jak oswoic chomika dzungarskiego

Jak oswoić chomika dżungarskiego?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla chomika dżungarskiego kup w e-sklepie Kakadu »

Chomiki w powszechnej opinii uchodzą za zwierzaki idealne dla najmłodszych dzieci. W praktyce stworzenia te przesypiają większą część dnia, prowadząc typowo nocny tryb życia. Nie zawsze są to również kompanii skorzy do wspólnych harców. Chomik dżungarski to jeden z tych przedstawicieli wielkiej familii chomikowatych, którego nie tak łatwo będzie nam oswoić.

Wschodnioazjatycki i zachodnioazjatycki chomik dżungarski. Którego wybrać?

Karłowaty chomik dżungarski, pochodzący z terenu północno-zachodnich Chin, występuje w dwóch podgatunkach. W sklepach zoologicznych natknąć możemy się więc na chomika dżungarskiego zachodnioazjatyckiego i wschodnioazjatyckiego. Ten pierwszy zwany też bywa po prostu dżungarem, drugi – chomikiem mandżurskim,bądź Campbella. Warto pamiętać o tym, że choć są to blisko spokrewnieni ze sobą kuzyni, pod względem charakteru znacznie się od siebie różnią.

Chomik Campbella to stworzenie, które do ludzi podchodzi z dużym dystansem. Świetnie potrafi zająć się same sobą. Nie potrzebuje nadmiaru naszego towarzystwa, a tym bardziej tego, by brać go na ręce. Próby oswajania samicy raczej skazane są na porażkę. Nieco łatwiej będzie nam z samcem. Niezależnie od płci, chomik ten skory jest do kąsania, więc z pewnością nie sprawdzi się w roli zwierzaka dla dzieci [1]. Jeśli w domu chcemy mieć nico przyjaźniej nastawionego towarzysza, dżungar będzie lepszym wyborem. Jednak i w tym wypadku oswojenie to nie lada wyzwanie.

Czy chomik to dobre zwierzę dla dziecka?

Jak zabrać się za oswajanie chomika dżungarskiego?

→ Podaruj dopiero co nabytemu chomikowi chwilę wytchnienia

Niezależnie od tego, na jakiego chomika się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że każda przeprowadzka funduje zwierzakowi sporą dawkę stresu. W związku z tym, zanim zaczniemy oswajać naszego kompana, wpierw powinniśmy dać mu czas na to, żeby przyzwyczaił się do swego nowego lokum (dowiedz się jakie kryteria powinna spełniać klatka dla chomika KLIK). Przez pierwsze 24 godziny zwierzakowi w ogóle nie powinniśmy zaprzątać głowy. Przez kolejne dwa dni też lepiej nie być zbyt natrętnym. Dyskretna obserwacja to dobry początek.

→ Im młodszego chomika nabędziemy, tym lepiej

Zakup dorosłego chomika dżungarskiego to kiepski pomysł. W tym wypadku postawić powinniśmy na 4-6 tygodniowego malucha. Zwierzaka zdecydowanie łatwiej będzie nam oswoić, gdy już jako oseska będziemy brać go na ręce. Tak socjalizowany dżungar może stać się równie przyjaznym towarzyszem, jak chomik syryjski. Również mandżur przyzwyczajany od małego do człowieka nie będzie aż tak dziki.

→ Oswajając chomika, postaw na taktykę małych kroków

O ile zupełnie malutkie chomiki można brać w dłonie, o tyle starszym stworzeniom powinniśmy zostawić większą wolność wyboru. Dopiero co nabyty chomik nie od razu wskoczy nam na ręce. Ten krok będzie wymagał czasu.

W celu oswajania malucha dobrze jest wykorzystać smakowitą przekąskę. Najpierw możemy ją kłaść przy wyjściu z klatki, dopiero później na swej dłoni. Czasem warto też przenieść zapoznawanie się na neutralny rewir. Chomik dżungarski zdecydowanie chętniej do ataku będzie przystępował w swej własnej klatce. Poza nią jest on ciekawy nowego terenu i nieco zapomina o bojowym nastawieniu. Warto wykorzystać to przy udomawianiu zwierzaka.

→ Czy chomika dżungarskiego można brać na ręce?

Wielu gryzoniom bliski kontakt z człowiekiem wcale nie jest potrzebny. Wschodnioazjatyckie chomiki dżungarskie na naszych dłoniach nie czują się komfortowo. Szybko wpadają w panikę i zaczynają nerwowo kąsać. Jeśli chcemy przenieść takiego malucha, złapać możemy go za skórę na karku. Dla chomika nie będzie to bolesne, nas zaś uchroni przed ugryzieniem. Gdy chomik nie rzuca się na nas i nie truchleje z przerażenia na nasz widok, to znak, że w kwestii oswajania poczyniliśmy duże postępy. Tak udomowiony mandżur swobodnie może biegać nam po kolanach, jeść z ręki, a nawet wchodzić na dłonie. Z pewnością nie powinniśmy go jednak ściskać czy przytulać – gesty takie uznać może za niebezpieczne. Kontakt z chomikiem dżungarskim zachodnioazjatyckim jest nieco prostszy. Pamiętajmy jednak, że zwierzaki te to nie domowe psiaki. Nie wymagają one zbyt wiele czułości (przeczytaj więcej o tym, jak dbać o chomika KLIK).

→ Uszanuj dobowy rytm chomika

Wszystkie chomiki to stworzenia noce. Warto fakt ów mieć na uwadze, gdy zaznajamiać chcemy się z naszym pupilem. Sami, kiedy nagle wyrwani zostaniemy ze snu, raczej nie będziemy w świetnym humorze. Ta sama reguła tyczy się również zwierzaka. Chomik najbardziej aktywny jest tuż przed wschodem słońca i zaraz po nastaniu zmroku. Właśnie wówczas najłatwiej będzie nam nawiązać z nim kontakt.

Źródło:
[1] M.Banach, Chomik dżungarski, Agencja Wydawnicza Ergos, Warszawa, s.8-9.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu