. Węch pozwala też futrzakom wykrywać w pokarmie związki azotowe – świadczące o tym, że pożywienie jest zepsute i nie nadaje się do spożycia. Zapach jest dla kotów również czymś, co katalizuje relacje społeczne, spaja grupę, decyduje o wyborze partnera, pozwala odróżnić znajomych od nieznajomych. Feromony odbierane przez narząd Jacobsona odpowiadają m.in. za poczucie bezpieczeństwa u futrzaków. Rozwinięty zmysł powonienia przydaje się także podczas nocnych polowań, gdy futrzaki nie są w stanie opierać się wyłącznie na wskazówkach wizualnych.

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty są bardzo wrażliwe na zapachy. Niektóre z nich, jak np. zapach kocimiętki lub waleriany, potrafią wprawić je w stan euforii i przyjemnej relaksacji. Istnieją jednak też takie wonie, które mogą wywołać jedynie grymas niezadowolenia na kocim pyszczku. Jakich zapachów nie lubią koty?

Dla mruczków szczególnie nieprzyjemne są silne, ostre i chemiczne wonie: perfum, detergentów, kosmetyków. Działają one drażniąco na koci nos, a niektóre z nich mogą nawet spowodować zatrucie.

Futrzaki nie przepadają także za olejkami eterycznymi znajdującymi się w niektórych roślinach. W wyższych stężeniach są one toksyczne dla mruczków – awersja jest więc swoistą reakcją obronną chroniącą przed zatruciem. Futrzaki stornią od aromatycznych ziół i roślin ozdobnych, takich jak lawenda, mięta, geranium, eukaliptus, cynamon, pieprz.

Do zapachów, których koty nie lubią, należy również woń cytrusów. Zapach pomarańczy, mandarynek czy cytryn jest przez mruczki wyczuwany już z daleka. Futrzaki bardzo niechętnie zbliżają się do miejsc, w których rozchodzi się cytrusowa woń.

Bardzo drażniący dla kotów jest zapach cebuli i czosnku. Warzywa te powodują podrażnienia błon śluzowych, a ich zjedzenie może skończyć się zatruciem. Nic więc dziwnego, że mruczki ich unikają.

Skutecznym zapachem odstraszającym koty jest woń octu. Ten ostry i drażniący zapach jest przez zwierzaki odbierany jako szczególnie uciążliwy.

Jakich jeszcze zapachów nie lubią koty? Mruczki są bardzo wyczulone na woń związków azotowych. Z tego względu wykazują awersję do nieświeżego jedzenia czy silnie zanieczyszczonej kuwety. Spory niepokój u futrzaków wzbudza również ślad zapachowy ich naturalnych wrogów, np. psów. Sygnałem alarmowym jest pojawienie się w otoczeniu nieznanych zapachów, zwłaszcza innych kotów. Mruczki starają się także zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których wykryły obecność feromonów ostrzegawczych. Czasami przyczyną kocich nerwów bywa wcale nie określony zapach, ale raczej zniknięcie znajomych woni, np. w wyniku remontu czy sprzątania.

Zapachy nielubiane przez koty jako repelenty

Zapachy, których koty nie lubią, mogą pełnić funkcję repelentów. Jeśli chcemy, by nasz pupil trzymał się z dala od pięknej rabaty kwiatowej, możemy zasadzić na niej lawendę (poczytaj więcej o tym, jak pozbyć się kotów z ogrodu KLIK »). Aby zniechęcić mruczka do przesiadywania na blacie kuchennym, warto postawić na niej doniczkę z miętą. By zwierzak przestał drapać meble, możemy spryskać je sokiem z cytryny. Zawieszenie plasterków pomarańczy na choince uchroni ją przed zniszczeniem przez ciekawskiego futrzaka. Miejsca zanieczyszczone moczem staną się dla kota znacznie mniej atrakcyjne, jeśli wyczyścimy je octem. Aby zmniejszyć motywację mruczka do problemowych zachowań, możemy też użyć specjalnych sprayów odstraszających, powstałych na bazie kocich repelentów. Pamiętajmy jednak, że samo zastosowanie nieprzyjemnych dla kota woni z pewnością nie rozwiąże problemów. Konieczne jest zapewnienie futrzakowi alternatywnych miejsc do realizowania naturalnych zachowań, np. atrakcyjnej kuwety, drapaka, legowiska usytuowanego na wysokości czy rabatki z kocimiętką.

Zapachy nielubiane przez koty – o czym warto pamiętać?

Z pewnością każdy z nas wie, jak uciążliwe może być przebywanie w pomieszczeniu o nieprzyjemnej woni. Podobne odczucia towarzyszą naszym kotom. Zachowajmy więc umiar w stosowaniu repelentów. Używajmy ich tylko w tych miejscach, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w inny sposób. Nie korzystajmy z odstraszaczy na koty », które mogą wywołać u mruczków zatrucie.

Wiedzę o zapachach nielubianych przez koty warto wykorzystać również przy zakupie akcesoriów dla mruczka. Czasami zdarza się, że futrzak nie chce korzystać z kuwety ze względu na aromatyzowaną ściółkę. W takim przypadku wybór żwirku bezzapachowego często może pomóc całkowicie rozwiązać problem.

↓ ODSTRASZACZE NA KOTY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu