Jak skutecznie odpchlic psa

Jak zwalczyć pchły u psa?

Niemal każdy czworonóg narażony jest na inwazję pcheł. Te małe, krwiopijne owady z łatwością rozprzestrzeniają się w środowisku, przysparzając zwierzętom wielu cierpień. Niestety, gdy nasz pies padł ich ofiarą, nie możemy liczyć na to, że problem sam zniknie – z pchłami trzeba walczyć. Jak skutecznie chronić psa przed pasożytami zewnętrznymi? Co zrobić, gdy krwiopijne insekty już zaatakowały naszego pupila?

Po czym poznać, że pies ma pchły?

Inwazję pcheł łatwo zauważyć. Nasz niepokój powinny wzbudzić wszelkie zmiany w zachowaniu czworonoga. Pies, który ma pchły, zwykle intensywnie się drapie i wygryza sierść. Charakterystyczna jest również nerwowość ulubieńca. Zwierzak nie może się zrelaksować i spać. Czasami zdarza się również, że na jego skórze powstają drobne ranki. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna, jeśli czworonóg, na skutek inwazji pcheł, zapadł na groźne choroby. W takiej sytuacji możemy zaobserwować np. osłabienie (z powodu anemii) lub biegunkę i wymioty (z powodu zarażenia tasiemcem).

Profilaktyka przeciwpchelna

Jeśli nasz ulubieniec nie ma pcheł, jesteśmy w niezwykle komfortowej sytuacji. Nie musimy podejmować żadnych radykalnych kroków, ani stosować silnych preparatów biobójczych. Nie znaczy to jednak, że możemy zupełnie zignorować problem insektów. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej one i tak kiedyś zaatakują. Warto więc zawsze pilnie strzec ulubieńca przed krwiopijnymi owadami. Co jednak może zrobić każdy z nas? Przede wszystkim czujnie obserwować swojego zwierzaka. Pożądane są zwłaszcza regularne zabiegi pielęgnacyjne – szczotkując psa (dowiedz się więcej o szczotkach dla psów KLIK), łatwo w porę zauważyć ewentualne insekty. Oczywiście powinniśmy stosować również odpowiednie repelenty. Szczególnie przydatne mogą okazać się szampony przeciwpchelne. Odstraszająco na pchły działają też olejki eteryczne, zawarte w niektórych obrożach. Dbajmy również o czystość pomieszczeń – częste mycie podłóg i odkurzanie dywanów pozwoli zredukować liczebność insektów w otoczeniu domowym. Nie wolno nam zapominać o praniu psiego legowiska, które bywa prawdziwym azylem dla pcheł.

Jak zwalczyć pchły u psa?

Do zwalczania insektów u psa możemy zastosować preparat spot-on (nanoszony bezpośrednio na skórę na karku zwierzaka), specyfik w sprayu (rozpylany na skórę całego ciała) lub obrożę przeciwpchelną (przeczytaj czym są i jak stosować obroże przeciwpchelne KLIK). Produkty antypasożytnicze zawierają zazwyczaj insektycydy, które paraliżują i zabijają owady. Większość z nich działa skutecznie nie tylko na pchły, ale też na kleszcze i wszoły. Substancje czynne, często spotykane w specyfikach przeciwpchelnych, to m.in. fipronil, imidaklopryd. U psów sprawdza się też permetryna, której pod żadnym pozorem nie wolno nam stosować u kotów. Dobrze, jeśli wybrany produkt zawiera też hormon juwenilny, uniemożliwiający rozwój larwom pcheł. Jeśli nie chcemy stosować u pupila specyfików owadobójczych, możemy też zakupić preparat z dimetikonem, który ze względu na swoją lepkość uniemożliwia pchłom ruch i inne procesy życiowe. Czas działania różnych produktów przeciwpchelnych waha się średnio od 4 tygodni do 8 miesięcy. Zazwyczaj znacznie dłuższą ochronę zapewniają jednak obroże.

Każdy produkt insektobójczy powinien zostać starannie dopasowany do potrzeb psa. Pamiętajmy więc, że dawka substancji czynnej musi być odpowiednio dobrana do wagi zwierzaka. Uwzględnijmy również stan zdrowia naszego ulubieńca – alergia stanowi poważne przeciwwskazanie do zastosowania danego preparatu. Nie wszystkie produkty są też bezpieczne dla szczeniąt.

Niezwykle ważne jest właściwe zastosowanie wybranego specyfiku. Jeśli nanosimy preparat bezpośrednio na skórę zwierzęcia, musimy najpierw starannie odgarnąć sierść. W innym wypadku substancja pozostanie na okrywie włosowej pupila, a co za tym idzie – nie będzie skuteczna. W przypadku obroży istotne jest, aby stale pozostawała w bezpośrednim kontakcie z naskórkiem psa.

Walka z pchłami nie jest łatwa – musimy bowiem pozbyć się z ich nie tylko z sierści naszego pupila, ale także z otoczenia, w którym przebywa czworonóg. Warto pamiętać, że nasz pies może zarazić się pchłami od innych zwierząt, z którymi styka się na co dzień. Insekty bytują też w środowisku zewnętrznym. Nie da się więc całkowicie wyeliminować ryzyka ponownego zarażenia. W rzeczywistości jest ono jednak niewielkie. Większość preparatów stosowanych do zwalczania pcheł, przez pewien czas, chroni bowiem naszego pupila przed powtórną inwazją. Dla bezpieczeństwa warto jednak rozpylić specyfik zwalczający pchły wszędzie tam, gdzie mogą jeszcze kryć się krwiopijne insekty.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu