Jak nauczyć kota reagowania na swoje imię?

Jak nauczyć kota reagowania na swoje imię?

Nie mamy wątpliwości co do tego, że psy znają swe imiona. Czy jednak tę samą umiejętność posiadają koty? Sprawa na pierwszy rzut oka wydaję się trudna do osądzenia, a dodatkowe zamieszanie wprowadza tu fakt, że zwierzaki te niekoniecznie nawykły do wykonywania naszych poleceń. Jak okazuje się kwestię reagowania kota na swoje imię zbadali już naukowcy.

Czy koty rozpoznają swe imiona?

Większość kocich właścicieli nie ma wątpliwości co do tego, że zwierzaki przez nich hodowane znają swe imiona. Gdy jednak nasz kontakt z kotami ogranicza się do przelotnych tylko spotkań, możemy mieć wątpliwości, czy mruczki faktycznie wiedzą, że zwracamy się właśnie do nich. Zespół japońskich behawiorystów z uniwersytetu tokijskiego postanowił kwestię tę wziąć na warsztat i dokładnie zbadać sprawę. Jak okazało się, trzymane w domach koty rozpoznają, kiedy wypowiadamy ich imiona. Bardziej chodzi tu jednak o odpowiedź na konkretny znajomy i dobrze kojarzący się dźwięk niż o świadomość posiadania imienia. Co więcej, koty nawet gdy rozpoznają brzmienie swego imienia, nie zawsze mają ochotę reagować na nie w taki sposób, w jaki byśmy tego oczekiwali. Nie powinno nas więc specjalnie dziwić to, że kot wybiórczo słucha komunikatów i nie zawsze potulnie przychodzi do nas, gdy go wołamy. W zdecydowanej większości przypadków kocią odpowiedzią na nasze wołanie jest więc miauczenie, nieznaczny ruch uszu, głowy czy ogona.

Co zrobić, by kot przychodził, gdy go wołamy?

Koty pod wieloma względami różnią się od psiaków. Jedną z istotniejszych rozbieżności jest tu m.in. to, że zwierzaki te nie są istotami stadnymi i w związku z tym nie uznają hierarchii. Te wolne duchy nie lubią nikomu się podporządkowywać – nie nawykły więc one i do wykonywania poleceń. Możemy mieć jednak pewność, że jeśli tylko brzmienie swego imienia pupil nasz łączyć będzie z nagrodą, z pewnością w podskokach przybędzie na miejsce. Taka przyjemna konotacja w tym wypadku jest kluczem do sukcesu. Zwierzaka przybyłego na nasze zawołanie, uraczmy więc chwilą pieszczot, wspólnej zabawy bądź pysznym smakołykiem. Warto też zwrócić uwagę i na to, aby w codziennym życiu nie używać kociego imienia w mało przyjemnym kontekście, a więc np. wówczas, gdy karcimy zwierzaka za chodzenie po stole lub drapanie krzeseł.

W przypadku ćwiczenia nowych umiejętności najważniejszy jest trening. Tak też, jeśli chcemy nauczyć kota reagowania na swoje imię, poświęcić musimy na to nieco czasu. Jak zostało już wspomniane, najlepszym kocim motywatorem jest nagroda. Przy okazji warto wspomnieć, że przekąski, po które sięgamy, powinny być niskokaloryczne i zdrowe. Co więcej, za ćwiczenie kocich umiejętności zabierać musimy się o właściwej porze. Dobrym momentem jest tu czas, w którym zwierzak jest wypoczęty i skory do podejmowania wyzwań. Zdecydowanie lepiej też kot współpracować będzie z nami przed jedzeniem. W jaki sposób zabrać powinniśmy się do samej nauki? Sprawa jest dość prosta. Kota wołamy spokojnym głosem, używając zawsze tej samej formy jego imienia i pozytywną reakcję nagradzamy w wybrany przez siebie sposób. Początkowo odległość pomiędzy nami, a pupilem powinna być niewielka, w miarę sukcesów zaś pomału zwiększać możemy dzielący nas dystans.

Na co zwrócić powinniśmy uwagę, gdy chcemy nauczyć kota reagowania na swe imię?

Jeśli chcemy nauczyć kota reagowania na swoje imię, wybierzmy zdecydowanie coś prostego. Mruczki najlepiej rozpoznają krótkie oraz łatwo brzmiące słowa i tego właśnie powinniśmy się trzymać. Inną ważną kwestią jest zachowanie konsekwencji w tym, jak wołamy zwierzaka. Z wszystkimi współlokatorami ustalmy więc jedną wersję kociego imienia i w ten właśnie sposób każdorazowo zwracajmy się do kota.

PRZYSMAKI DLA KOTA

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © lisegagne — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu