Jak karmić ryby akwariowe?

Jak karmić ryby akwariowe?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Karmę dla rybek akwariowych kup w e-sklepie Kakadu »

Prawidłowe żywienie ryb ma zasadniczy wpływ na ich zdrowie i kondycję. Przy czym ważne jest nie tylko to, by pokarm był urozmaicony i pełnowartościowy. Istotna jest również jego ilość oraz sposób karmienia.

Zachowanie ryb a ich karmienie

Zachowanie ryb, ich obyczaje i temperament ma istotny wpływ na dobór pokarmu i sposób karmienia. W naszych akwariach hodujemy gatunki, które pobierają pokarm wyłącznie z powierzchni, takie które żerują wyłącznie w toni wodnej i takie, które szukają pożywienia przy dnie. Rzecz jasna hodujemy także ryby, dla których nie ma znaczenia, gdzie znajduje się jedzenie.

Wiele stadnych gatunków rybek akwariowych, zwłaszcza tych o małych rozmiarach, pływających w środkowej części toni wodnej lub pod powierzchnią wody, porusza się bardzo szybko i zwykle łapczywie rzuca się na pożywienie. Inne z kolei pływają wolno i żerują bez pośpiechu. Istnieją gatunki śmiałe i odważnie podpływające do pokarmu oraz takie, które są płochliwe i bardzo ostrożne.

Przy karmieniu mieszkańców akwariów, jak łatwo się tego domyślić, trzeba zatem koniecznie to wszystko uwzględnić i podawać pożywienie w taki sposób, by każdy z nich miał do niego dostęp. W przeciwnym razie może okazać się, że – na przykład – żarłoczne i śmiałe ryby przebywające przy powierzchni wody będą zjadały większość pokarmy a dla tych spokojny i prowadzących przydenny tryb życia zostaną jego resztki.

Jednym słowem, jedne ryby będą się przejadać a inne głodować. By uniknąć takiej sytuacji musimy rozmieszczać pokarm dla rybek w taki sposób, by każdy gatunek miał do niego dostęp. Na przykład, dla ryb żerujących pod powierzchnią wody stosujemy więc pokarmy, które wolno toną, zaś dla ryb dennych wręcz odwrotnie. Istotne jest również to, by mieszkańców naszego akwarium jak najlepiej pod względem temperamentu.

Ilość podawanego pokarmu i częstotliwość karmienia ryb akwariowych

Błędem najczęściej popełnianym przez początkujących akwarystów jest przekarmianie ryb. Szczególnie dotyczy to gatunków żarłocznych z natury, które zjedzą niemal wszystko, co dostaną. Odbija się to niekorzystnie dla ich zdrowia – nadmiar pokarmu jest nawet gorszy niż jego niedobór.

Kłopot w tym, że trudno jest powiedzieć dokładnie, ile dziennie pokarmu dla rybek podawać. Zależy to od wielu czynników: od liczby ryb w akwarium, od ich indywidualnych potrzeb, od wieku – młode osobniki, szczególnie narybek, powinny dostawać więcej pokarmu niż stare – a nawet od temperatury wody, ponieważ metabolizm ryb jest od niej uzależniony.

Może nie powinno się tego mówić, ale w każdym przypadku, ilość podawanego pożywienie trzeba określić metodą prób i błędów. Jeśli ryby nie zjadają wszystkiego i pokarm zalega na dnie to znaczy, że dajemy go zbyt dużo. Jeśli są zbyt grube (a nie są to „ciężarne” samice) – też jest go zbyt wiele. Generalnie przyjmuje się, że jednorazowo powinno podawać się taką ilość pożywienie, którą ryby są wstanie zjeść w ciągu 3-5 minut. Dzienną zaś dawkę pokarmu trzeba rozłożyć na kilka porcji, przy czym im młodsze rybki, tym częściej trzeba je karmić. Dorosłym wystarczą dwa posiłki dziennie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu