Jak oswoić chomika syryjskiego?

Jak oswoić chomika syryjskiego?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla chomika syryjskiego kup w e-sklepie Kakadu »

Chomiki syryjskie uchodzą za te, które najłatwiej się oswaja. Ze względu na to są najczęściej spotykanym gatunkiem chomika w domowych hodowlach amatorskich. Jednak nawet te łagodne i przyjacielskie chomiki wymagają odpowiedniego podejścia i cierpliwości ze strony właściciela. Tak samo jak każde inne zwierzę, chomik syryjski po przeprowadzce do nowego domu będzie potrzebował czasu na adaptację, poznanie otoczenia i swojego opiekuna.

Oswajanie chomika syryjskiego

Najłatwiej będzie oswoić młodego chomika, który nie ma jeszcze żadnych przykrych skojarzeń z człowiekiem. Ze starszymi osobnikami może być trudniej, szczególnie jeśli są zrażone do ludzi przez jakieś nieprzyjemne doświadczenia. Tym trzeba będzie poświecić o wiele więcej czasu i cierpliwości. Pamiętamy też, że raz oswojony chomik może znowu zdziczeć jeśli na długo pozostawi się go samemu sobie.

Po przyniesieniu do domu chomika, należy umieścić go w jego nowej klatce i pozostawić w spokoju na jakieś 2-3 dni. W tym czasie ograniczajmy się jedynie do niezbędnych czynności wokół klatki, takich jak zmiana wody czy karmy. Nie wykonujmy gwałtownych, szybkich ruchów ani nie hałasujmy, ponieważ może to jeszcze bardziej przestraszyć chomika. Po kilku dniach, gdy zwierzę już nieco zadomowi się w klatce i pozna otoczenie możemy próbować podawać mu jakieś smakołyki. Jednak nie wkładajmy od razu rąk do klatki, a jedzenie podawajmy przez kratki. Doskonale posłużą do tego owoce, na przykład jabłka albo orzechy.

Na początku chomik będzie się bał, ale po kilku takich próbach zapewne weźmie smakołyk z naszej ręki i  szybko ucieknie zjeść go w jakimś ustronnym miejscu. Jeszcze parę takich prób, a chomik na pewno zacznie jeść nam prosto z ręki. Podczas podawania mu jedzenia w ten sposób nie próbujmy go jednak dotykać ani głaskać, nie wykonujmy także gwałtownych ruchów, możemy natomiast przemawiać do niego cicho i łagodnie. Pamiętajmy, że chomiki mają słaby wzrok, ale bardzo dobry słuch i węch. Ważne jest zatem, aby zwierzę poznało nasz głos i zapach oraz kojarzyło je z czymś przyjemnym. Chomik syryjski powoli nabiera zaufania i z pewnością w końcu pozwoli się dotykać. Głaszczmy go bardzo delikatnie, najlepiej przez kratki – po bokach i grzbiecie. Jednak nie próbujmy robić tego na siłę, zwłaszcza gdy chomik ucieka przed naszą ręką.

Wyjmowanie chomika z klatki

Jeśli chomik nie ucieka od naszych rąk, a nawet czeka na nas i kolejne smakołyki, można przejść do kolejnego etapu. Etapu najtrudniejszego, czyli do próby wzięcia chomika do ręki. Po pierwsze pamiętajmy, że jest to zwierzę bardzo delikatne i łatwo zrobić mu krzywdę. Nie chwytajmy go za kark, gdyż większość chomików tego nie lubi i jest to dla nich nieprzyjemne. Podnieśmy go delikatnie, chwytając w połowie tułowia, posadźmy na otwartej dłoni i nakryjmy drugą. Nakrywanie chomika drugą dłonią jest ważne, bo może spróbować skoczyć. Jeśli siedzi spokojne na ręce, pogłaszczmy go delikatnie, jeśli jest niespokojny lepiej odłożyć go do klatki i spróbować znowu później. Jednak, gdy chomik znajdzie się w klatce nie zostawiajmy go od razu, pozostańmy z nim jeszcze przez chwilę i przemawiajmy do niego łagodnie.

Chomik jest w pełni oswojony dopiero, gdy sam wspina się na naszą dłoń, bez strachu bada wszystko noskiem i chętnie wędruje po naszych rękach czy ramionach. Cały proces oswajania może zając od kilkunastu dni do kilku tygodni, ale z pewnością przeniesie efekty, nawet ze starszymi osobnikami. Najważniejsze by chomik poznał i przyzwyczaił się do naszego głosu oraz zapachu i nie kojarzył ich z potencjalnym niebezpieczeństwem. Wszystko czego potrzeba to czas, zaangażowanie i troska.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

4 komentarze

Dodaj komentarz
 1. EWA C.
  sty 31, 2018 - 01:33 AM

  Fajnie, jasno, logicznie opisano podstawy o chomikach , w małym tekście dużo wiadomości, które wiele nam wyjaśniają ,Koniecznie proszę o dalsze informacje dotyczące chomików o ich żywieniu, zasadach pielęgnacji klatki, jej zagospodarowania, oraz tego co jest niezbędne w takiej klatce. Podobne informacje mile wdziane w stosunku do innych naszych pupili.Ewa C.

  Reply
 2. Gracjan
  wrz 03, 2018 - 01:57 PM

  POMOCY co robić !!?? Więc tak zmieniałem sianko w klatce chomika i robiłem to na dworze więc przełożyłem chomika do innej klatki i zaczelem czyścić klatkę nagle przybiegł mój pies (niezbyt duży, jeden z tych mniejszych) i zaczął wąchać klatkę bo tam był chomik nagle pies przewrócił klatke… Więc chomik uciekał a pies go gonił więc szybko wziolem z tamtad psa i próbowałem łapać chomika (uciekal) ale wkoncu go złapałem i dałem go do klatki.Dodam że chomik (syryjski) jest jeszcze dosyc mały ma jakieś 2miesiące, kupiłem go jakoś 1 tydzień temu ale widać było że nie jest jeszcze oswojony. Co teraz robić ma oswajać go od nowy czy co ? Proszę o szybką odpowiedź.

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   wrz 04, 2018 - 01:02 PM

   Prosimy obserwować chomika. Jeżeli jego zachowanie nie odbiega od normy, to nie ma potrzeby ponownie go oswajać.

   Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Jak długo żyją chomiki? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu