Jak chronić kota przed pchłami?

Jak chronić kota przed pchłami?

Niemal każdy kot w swoim życiu zetknął się z pchłami. Inwazja krwiopijnych insektów bywa dla mruczka nie tylko nieprzyjemna, ale też niebezpieczna. Pchły mogą spowodować schorzenia skóry, a także przenosić pasożyty wewnętrzne. Z tego względu należy zadbać o zapewnienie pupilowi skutecznej ochrony przed tymi owadami. Jakie preparaty przydadzą się w walce z pchłami?

Krople przeciw pchłom

Krople przeciwpchelne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli kotów. Preparaty tego typu są łatwe w aplikacji i zapewniają ochronę przed insektami nawet przez 4-5 tygodni. Krople, za pomocą pipetki, nanosi się na kark zwierzaka. Zawarta w nich substancja czynna (np. fipronil) rozprzestrzenia się po całej powierzchni skóry i stale oddziałuje na pasożyty bytujące w futerku kota. Produkty spot-on, dzięki składnikom zaburzającym prawidłowy rozwój owadów, przerywają cykl życiowy pcheł – niszczą jaja i zapobiegają przepoczwarczeniu się larw. Warto wiedzieć, ze wiele specyfików znajduje zastosowanie także w walce z innymi pasożytami zewnętrznymi, np. wszołami i kleszczami.

Aby właściwie zastosować krople przeciwpchelne, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dawka preparatu musi być dobrana do wagi naszego zwierzaka. Trzeba również upewnić się, czy zaaplikowaliśmy kotu całą zawartość tubki. Krople muszą zostać wyciśnięte bezpośrednio na skórę mruczka, dlatego powinniśmy starannie odgarnąć sierść, zanim przystąpimy do ich nanoszenia. Lepiej też nie kąpać zwierzaka przed i natychmiast po zastosowaniu produktu.

Większość kotów dobrze toleruje krople. Warto jednak pamiętać, że najczęściej w preparatach znajdują się substancje biobójcze. Właśnie dlatego musimy zachować ostrożność. Nie stosujmy insektobójczych specyfików spot-on u kociąt poniżej 12. tygodnia życia oraz u ciężarnych i karmiących kotek. Jeśli nasz mruczek jest alergikiem, powinniśmy uważnie obserwować, czy krople nie wywołały u niego niepożądanej reakcji. U zwierząt, którym nie można aplikować silnych preparatów, warto wypróbować krople na bazie dimetikonu lub naturalnych substancji odstraszających owady (przeczytaj więcej na temat kropli przeciwpchelnych dla kotów KLIK).

Inne preparaty przeciw pchłom

W walce z insektami u kota pomocne mogą być także inne produkty, takie jak: spraye, szampony i obroże przeciwpchelne. Preparaty różnią się między sobą czasem działania i sposobem aplikacji.

Najdłuższą ochronę zapewniają obroże – są skuteczne nawet przez 6-8 miesięcy. Zawarta w nich substancja czynna jest stale uwalniana, dzięki czemu może oddziaływać na pchły w sposób kontaktowy. Jeśli więc prawidłowo założymy akcesorium, nasz kot na długo będzie mógł zapomnieć o krwiopijnych insektach. Dla zwierząt, które nie zmagają się z dużą inwazją pasożytów, można zakupić obróżkę na bazie naturalnych olejków eterycznych. Ma ona właściwości odstraszające, dlatego może pomóc ustrzec mruczka przed atakiem owadów.

Preparaty w sprayu wykazują podobny czas działania jak krople. Rozpyla się je na całą powierzchnię skóry kota. Na szczególną uwagę zasługują spraye, które mają za zadanie zwalczyć pasożyty w otoczeniu zwierzaka. Tego typu specyfikami można spryskać kocie posłanie. Dzięki temu wyeliminujemy insekty z całego domu, co jest niezbędne, aby nie doszło do ponownej inwazji.

W profilaktyce przeciwpchelnej możemy wykorzystać także specjalne szampony. Zazwyczaj mają one działanie jedynie odstraszające. Zawierają najczęściej naturalne repelenty. O ile nie rozwiążą problemu z pchłami, z pewnością mogą wspomóc walkę z nimi.

Mimo zastosowania najlepszych środków nigdy nie można uznać, że pchły już nigdy nie pojawią się u naszego pupila. Bądźmy więc wyczulenie na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o ponownej inwazji. Nie zaniedbujmy też regularnego wyczesywania kota, podczas którego łatwo zauważyć ewentualne insekty.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Elza
    lis 08, 2014 - 05:59 PM

    Dziękuję Panu który pomógł mi w wybraniu preparatu dla mojej drużyny 9 kotów 😀 i ziarenek dla gołebia który cudem przetrwał ,,igrzyska śmierci” w ogrodzie 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu