grzybica u kota

Grzybica u kota

Grzybica to chyba jedna z najpowszechniejszych kocich chorób. Zarazić się nią bardzo łatwo, a leczenie jest wyjątkowo żmudne i uciążliwe. Dlatego grzybicy zdecydowanie lepiej jest zapobiegać i na szczęście są na to pewne sposoby. Zobaczmy więc, jak można uchronić kota przed grzybicą, jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia i na czym polega leczenie tego schorzenia.

Grzybica skóry u kotów

Gdzie kot może zarazić się grzybicą?

Grzybica to wysoce zakaźna choroba wywoływana przez pasożytnicze grzyby z rodzaju Microsporum canic, Trichophyton lub Epidromophyton, które bytują na skórze czworonogów pożywiając się substancjami odżywczymi z komórek. Ich zarodniki przenoszą się z łatwością pomiędzy chorymi zwierzętami różnych gatunków oraz ludźmi.

Na zakażenie narażone są zwłaszcza koty bardzo młode, starsze lub osłabione chorobą. Zarodniki grzybów przenoszą zarówno drogą bezpośrednią, jak i pośrednią. Nasz mruczek może więc zarazić się poprzez kontakt z innym chorymi zwierzakiem lub korzystając z jego legowiska, koca, miski czy szczotki do pielęgnacji sierści. Nosicielami zarodników mogą być także pchły, kleszcze, wszy oraz muchy. Na grzybicę chorują najczęściej koty wychodzące, jako że mogą mieć kontakt z kotami dzikimi i wolnożyjącymi. Choroba dokucza także kotom długowłosym, ponieważ trudno usunąć z ich sierści wszystkie zarodniki. Zachorowaniu sprzyja także dieta uboga w białko oraz witaminy, złe warunki życia oraz wszelkie mechaniczne urazy skóry, takie jak otarcia, oparzenia czy zadrapania.

Objawy grzybicy u kota

Grzybica u kotów przebiegać może w różny sposób, a objawy nie zawsze jednoznacznie na nią wskazują. Typowymi dla grzybicy symptomami są świąd oraz miejscowe wyłysienia pokrywające się charakterystycznymi szarymi łuskami i strupami. Zmiany chorobowe ogniskują się przeważnie na okolicach głowy, uszach, opuszkach łap oraz kończynach zwierzaka. Na pozbawionych sierści miejscach mogą wystąpić zaczerwienienia lub pęcherzyki ropne. Sierść zaatakowana przez grzyb staje się matowa, często przetłuszczona. Na skórze kota może pojawić się także łupież, zmiany zapalne lub rany jątrzące się na skutek ciągłego drapania (przeczytaj, co zrobić, gdy kot ciągle się drapie KLIK). W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wymienionych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się z pupilem do weterynarza.

Jak leczyć grzybicę u kota?

Jeśli podejrzewamy grzybicę skóry u kota », w żadnym wypadku nie powinniśmy leczyć jej na własną rękę. To wyjątkowo uciążliwa i wysoce zakaźna choroba, która przenosi się również na ludzi. Wizyta u weterynarza jest więc niezbędna.

W terapii grzybicy u kota używa się przeważnie leków doustnych oraz preparatów działających miejscowo. Pełna kuracja może trwać nawet kilka miesięcy i często należy kontynuować ją jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować specjalnymi preparatami przeciwgrzybiczymi, w postaci kremów, maści, żelów lub płynów. Poza środkami doustnymi i miejscowymi kotu można podawać także suplementy wzmacniające odporność zawierające kwasy omega-3 i omega-6. Może to być na przykład tran, olej lniany lub olej z łososia ». Pamiętajmy jednak, by skonsultować to z weterynarzem i ściśle przestrzegać jego zaleceń.

↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA ↓

Mając w domu chorego zwierzaka musimy także zadbać o czystość i higienę otoczenia. Warto na bieżąco odkażać pomieszczenie, w którym przebywa pupil, zdezynfekować jego legowisko oraz wszystkie przybory do pielęgnacji jego sierści.

↓ AKCESORIA DO CZESANIA KOTA ↓

Jak ochronić kota przed grzybicą?

Od jakiegoś czasu dostępna jest także specjalna szczepionka przeciw grzybicy dla kota. Warto aplikować je zwłaszcza kotom wychodzącym oraz tym, które mają kontakt z innymi zwierzakami. W profilaktyce ogromną rolę odgrywa także higiena, zwłaszcza jeśli mamy w domu więcej niż jednego czworonoga. Pamiętajmy, by regularnie prać posłania i koce, na których wylegują się koty. Dbajmy o to, by miseczki zwierzaków zawsze były czyste, to samo dotyczy wszelkich szczotek i grzebieni. Każdy kot powinien mieć własne akcesoria do szczotkowania sierści, które po użyciu zawsze należy zdezynfekować. Nie zapominajmy o systematycznym wyczesywaniu futerka pupila, od czasu do czasu warto także zaserwować mu porządną kąpiel.

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Infekcje skóry u kota | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu