Jak odchudzic kota

Jak odchudzić kota?

Pomruki niezadowolenia i zawzięte przesiadywanie przy miseczce na pokarm – to znane kocie sposoby dopominania się o jedzenie. Dlaczego więc nie sprawić pupilowi radości i nie podarować mu drobnej przekąski? Niestety, stopniowo oczekiwania naszego kociego smakosza rosną, dlatego jego posiłki stają się coraz częstsze i bardziej obfite. Dopiero po pewnym czasie orientujemy się, że waga futrzaka niebezpiecznie poszybowała w górę. Jak odchudzić kota? W jaki sposób chronić go przed nadmiernym przybieraniem na wadze?

Dieta light dla kota

Przyczyny nadwagi i otyłości u kota

Liczba zwierzaków zmagających się z nadwagą i otyłością systematycznie rośnie. Uważa się, że problem ten może dotyczyć nawet połowy domowych mruczków. A przecież skomponowanie odpowiedniego menu dla pupila jest dziś dużo prostsze niż dawniej. Wystarczy zakupić gotową pełnoporcjową karmę i odmierzyć jej zalecaną dzienną porcję. A jednak – większość problemów z nadmierną masą ciała u futrzaków wynika po prostu z niewłaściwego żywienia.

Mechanizm nadwagi jest prosty – dochodzi do niej, gdy ilość energii pobieranej wraz z pokarmem przewyższa zapotrzebowanie organizmu. W praktyce kot najczęściej zaczyna nadmiernie przybierać na wadze, jeśli otrzymuje zbyt duże porcje pokarmu lub ma wolny dostęp do jedzenia (żywienie ad libitum). Zdarza się też, że dotąd wybredny mruczek znajduje w końcu idealną przekąskę i po pewnym czasie odmawia przyjmowania innych pokarmów. Chcąc spełnić oczekiwania pupila, zaczynamy raczyć go regularnie ulubionym produktem, nie zważając na jego kaloryczność. W ten sposób zaburzeniu ulega cały bilans składników pokarmowych w kocim jadłospisie.

Nierzadko powodem nadwagi mruczka jest nie sama dieta, ale brak aktywności. Wiele futrzaków z czasem zaczyna przeobrażać się w leniwych domatorów i nie wykorzystuje energii otrzymywanej z pożywieniem. Nie bez znaczenia jest też kondycja psychiczna zwierzaków. Koty permanentnie zestresowane i nadwrażliwe często szukają ukojenia w jedzeniu. Staje się ono dla nich czynnością zastępczą, mającą obniżać napięcie i poprawiać humor.

Niektóre futrzaki mają szczególne predyspozycje do nawagi i otyłości. Najbardziej narażone są kocury, zwierzaki po zabiegu kastracji i koty dorosłe (w wieku 5-10 lat). Jadłospis wszystkich mruczków znajdujących się w grupie ryzyka musi być układany z wyjątkową rozwagą.

Po czym poznać, że kot ma nadwagę?

Aby w porę rozpoznać nadwagę u kota, należy regularnie sprawdzać jego masę ciała. Dorosłe mruczki najczęściej ważą 3,5-7 kg. U niektórych ras prawidłowa waga może być nieco większa. Zaniepokoić powinno nas przekroczenie przez pupila wzorcowej wagi o ponad 10%. Można wtedy uznać, że kot ma nadwagę. Dużo poważniejszym problemem jest otyłość, którą diagnozuje się, gdy masa ciała mruczka jest większa o ponad 20% od optymalnej. Bardzo pomocna przy określaniu nasilenia problemu jest skala BCS, bazująca na oględzinach poszczególnych partii ciała zwierzaka. Jeśli żebra u futrzaka są prawie niewyczuwalne i pokryte grubą warstwą tłuszczu, jest to sygnał alarmowy. U mruczków otyłych często obserwuje się ponadto zmiany w zachowaniu. Koty stają się mniej aktywne, nieskore do zabawy i aktywności. Nie poruszają się już z dawną gracją. Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny sprawia im trudność, dlatego większość czasu przesypiają na kanapie.

Dieta odchudzająca dla kota

Wstępem do procesu odchudzania u kota powinna być zawsze wizyta weterynaryjna, połączona z opracowanie szczegółowego planu terapii. Upewnijmy się, że nasz ulubieniec jest zdrowy i może być bezpiecznie poddany kuracji. Czasami już na etapie badań lekarskich może okazać się, że przyczyną otyłości u kota jest przewlekła choroba i należy skupić się na jej wyleczeniu.

Podstawą efektywnego odchudzania jest zapewnienie zwierzęciu ujemnego bilansu energetycznego. Działania dietetyczne muszą zatem opierać się na zmniejszeniu kaloryczności kocich posiłków. Można to osiągnąć albo przez zmniejszenie porcji pokarmowych, albo poprzez zmianę dotychczasowego pożywienia na karmę light dla kota. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się ta druga opcja. Karmy odchudzające dla kotów są bowiem skomponowane w taki sposób, by utrata wagi była dla zwierzaka bezpieczna i jednocześnie jak najmniej uciążliwa. Nie tylko pozwalają stopniowo redukować masę ciała, ale także gwarantują futrzakowi długie uczucie sytości, przez co ograniczają zainteresowanie jedzeniem (poczytaj więcej o karmach dla kotów z nadwagą KLIK).

↓ KARMY LIGHT DLA KOTA ↓

Dieta light dla kota » powinna polegać przede wszystkim na zmniejszeniu podaży węglowodanów. To właśnie ich nadmiar w największym stopniu przyczynia się do kociej otyłości. Na metabolizm lipidów i odkładanie się tkanki tłuszczowej oddziałuje bowiem insulina, której poziom wzrasta pod wpływem węglowodanów. Dodatkowo pokarmy wysokowęglowodanowe potęgują uczucie głodu i zwiększają apetyt. Aby umożliwić kociemu organizmowi spalanie tłuszczu, należy zatem w pierwszej kolejności ograniczyć zawartość węglowodanów w menu. Podczas odchudzania kota bardzo dobrze sprawdzą się więc karmy bezzbożowe, o zredukowanym poziomie cukrów.

W diecie light niezalecane są produkty wysokotłuszczowe. Aby obniżyć gęstość energetyczną kocich posiłków, warto zwiększyć zawartość włókna, które dodatkowo hamuje u mruczków uczucie głodu. Można też zamiast pokarmów suchych zastosować mokre. Zawierają one sporą ilość wody, dlatego przy zachowaniu takiej samej porcji pokarmowej kot pozyska z nich znacznie mniej energii niż z suchych granulek. W diecie odchudzającej dla kota rekomenduje się ponadto podwyższenie podaży białka – pomaga ona utrzymać prawidłową masę mięśniową.

Ze względu na specyficzny metabolizm mruczki są szczególnie wrażliwe na niedożywienie. W żadnym wypadku nie można więc poddawać ich głodówce ani stosować zbyt restrykcyjnych diet. Kaloryczność posiłków futrzaków należy obniżać stopniowo, w ciągu kilku kolejnych tygodni. Warto dbać o właściwą częstotliwość karmienia i podawać zwierzakom niewielkie porcje pokarmu wielokrotnie w ciągu dnia. Aby odchudzanie było bezpieczne dla mruczka, tygodniowy spadek masy ciała powinien wynosić 0,5-1%.

Jak wspomagać odchudzanie u kota?

By odchudzić kota, odpowiednie działania żywieniowe najlepiej połączyć z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia pozwolą mruczkowi spalić nadmiar kalorii i zwiększą efektywność całej terapii. Tylko jak nakłonić mruczącego śpiocha do ruchu? Z pewnością poprzez zabawę. Przynajmniej kilka razy w ciągu dnia należy zorganizować krótką (około 5 min) sesję aktywności łowieckiej. Polowanie na zabawkę to dla naszych zapalonych myśliwych największa motywacja do aktywności.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE FERPLAST DLA KOTA ↓

Także podczas naszej nieobecności futrzakom nie może zabraknąć zapału do ćwiczeń. Pochowajmy kocie pożywienie w domowych zakamarkach. Umieśćmy je na półkach, by mruczek musiał zaangażować się w skakanie lub wspinaczkę. Ukryjmy w zabawkach interaktywnych. Zakupmy dla zwierzaka miskę spowalniającą jedzenie, która wydłuży czas konsumpcji.  Zamiast kalorycznych przysmaków zaoferujmy futrzakowi zdrową zieleninę zasianą w doniczce. Jej podgryzanie będzie dla zwierzaka doskonałą rozrywką.

TRAWA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu