jak pomoc zwierzetom przetrwac sylwestra

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?

Dla nas sylwester jest okazją do wspaniałej zabawy. Niestety psy i koty zwykle nie podzielają naszej radości z okazji Nowego Roku, a to głównie z powodu fajerwerków. Huk sylwestrowych wystrzałów dla zwierząt obdarzonych tak czułym słuchem może być nie do wytrzymania. Jest męczący nawet dla tych psów czy kotów, które fajerwerków się boją, a co dopiero dla tych, które na odgłos strzałów wpadają w panikę.

Obroża uspokajająca dla psa

Jak zwierzęta reagują na fajerwerki?

Najwięcej „problemów z sylwestrem” mają psy. Koty, które boją się huku wystrzałów najczęściej po prostu chowają się w jakimś zacisznym miejscu, np. w szafie lub pod łóżkiem, i starają się przeczekać domniemane zagrożenie. Reakcja psów natomiast bywa znacznie gwałtowniejsza. Możemy obserwować nawet takie objawy lęku, jak ślinienie się, mimowolne oddawanie moczu i kału lub drgawki. Niektóre psy panicznie biegają po mieszkaniu, inne gryzą wszystko, co akurat jest w pobliżu. Różne zwierzaki różnie się zachowują, a wszystkie na swój sposób cierpią, dlatego powinniśmy pomóc im przetrwać sylwestrowe świętowanie.

Jak przygotować zwierzęta na sylwestra?

Naszą naturalną reakcją na strach czworonożnego przyjaciela jest chęć przytulenia go i pocieszenia. To normalne, ale nie powinniśmy z tym przesadzać, ponieważ w ten sposób dajemy mu do zrozumienia, że fajerwerki są dla niego zagrożeniem i jego lęk jest uzasadniony. W ten sposób tylko pogłębiamy jego strach przed nimi. Kto nie wierzy, niech przyjrzy się temu, jak zachowuje się suka wobec wystraszonych czymś szczeniąt. Biegnie im na pomoc wówczas, gdy naprawdę są zagrożone – w ten sposób uczy je, czego należy się bać, a czego nie. Oczywiście przez jeden sylwestrowy wieczór nie nauczymy psa lub kota, że fajerwerki nie są groźne, dlatego gdy przybiegnie do nas w poszukiwaniu otuchy, nie odtrącajmy go, ale nie przesadzajmy w pocieszaniu. Najlepiej spróbować skierować jego uwagę na co innego, np. na ulubioną zabawkę. Dobrze jest zacząć to robić, zanim nastąpi kulminacja sylwestrowych wystrzałów.

Huk sylwestrowych wystrzałów jest dla psów i kotów tak trudny do zniesienie między innymi dlatego, że mają one bardzo czuły słuch i odbierają również te dźwięki, których my nie słyszymy. Trudno nam zatem wyobrazić sobie, jak w uszach naszych podopiecznych brzmią fajerwerki. Dodatkowym szokiem dla nich jest to, gdy rozlegną się one nagle, wśród panującej wokół ciszy i ciemności. Dlatego, gdy wychodzimy z domu na zabawę sylwestrową i zostawiamy zwierzaka samego w pustym, cichym i ciemnym mieszkaniu, zostawmy wówczas zapalone światła oraz włączone radio lub telewizor. Dźwięk niech będzie możliwie jak najgłośniejszy. W ten sposób huk fajerwerków nieco „utonie” w ogólnym hałasie. Dlatego niech w domu gra muzyka, nawet wówczas, gdy spędzamy sylwestra z pupilem.

Jak chronić zwierzęta w sylwestra?

Jeśli lęk psa lub kota przed hukiem fajerwerków nie jest silny, a reakcja zwierzęcia na niego nie jest skrajnie gwałtowna, powyższe rady powinny pomóc. W innych przypadkach konieczne może być podanie pupilowi odpowiednich środków farmakologicznych. Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze o tym, że muszą być to leki przeznaczone dla zwierząt, a nawet dla konkretnego gatunku – jak mamy psa to dla psów, a jak kota to dla kotów. Po drugie, zawsze podanie jakiegokolwiek lekarstwa – nawet na bazie ziół – powinniśmy skonsultować z weterynarzem, by przypadkiem nie zaszkodzić naszemu podopiecznemu.

I na koniec: pod żadnym pozorem nie krzyczmy na wystraszone hukiem fajerwerków zwierzęta. Nawet, jeśli ze strachu narobi dużych szkód. Nie rozwiąże to problemu – co najwyżej go pogłębi.

↓ PREPARATY NA USPOKOJENIE DLA PSA I KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie:© steheap  stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Agata
    gru 19, 2018 - 08:02 AM

    Bardzo ciekawy i niezwykle potrzebny wpis. Mój kot jest bardzo strachliwy, więc te rady na pewno mi się przydadzą.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu