Jak przyzwyczaić psa do suchej karmy?

Jak przyzwyczaić psa do suchej karmy?

Suche, pachnące granulki to coś, co wiele psiaków lubi najbardziej. Jeśli jednak nasz czworonożny przyjaciel nie jest miłośnikiem takiego pożywienia, nie możemy się poddawać. Jak przekonać naszego ulubieńca do suchej karmy?

Trudności w przystosowaniu się psów do suchej karmy pojawiają się głównie u dorosłych czworonogów, które mają już wyrobione nawyki żywieniowe. Pies, który przez całe życie dostawał określone jedzenie będzie z niechęcią zerkał na wszelkie nowości. W związku z tym, przyzwyczajanie do suchej karmy najlepiej rozpocząć już w okresie szczenięctwa. Pupil, który już w młodości zasmakuje w takiej żywności, będzie zawsze chętnie ją jadł.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do suchej karmy?

Użyjmy do tego specjalnych, dostosowanych do wieku psiaka granulek. Początkowo warto namaczać karmę, aby szczeniak miał możliwość stopniowego przejścia na stały pokarm. Stopień jej wilgotności możemy powoli zmniejszać, aż do momentu, kiedy pupil będzie chętnie rozgryzał pachnące granulki. Co jednak, jeśli nasz ulubieniec w młodości nie miał możliwości na zapoznanie się z suchą karmą?

Jak przekonać do granulek dorosłego psa?

Pożywienie dobierzmy pod kątem dotychczasowych preferencji czworonoga. Pies uwielbia wołowinę? Żaden problem – wybierzmy karmę z wołowiną. A może gustuje w innych smakach? Przyzwyczajając psa do nowej diety możemy wykorzystać karmy kilku producentów, być może nasz pupil szczególnie zasmakuje w którejś z nich.

Po pierwsze zapach…

Nic nie zachęca do posiłku tak, jak intensywny zapach. Jeżeli chcemy zmienić dotychczasowy pokarm naszego ulubieńca na suche pożywienie, wybierzmy to o wyrazistym zapachu. Pamiętajmy też o szczelnym zamykaniu opakowania z karmą, aby nie utraciła swoich właściwości.  Być może nasz pies ma swoje ulubione zapachy – dobierzmy jedzenie także pod tym kątem. Możemy również wykorzystać zapach preferowanej do tej pory żywności.

Pies, który jadł wilgotny pokarm przez dłuższy czas może być przyzwyczajony do takiej konsystencji. W początkowym etapie podawania suchą karmę możemy namoczyć w pachnącym wywarze, co zachęci psa do jej spróbowania. Dodanie do niej oleju także może być kuszące. Pamiętajmy jednak, są to sposoby tylko na zachęcenie czworonoga do nowości, a nie do ciągłego stosowania – jeśli nie przyniosą rezultatu należy ich zaniechać.

Nagroda zamiast pełnej miski?

Jak dowodzą badania, wiele zwierząt ma tendencję do zdobywania pożywienie poprzez wykonywanie zadań nawet, gdy jest ono cały czas swobodnie dostępne.[1] Każdy, kto widział psa chętnie wykonującego kolejne polecenia w zamian za nagrody, nie ma wątpliwości – psy również wolą w ten sposób zdobywać pokarm. Możemy wykorzystać tę wiedzę wrzucając suche smakołyki do zabawek interaktywnych.  Kong wypełniony pysznościami, a może zamykane pudełeczka z przysmakami? Wybór zależy tylko od nas. Także szkolenie – nauka sztuczek i komend może być połączona z nagradzaniem granulkami.  Tak zdobyty smakołyk na pewno będzie dla psa czymś wartościowym.

Mieszanie psiej karmy

Jak każde nowe pożywienie, suchą karmę trzeba wprowadzać stopniowo. Wskazane jest początkowe dorzucanie po kilka granulek do stałego jedzenia naszego ulubieńca. Powoli musimy zmieniać proporcje. Nie zniechęcajmy się szybko – konsekwentnie mieszajmy żywność.

Co jeśli wszystkie sposoby zawodzą, a nasz pies ciągle nie chce przekonać się do nowości? Dajmy naszemu pupilowi czas – przyzwyczajanie do suchej karmy może być procesem długotrwałym. Zawsze warto jednak próbować, zbilansowane pożywienie na pewno korzystnie wpłynie na zdrowie naszego czworonoga.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9236014
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu