Jak nauczyć psa komendy zostań?

Jak nauczyć psa komendy zostań?

Nauka wykonywania podstawowych komend, w tym i komendy zostań, wcale nie musi być trudna. Młode zwierzaki są chłonne jak gąbka i bez problemu uczą się nowych umiejętności. Starsze z kolei wykazują większe opanowanie i lepiej radzą sobie z trudną sztuką koncentracji. Niezależnie od tego, ile lat ma nasz pupil, przystępując do szkolenia, trzymajmy się podstawowych zasad. Konsekwencja, cierpliwość i umiejętność nagradzania drobnych sukcesów jest tu na wagę złota. Jak nauczyć psa komendy zostań?

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

O tym warto pamiętać, wprowadzając komendę zostań

Polecenie zostań należy do grona podstawowych psich komend. Z całą pewnością nie jest to jednak ta instrukcja, od której zaczynać powinniśmy naukę. Aby zwierzak potrafił poskromić swe emocje i na dłużej pozostać w miejscu, wpierw opanować musi sztukę przyjęcia wygodnej pozycji. Komenda zostań nie występuje więc samodzielnie, a jest wzmocnieniem wcześniej wydanych poleceń, takich jak siad czy leżeć (sprawdź, jak nauczyć psa komendy siad KLIK »). Z racji na sposób stosowania tego komunikatu, niektórzy zupełnie z niego rezygnują i po prostu ćwiczą coraz dłuższe siedzenie lub leżenie. Jak najbardziej wprowadzać możemy jednak komendę zostań, jako oddzielne polecenie.

Decydując się na używanie komendy zostań, na samym początku łączmy ją z jedną tylko pozycją. Zdecydujmy się więc, czy będzie to siedzenie, czy leżenie, wydajmy odpowiednią komendę, a zaraz potem drugą – zostań. Dopiero, gdy zwierzak nasz opanuję tę wybraną przez nas opcję, będziemy mogli zacząć łączyć komendę zostań z dowolną inną pozycją.

Dlaczego warto nauczyć psa komendy zostań?

Komenda zostań przydatna okazuje się w bardzo wielu sytuacjach. Wykorzystać możemy ją np. w trakcie przygotowywania jedzenia dla zwierzaka, szykowania się na wspólny spacer, otwierania drzwi samochodu czy zostawiania pupila przed sklepem. Listę tę z powodzeniem kontynuować można by dalej. Najważniejsze jest jednak to, że komenda zostań pomaga nam kontrolować ekscytację zwierzaka oraz uczy go spokoju i cierpliwości.

Komenda zwalniająca

Komenda zostań nie tylko poprzedzona musi być innym wydanym psu poleceniem, ale i kończyć powinna ją komenda zwalniająca. Stosowanie komendy zwalniającej ma na celu jasne zakomunikowanie zwierzakowi, kiedy przerwać może wykonywanie danego ćwiczenia. Pies powinien więc tak długo pozostawać w bezruchu, aż usłyszy znajomy zwalniający go z tej pozycji komunikat.

Istotną kwestią w tym wypadku jest wybór takiego słowa, które dobrze sprawdzi się w roli komendy zwalniającej. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak będzie ono brzmiało. Ważne jest jednak to, aby słowo używane do tego celu, nie było zbyt często wykorzystywane przez nas w normalnej komunikacji. W przeciwnym razie okazać może się, że rozmawiając, psa mimochodem zwalniać będziemy z wykonywanej komendy. W roli komendy zwalniającej często używane są takie wyrazy jak „luz, ok, już czy koniec”. Możemy puścić tu jednak wodze fantazji i wybrać jakiekolwiek inne krótkie słowo.

Komenda zwalniająca przyda nam się nie tylko wtedy, gdy odwołać chcemy psa z pozycji zostań. Z powodzeniem finalizować może ona też wykonywanie jakichkolwiek innych poleceń, a więc np. udania się na miejsce, chodzenia przy nodze czy cofania się. Również wówczas, gdy przywołujemy do siebie psiaka, jasno dajmy mu do zrozumienia, kiedy ponownie może się on od nas oddalić.

Jak rozpocząć trening komendy zostań?

Gdy zwierzak skoncentruje już na nas swą uwagę i wykona znane mu polecenie siad, od razu wydajmy koleją komendę zostań. Zasadniczym elementem treningu jest tu ćwiczenie tego, by pupil nasz jak najdłużej pozostawał w bezruchu. Spróbujmy więc na początek wykonać krok w bok, a jeśli zwierzak pozostanie niewzruszony naszym zachowaniem, nagrodźmy go smakołykiem. W następnym etapie zróbmy niewielki krok do tyłu, a później sukcesywnie zwiększajmy odległość. Dopiero gdy pies opanuje taką podstawę, możemy próbować obracać się i uczyć zwierzaka pozostawania na miejscu mimo utraty kontaktu wzrokowego. Niezależnie od tego, na jakim etapie szkolenia jesteśmy, pamiętajmy o zachowaniu konsekwencji. Jeśli więc pies wstanie, a tym samym nie wytrzyma wykonywania polecenia, zachowajmy spokój, wróćmy na miejsce i powtórzmy komendę.

Na co zwrócić powinniśmy uwagę, ucząc psa komendy zostań?

Kluczowymi elementami, które powinniśmy mieć na uwadze, ucząc psa komendy zostań, jest czas trwania wykonywania polecenia oraz odległość dzieląca nas od psiaka. Ćwicząc jakąkolwiek z komend, pamiętajmy, że nauka wymaga czasu i cierpliwości. I w tym wypadku, szkolenie przeprowadzić musimy więc małymi kroczkami, doceniając niewielkie psie sukcesy. Na samym początku starajmy się utrzymać zwierzaka w pozycji przez 2-3 sekundy i w miarę postępów wydłużajmy czas ćwiczenia o takie same sekwencje czasu. W kwestii odległości za każdym razem cofajmy się o krok – nie więcej.

Inną ważną sprawą jest próba rozpraszania psiej uwagi. O ile więc trening nowej komendy zawsze rozpoczynamy w miejscu jak najbardziej spokojnym, o tyle wraz z sukcesami poprzeczkę i tu możemy podnosić, dodając kolejne rozpraszacze. Na początek może być więc to nasze niestandardowe zachowanie np. obroty czy podskoki, a później nowa lokalizacja, a więc już nie domowe zacisze a park bądź ogródek.

↓ PRZYSMAKI TRENINGOWE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © M. Mendelson — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu