Jak zaadoptować kota?

Jak zaadoptować kota?

Adopcja kota to bardzo szlachetna, ale i poważna decyzja. Zanim przygarniemy zwierzaka, warto dobrze to przemyśleć i zastanowić się, czy aby na pewno jesteśmy w stanie zapewnić mu należytą opiekę. Sama adopcja też nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wymaga pewnej wiedzy i przygotowania, a przede wszystkim świadomości tego, na co się decydujemy. Dziś podpowiemy, jak zaadoptować kota, gdzie znaleźć zwierzaka i o czym pamiętać, biorąc go pod swój dach?

Gdzie szukać kota do adopcji?

O adopcję kota można ubiegać się choćby i w najbliższym schronisku dla zwierząt. Zanim się tam wybierzemy, warto jednak zadzwonić i umówić wizytę na konkretny termin. Pamiętajmy, że niektóre schroniska organizują spotkania przedadopcyjne tylko w niektóre dni, dlatego lepiej upewnić się, czy zastaniemy na miejscu odpowiednią osobę, na przykład wolontariusza, który będzie mógł opowiedzieć nam więcej o wybranym zwierzaku.

Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma schroniska, poszukajmy zwierzaka przez internet. Jest bardzo wiele różnego rodzaju fundacji, które opiekują się bezpańskimi zwierzakami i aktywnie poszukują im nowych domów. Takie organizacje mają strony internetowe oraz profile na portalach, takich jak Facebook, gdzie zamieszczane są zdjęcia oraz podstawowe informacje o czworonogach czekających na adopcję. Przeglądając ogłoszenia, dowiemy się na przykład, jak kot trafił pod opiekę fundacji, jaki ma charakter i jakiego domu potrzebuje.

Formalności w związku z adopcją kota

Gdy zdecydujemy się na konkretnego zwierzaka, wystarczy skontaktować się z odpowiednim ośrodkiem i umówić na wizytę przedadopcyjną. Warto pamiętać, że na jednej wizycie przeważnie się nie kończy. Większość schronisk i fundacji przeprowadza adopcje niezwykle skrupulatnie i wymaga przynajmniej kilku odwiedzin. Czeka nas także rozmowa z przedstawicielem ośrodka, który zapyta między innymi o warunki mieszkaniowe i czas, jakim dysponujemy w ciągu dnia. Mogą pojawić się także pytania o to, czy mamy już inne zwierzęta lub, czy mieliśmy je w przeszłości. Cała procedura może trochę przypominać przesłuchanie, ale pamiętajmy, że ma ona na celu wyłącznie dobro zwierzaka. Pracownicy schroniska muszą upewnić się, że kot trafi w dobre ręce i czy sprostamy opiece nad nim.

Podczas kilku kolejnych wizyt będziemy spędzać już czas z wybranym mruczkiem. Prawdopodobnie będzie towarzyszył nam wolontariusz, który oceni nasz kontakt ze zwierzakiem i to, jak on na nas reaguje. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, będziemy musieli jeszcze podpisać umowę adopcyjną. Jest to dokument zobowiązujący nas do zapewnienia zwierzęciu opieki weterynaryjnej i odpowiednich warunków bytowych. Schronisko powinno też wydać nam książeczkę szczepień kota oraz kartę z informacją o przebytych chorobach.

Czy adopcja kota jest płatna?

Wszystko zależy od konkretnego schroniska czy fundacji. Przeważnie adopcja kota nie wiąże się z żadnymi kosztami, ale czasem podczas podpisywania umowy zostajemy zobowiązani do uiszczenia niewielkiej opłaty. To może być symboliczna złotówka lub zwrot kosztów leczenia zwierzaka przez fundację. Warto dopytać o to już na samym początku i zdecydować czy odpowiadają nam takie warunki umowy. Pamiętajmy też, że prowadzenie schroniska, fundacji czy innego ośrodka pomocy zwierzętom wiąże się z ogromnymi kosztami, a fundusze pochodzą zwykle z darowizn. Nie posądzajmy więc ośrodka o chęć wzbogacenia się na krzywdzie zwierząt – wpłacone przez nas pieniądze z pewnością zostaną przeznaczone na leczenie kolejnego potrzebującego mruczka.

Czy koty wydawane do adopcji są zdrowie?

Koty wydawane do adopcji przez schroniska i fundacje zawsze są zdrowe. Zdarza się, że zwierzak oddawany jest nowym właścicielom jeszcze w trakcie leczenia, ale warunkiem takiej adopcji jest kontynuowanie dalszej terapii pod okiem weterynarza. Jeśli nie będziemy wywiązywać się z tego obowiązku, zwierzak może zostać nam odebrany.

Do adopcji trafiają także zwierzaki wykastrowane i sterylizowane. Jeśli kociak był zbyt młody na przeprowadzenie tego zabiegu jeszcze pod opieką fundacji, to my zostaniemy zobowiązani do wykonania go w przyszłości. Niektóre schroniska i fundacje zapewniają przeprowadzenie takiego zabiegu, bez żadnych kosztów z naszej strony. Kot opuszczający schronisko powinien być takie odrobaczony i odpchlony, jednak po sprowadzeniu go do domu, warto skontrolować czy aby na pewno nic mu nie dolega. W razie wątpliwości wybierzmy się do weterynarza i poprośmy o podstawową diagnostykę. Niestety w dużych skupiskach zwierząt trudno wyeliminować choroby wirusowe czy pasożytnicze, takie jak świerzb czy koci katar. Pamiętajmy jednak, w warunkach domowych schorzenia te łatwo wyleczyć. Nie bójmy się też prosić o pomoc, schronisko z pewnością udzieli nam porady lub odpowiedniej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Linda Raymond — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu