Sklep online
Sklep online

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty w swoim życiu w dużej mierze polegają na czułym węchu. Zapach jest dla nich cenną pomocą przy wyborze pożywienia czy unikaniu miejsc bytowania drapieżników. Nieprzyjemna woń bywa dla futrzaków poważnym sygnałem ostrzegawczym. Mruczki odbierają zapachy jednak nieco inaczej niż my – ludzie i często nie podzielają fascynacji wonią kwiatów czy perfum. Jakich zapachów nie lubią koty?

jak-odstraszyc-koty

Zmysł węchu u kotów

Choć zmysł węchu u kotów jest słabiej rozwinięty niż u psów, mruczące zwierzaki również mogą poszczycić się wybitnymi zdolnościami węchowymi. Mruczki mają około 60-70 mln komórek węchowych. Dysponują 5-krotnie większą powierzchnią do odbierania zapachów niż ludzie. U kotów występuje też dodatkowy narząd powonienia – organ Jacobsona – zaangażowany w odczytywanie komunikatów chemicznych o charakterze społecznym. Futrzaki mogą prawdopodobnie poszczycić się doskonałą umiejętnością rozróżniania zapachów – mają aż 30 wariantów genów kodujących białka receptorowe odpowiedzialne za wykrywanie różnych woni. Koty nie są jednak przystosowane do węszenia w ruchu. Zmysł powonienia najefektywniej funkcjonuje u nich wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa od temperatury podłoża.

Do czego jednak mruczki używają swojego czułego węchu? Zmysł powonienia pełni u kotów kluczową rolę przy wyborze pokarmu. To właśnie zapach jest podstawowym kryterium decydującym o atrakcyjności pożywienia dla mruczków. Węch pozwala też futrzakom wykrywać w pokarmie związki azotowe – świadczące o tym, że pożywienie jest zepsute i nie nadaje się do spożycia. Zapach jest dla kotów również czymś, co katalizuje relacje społeczne, spaja grupę, decyduje o wyborze partnera, pozwala odróżnić znajomych od nieznajomych. Feromony odbierane przez narząd Jacobsona odpowiadają m.in. za poczucie bezpieczeństwa u futrzaków. Rozwinięty zmysł powonienia przydaje się także podczas nocnych polowań, gdy futrzaki nie są w stanie opierać się wyłącznie na wskazówkach wizualnych.

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty są bardzo wrażliwe na zapachy. Niektóre z nich, jak np. zapach kocimiętki lub waleriany, potrafią wprawić je w stan euforii i przyjemnej relaksacji. Istnieją jednak też takie wonie, które mogą wywołać jedynie grymas niezadowolenia na kocim pyszczku. Jakich zapachów nie lubią koty?

Dla mruczków szczególnie nieprzyjemne są silne, ostre i chemiczne wonie: perfum, detergentów, kosmetyków. Działają one drażniąco na koci nos, a niektóre z nich mogą nawet spowodować zatrucie.

Futrzaki nie przepadają także za olejkami eterycznymi znajdującymi się w niektórych roślinach. W wyższych stężeniach są one toksyczne dla mruczków – awersja jest więc swoistą reakcją obronną chroniącą przed zatruciem. Futrzaki stornią od aromatycznych ziół i roślin ozdobnych, takich jak lawenda, mięta, geranium, eukaliptus, cynamon, pieprz.

Do zapachów, których koty nie lubią, należy również woń cytrusów. Zapach pomarańczy, mandarynek czy cytryn jest przez mruczki wyczuwany już z daleka. Futrzaki bardzo niechętnie zbliżają się do miejsc, w których rozchodzi się cytrusowa woń.

Bardzo drażniący dla kotów jest zapach cebuli i czosnku. Warzywa te powodują podrażnienia błon śluzowych, a ich zjedzenie może skończyć się zatruciem. Nic więc dziwnego, że mruczki ich unikają.

Skutecznym zapachem odstraszającym koty jest woń octu. Ten ostry i drażniący zapach jest przez zwierzaki odbierany jako szczególnie uciążliwy.

Jakich jeszcze zapachów nie lubią koty? Mruczki są bardzo wyczulone na woń związków azotowych. Z tego względu wykazują awersję do nieświeżego jedzenia czy silnie zanieczyszczonej kuwety. Spory niepokój u futrzaków wzbudza również ślad zapachowy ich naturalnych wrogów, np. psów. Sygnałem alarmowym jest pojawienie się w otoczeniu nieznanych zapachów, zwłaszcza innych kotów. Mruczki starają się także zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których wykryły obecność feromonów ostrzegawczych. Czasami przyczyną kocich nerwów bywa wcale nie określony zapach, ale raczej zniknięcie znajomych woni, np. w wyniku remontu czy sprzątania.

Zapachy nielubiane przez koty jako repelenty

Zapachy, których koty nie lubią, mogą pełnić funkcję repelentów. Jeśli chcemy, by nasz pupil trzymał się z dala od pięknej rabaty kwiatowej, możemy zasadzić na niej lawendę (poczytaj więcej o tym, jak pozbyć się kotów z ogrodu KLIK »). Aby zniechęcić mruczka do przesiadywania na blacie kuchennym, warto postawić na niej doniczkę z miętą. By zwierzak przestał drapać meble, możemy spryskać je sokiem z cytryny. Zawieszenie plasterków pomarańczy na choince uchroni ją przed zniszczeniem przez ciekawskiego futrzaka. Miejsca zanieczyszczone moczem staną się dla kota znacznie mniej atrakcyjne, jeśli wyczyścimy je octem. Aby zmniejszyć motywację mruczka do problemowych zachowań, możemy też użyć specjalnych sprayów odstraszających, powstałych na bazie kocich repelentów. Pamiętajmy jednak, że samo zastosowanie nieprzyjemnych dla kota woni z pewnością nie rozwiąże problemów. Konieczne jest zapewnienie futrzakowi alternatywnych miejsc do realizowania naturalnych zachowań, np. atrakcyjnej kuwety, drapaka, legowiska usytuowanego na wysokości czy rabatki z kocimiętką.

Zapachy nielubiane przez koty – o czym warto pamiętać?

Z pewnością każdy z nas wie, jak uciążliwe może być przebywanie w pomieszczeniu o nieprzyjemnej woni. Podobne odczucia towarzyszą naszym kotom. Zachowajmy więc umiar w stosowaniu repelentów. Używajmy ich tylko w tych miejscach, których nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w inny sposób. Nie korzystajmy z odstraszaczy na koty », które mogą wywołać u mruczków zatrucie.

Wiedzę o zapachach nielubianych przez koty warto wykorzystać również przy zakupie akcesoriów dla mruczka. Czasami zdarza się, że futrzak nie chce korzystać z kuwety ze względu na aromatyzowaną ściółkę. W takim przypadku wybór żwirku bezzapachowego często może pomóc całkowicie rozwiązać problem.

↓ ODSTRASZACZE NA KOTY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmy Hills dla kota

Wybór dostępnych w sklepach pokarmów dla kotów jest naprawdę imponujący. W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się wielu nowych producentów oferujących wysokiej jakości produkty, o starannie dopracowanej recepturze....

Czytaj więcej
Zoonozy – groźne choroby odzwierzęce

Kontakt ze zwierzętami może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie psychiczne. Zdarza się jednak, że interakcje z domowymi milusińskimi są niebezpieczne. Od psów, kotów, papug czy gryzoni możemy...

Czytaj więcej
Preparaty uspokajające dla psów i kotów

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo wielu z nas będzie bawić się na Sylwestra. Niestety, domowi pupile zwykle nie podzielają naszego entuzjazmu. Dla nich sylwestrowa noc to jeden...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram