Kakadu baner 940x580 938x535 - Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa? - STOP DRAPANIU

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa? – STOP DRAPANIU

Atopia zalicza się do grupy najczęściej występujących chorób alergicznych u psów. Niestety jest to choroba genetyczna, której sposób dziedziczenia nie został jak dotąd poznany. Trudno ją również zdiagnozować i leczyć, ponieważ jej objawy mogą pojawiać się przez całe życie zwierzęcia z różnym nasileniem i częstotliwością a dodatkowo wywołują ją różnorodne czynniki.

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj uaktywnia się od 3/6 miesiąca, do nawet 6 roku życia zwierzęcia, jednak przeważnie pierwsze symptomy choroby są już widoczne między 1 a 3 rokiem życia czworonoga. Głównym objawem jest uporczywy świąd. Zwierzę obsesyjnie się drapie, uszkadzając duże powierzchnie sierści i skóry, co często prowadzi do powstawania dotkliwych ran i wyłysień na ciele. Wskutek uszkodzeń naskórka może też dochodzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych, prowadzących do powstania ropnego zapalenia skóry. Dodatkowo mogą się również pojawić przebarwienia sierści i zaburzenia keratołojotokowe. Jak dowiedli naukowcy, zwierzęta bardziej odczuwają ból niż świąd, przez co podrażnianie może przyjąć postać od lekkiego do nawet obsesyjnego stanu, powodującego wspominane wyżej rany. Co ciekawe podobnie jest u ludzi. Przykładowo ukąszenie komara wywołuje nieprzyjemne uczucie świądu, które często powstrzymujemy drapaniem, a to prowadzi do uszkodzenia naskórka i wystąpienia bólu. Nadmierne swędzenie skóry naszego czworonoga powinno zatem dać nam do myślenia i skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak rozpoznać chorobę?

Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry są zmiany o typowym umiejscowieniu – tzw. mapa atopika. Można je zaobserwować szczególnie na głowie psa (okolice oczu, brody i warg), uszach oraz na brzuchu, kończynach i przestrzeniach międzypalcowych. Zwierzęta dotknięte tą przypadłością bardzo często ocierają się o meble i wylizują miejsca dotknięte chorobą (szyja, pachwiny). Objawy atopowego zapalenia skóry mogą występować równie silnie przez cały rok, co zmieniać się okresowo – niektórzy lekarze weterynarii przypisują schorzeniu pewną sezonowość występowania, powiązaną z kwitnieniem roślin i uwalnianiem zarodników przez grzyby. Zazwyczaj, jeśli choroba trwa długo, uporczywy świąd oraz zmiany na skórze towarzyszą zwierzęciu bez przerwy. Niestety u części psów występuje też dodatkowo nadwrażliwość na kilka grup alergenów jednocześnie. Czworonogi mogą być uczulone na roztocza kurzu domowego, pyłki roślinne czy ugryzienia i odchody pcheł. Należy jednak pamiętać, że z powodu braku sezonowości objawów atopowe zapalenie skóry bywa często mylone z alergią pokarmową.

Diagnoza atopowego zapalenia skóry

Chcąc rozpoznać chorobę należy czujnie obserwować swojego pupila. Każde zachowanie odbiegające od normy powinno nas zaniepokoić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na intensywność świądu, moment pojawienia się objawów oraz ich sezonowość i nasilenie. Zebranie dokładnych informacji umożliwi lekarzowi weterynarii postawienie właściwej diagnozy, która odbywa się metodą wykluczenia innych chorób, ponieważ żaden z towarzyszących atopii objawów może jej bezpośrednio nie wskazywać. Lekarz weterynarii przeprowadza szczegółowy wywiad i bada historię choroby pacjenta zestawiając zebrane dane z objawami klinicznymi, z których najczęściej obserwowanym jest świąd. Przeprowadza również szereg badań klinicznych i laboratoryjnych (m.in. śródskórne testy alergiczne).

Atopowe zapalenie skóry może występować u wszystkich ras psów, jednak większą skłonność do choroby mają m.in. takie rasy jak teriery, boksery, buldogi francuskie i angielskie czy mopsy. Niestety liczba zwierząt cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry rośnie z roku na rok, a nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że zwierzę dotknięte tym problemem cierpi i podobnie jak człowiek może zmienić swoje zachowanie. Pies często staje się rozdrażniony i nie nawiązuje już kontaktu z domownikami oraz innymi zwierzętami. Uporczywe swędzenie nie tylko odbiera zwierzęciu radość życia,  ale przekłada się również na codzienne funkcjonowanie jego opiekuna bądź całej rodziny. Na szczęście na rynku są dostępne innowacyjne i bezpieczne leki, zapewniające komfortowe życie czworonoga bez uczucia świądu. Dodatkowo, aby wzmocnić ich działanie, właściciel psa powinien wyeliminować potencjalne alergeny ze środowiska zwierzęcia.

Powiedz STOP DRAPANIU!

Trwa II edycja społeczno-edukacyjnej kampanii STOP DRAPANIU! Realizowana przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne i wspierana przez Zoetis Polska akcja, uświadamia właścicielom psów problem alergii i wskazuje przyczyny uporczywego swędzenia. Projekt edukuje pod kątem odróżnienia zwykłego drapania od świądu, który może być zwiastunem wielu chorób skóry. Kampania uczula również właścicieli czworonogów na ten problem i skłania ich do reakcji w odpowiednim czasie, aby móc w porę pomóc zwierzęciu.

Na stronie internetowej www.stopdrapaniu.pl właściciele czworonogów znajdą przydatne informacje na temat alergii i chorób skóry u psów, przebiegających ze świądem. Poznają m.in. ich pierwsze objawy oraz dowiedzą się co zrobić w sytuacji, kiedy zwierzę nadmiernie się drapie. W serwisie zamieszczono też listę gabinetów weterynaryjnych, do których można udać się ze swoim pupilem po poradę i pomoc.

 

pies - Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa? - STOP DRAPANIU

stop drapaniu logo - Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa? - STOP DRAPANIU

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 42 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G,
03-236 Warszawa
NIP: 524-27-77-396
tel. 22 762 97 07,
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu