{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak rozpoznać płeć u małych chomików?

Rozpoznanie płci u chomika nie jest trudne, o ile wiadomo, jakich cech szukać. Najłatwiej sprawdzić płeć u chomika dojrzałego, to znaczy w wieku około 7-8 tygodni. Jak rozpoznać płeć chomika? I o czym pamiętać, decydując się na hodowlę gryzoni?

Jak odróżnić samicę od samca chomika?

Wielu początkujących hodowców ma problem z rozpoznaniem płci chomików. A warto pamiętać, że jeśli zamierzamy opiekować się więcej niż jednym gryzoniem, to szybko możemy stać się właścicielami nie dwóch, a nawet kilkunastu chomików. Zwierzaki te dojrzewają i rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową już w 5-6 tygodniu życia, a przeciętny miot może mieć od 6 do nawet 12 młodych.

Jeśli nie jesteśmy gotowi na taką gromadkę, warto od razu rozdzielić samce od samic. Jak rozpoznać płeć chomików?

Jak sprawdzić płeć chomika?

Określenie płci u małych chomików jest trudne, ale nie niemożliwe. Najłatwiej rozpoznać ją u zwierząt, które osiągnęły już dojrzałość płciową. Aby to zrobić, należy delikatnie obrócić chomika na grzbiet i przyjrzeć się dolnej części jego brzucha. Zobaczymy tam dwa punkty. Pierwszy położony niżej pomiędzy łapkami tylnymi to odbyt, a ten nad nim to narządy rodne, czyli tak zwany spodek. Płeć chomika można określić, na przykład po odległości spodka od odbytu. U samic jest ona nieco mniejsza niż u samców.

Różnice w budowie samicy i samca chomika

Płeć chomika można określić też na podstawie innych charakterystycznych cech w budowie ciała. Na przykład chomiki chińskie i syryjskie mają widocznie zarysowane jądra po obu stronach odbytu. Co więcej, dorastające samce mają wyraźnie wydłużony tułów, podczas gdy samice są bardziej okrągłe.

Z kolei samiec chomika dżungarskiego ma na brzuchu gruczoł zapachowy. Gdy gryzoń jest dojrzały płciowo, gruczoł ten wydziela brunatną wydzielinę, zabarwiającą sierść zwierzaka.

↓ POKARM DLA CHOMIKÓW ↓

Czy chomiki można trzymać razem?

Warto wiedzieć, że chomiki są z natury samotnikami. W stadka gromadzą się tylko w okresie rozrodczym, a po nim wszystkie osobniki znów wracają na swoje terytoria. A trzeba dodać, że gryzonie te mają niezwykle silny instynkt terytorialny i potrafią prowadzić zażarte walki z intruzami, którzy zapuszczą się na ich rewir. To samo dotyczy chomików domowych.

Klatka chomika to jego terytorium i żaden dorosły, dojrzały płciowo gryzoń nie będzie tolerował w niej intruza. Instynkt ten najsilniejszy jest u samców, ale nie ma gwarancji, że dwie samice będą żyły razem całkiem pokojowo. Aby uniknąć kłótni i bójek lepiej od razu rozdzielić chomiki i zapewnić każdemu osobną klatkę.

Rozmnażanie chomików. O czym trzeba pamiętać?

Zanim rozpoczniemy hodowlę chomików, musimy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, co zrobimy z młodymi. Mioty są duże, więc raczej nie damy rady zaopiekować się wszystkimi młodymi gryzoniami. Rozmnażanie zwierzaków to spora odpowiedzialność, więc jeśli nie mamy gotowego planu, lepiej rozpoznać płeć chomików jak najszybciej i umieścić je w osobnych klatkach.

Po drugie, jeżeli decydujemy się na hodowlę, musimy wiedzieć jak i kiedy połączyć chomiki. Samice są gotowe do rozrodu już w 6 tygodniu życia, ale nie należy rozmnażać tak młodych osobników. Samica jest jeszcze zbyt mała i drobna na ciążę, więc powinniśmy poczekać, aż ukończy 3 miesiąc życia i rozwinie się w pełni.

Kolejna sprawa to rozpoznanie, czy samica jest w rui. Możemy sprawdzić to umieszczając samicę w klatce samca – nigdy odwrotnie! Najlepiej zrobić to późnym wieczorem, między 20 a 23, bo wtedy chomiki są najbardziej aktywne. Jeśli samiec się zbliży, a partnerka zacznie go gryźć i atakować, to znak, że nie jest gotowa do pokrycia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść ją do osobnej klatki. Jeśli wszystko przebiegło jak należy, rozdzielamy chomiki już po kilku minutach od kopulacji. Zdarza się powiem, że samica po wszystkim atakuje samca.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu