Gotowe pokarmy dla ptaków

Gotowe pokarmy dla ptaków

Dieta to najważniejszy czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie pierzastych podopiecznych. Aby skrzydlaci towarzysze na co dzień umilali nam czas pięknym śpiewem i zachwycali barwnym upierzeniem, muszą otrzymywać zbilansowane oraz zróżnicowane pożywienie. Jak prawidłowo skomponować menu ptasich pupili? Jaką karmę wybrać dla ptaków?

Kolby dla ptaków

Jak karmić ptaki?

Ptaki bez wątpienia tworzą najbardziej barwną, rozgadaną i zróżnicowana grupę domowych zwierzaków. Wśród nich znajdziemy gatunki o niewielkich i całkiem pokaźnych rozmiarach, należące do różnych rodzin, zamieszkujące odległe kontynenty oraz odmienne środowiska. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zwyczaje pokarmowe ptasich podopiecznych, a co za tym idzie – na ich sposób żywienia w warunkach domowych. Ustalając jadłospis dla naszych pierzastych pupili, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich naturalną strategią żywieniową.

W naturze podstawą diety papug, kanarków czy astryldów jest pokarm roślinny. Większość ptaków jest wielbicielami urozmaiconego menu i spożywa różne części roślin – nasiona, owoce, kwiaty, liście, korę. Wśród pierzastych zwierzaków nie brakuje jednak smakoszy orzechów (np. ary) oraz gatunków, które wyraźnie preferują pokarm ziarnisty (np. papużki faliste, nimfy, kanarki). Wyjątkowe potrzeby żywieniowe mają lorysy, które na co dzień pałaszują głównie nektar i pyłek kwiatowy, czy gwarki – raczące się owocami i owadami.

W jadłospisie ptaków utrzymywanych w domach powinny znaleźć się składniki podobne do tych, jakimi zajadałyby się na wolności. Naturalny jadłospis pierzastych zwierzaków najłatwiej odtworzyć przy pomocy gotowych pokarmów dla ptaków. Dodatkowo warto wzbogacać menu podopiecznych różnorodnymi owocami, warzywami, ziołami, kwiatami, produktami wysokobiałkowymi (np. gotowane jaja) i smakowitymi przekąskami.

Rodzaje gotowych karm dla ptaków

Gotowe pokarmy dla ptaków możemy podzielić na dwie główne grupy: pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe mają za zadanie dostarczyć ptakom wszystkich niezbędnych składników. Mogą zatem stanowić główny element diety pierzastych podopiecznych. Pokarmy tego typu składają się najczęściej z różnych nasion, zbóż, warzyw, owoców, orzechów i produktów piekarniczych. Istnieją też karmy podstawowe w postaci granulatów. Specjalne produkty o miękkiej konsystencji, z dodatkiem suszonych owoców czy owadów, dedykowane są ptakom owadożernym i nektarożernym (np. lorysom, gwarkom).

↓ POKARMY DLA KANARKA ↓

Karmy uzupełniające pełnią funkcję dietetycznych dodatków. Mogą urozmaicać dietę ptaków, umożliwiać im realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych lub wzbogacać ich menu o cenne witaminy i pierwiastki śladowe. Do pokarmów uzupełniających dla ptaków zalicza się m.in.: kolby, kłosy prosa senegalskiego, mieszanki owocowo-warzywne, pokarmy jajeczne, grys, kostki i napoje mineralne, biszkopty, suplementy na pierzenie, odporność czy śpiew.

↓ POKARMY DLA NIMFY ↓

Zarówno karmy podstawowe, jak i uzupełniające zwykle dedykowane są konkretnym gatunkom lub grupom ptaków. Najczęściej karmy można dopasować do wielkości pierzastych zwierzaków. Dzięki temu mamy pewność, że pożywienie zawiera komponenty, z którymi poradzi sobie dziób naszych podopiecznych. Pokarmy dla papug dzielą się na trzy główne grupy: dla małych (np. papużek falistych), średnich (np. nimfy, rozelle, papugi kozie) i dużych (np. ary, żako) gatunków. Na rynku dostępne są też gotowe karmy dla małych ptaków egzotycznych (np. zeberek, amandyn). Bez problemów znajdziemy ponadto produkty przeznaczone dla najpopularniejszych ptasich podopiecznych – nimf, papużek falistych, kanarków i ptaków o specyficznych wymaganiach pokarmowych (np. gwarków).

↓ POKARMY DLA PAPUGI FALISTEJ ↓

Na żywieniowe upodobania pierzastych podopiecznych spory wpływ ma miejsce ich pochodzenia. Ptaki żyjące na tym samym obszarze dysponują tą samą bazą pokarmową i często żywią się w podobny sposób. Aby stworzyć ptasie menu na wzór naturalny, możemy sięgnąć po karmy dedykowane skrzydlatym zwierzakom zamieszkującym poszczególne kontynenty. Zawierają one składniki charakterystyczne dla danego regionu świata, stanowiące dla ptaków nie lada atrakcję. Do wyboru mamy m.in. karmy dla ptaków australijskich, południowoamerykańskich czy afrykańskich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla ptaków?

Gotowe pokarmy dla ptaków powinny nie tylko zaspokajać podstawowe potrzeby żywieniowe skrzydlatych podopiecznych, ale również dostarczać im radości płynącej z jedzenia. Warto więc poszukać pożywienia o wysokiej smakowitości. Większość ptaków preferuje pokarmy wieloskładnikowe, których elementy różnią się pod względem tekstury czy kształtu. Ptaki zwykle lubią pożywienie o bogatym składzie, zawierające elementy różnego typu (nasiona, granulki, susz, płatki). Nie zawsze jednak pokarm, który prezentuje się atrakcyjnie, służy ptasiemu zdrowiu. Niewskazane jest zwłaszcza stosowanie produktów zawierających sztucznie barwione dodatki.

Dieta składająca się z samych ziaren dla większości pierzastych zwierzaków jest zbyt monotonna. Wybierając gotowe pokarmy dla ptaków, powinniśmy więc zwrócić uwagę, czy oprócz nasion i zbóż zawierają także inne atrakcyjne i wartościowe dodatki, np. orzechy, owoce i warzywa. Pożywienie musi być też precyzyjnie dopasowane do gatunkowych i indywidualnych wymagań naszych podopiecznych.

↓ KARMY DLA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © M. Mendelson — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu