Drzewołazy

Drzewołazy

Drzewołazy są niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej niebezpiecznymi płazami. Są piękne, ponieważ są wręcz bajecznie kolorowe. A niebezpieczne, dlatego że ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i jest śmiertelna nawet dla dorosłego człowieka. Pierwotni mieszkańcy Ameryki Południowej używają jej do zatruwania swoich strzał.

Środowisko naturalne drzewołazów

Naturalnym środowiskiem życia drzewołazów są wilgotne lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej.

Niektóre gatunki zamieszkują też sezonowo wilgotne lub zalewowe tereny trawiaste, pola uprawne, pastwiska, ogrody, plantacje, wilgotne tereny sawannowe, a także silnie zdegradowane lasy.

Płazy te spotykano też w lasach u podnóża gór i na terenach skalistych. Wiele gatunków drzewołazów jest zagrożonych wyginięciem.

Wygląd drzewołazów

Większość gatunków tych płazów jest niewielkich rozmiarów. Niektóre z nich mają miej niż 1,5 cm długości. Wszystkim natura dała piękne barwy.

Co ciekawe, im silniejszą truciznę wytwarza dany gatunek drzewołaza, tym jest bardziej jaskrawo ubarwiony. Ich kolory są bowiem sygnałem ostrzegawczym, odstraszającym drapieżniki. Zupełnie jakby mówiły: „lepiej mnie nie ruszaj, ponieważ nie wyjdzie ci to na zdrowie”.

Kolejną ciekawostką jest to, że osobniki, które wykluły się w niewoli nie są toksyczne. Naukowcy uważają, że przyczyną tego może być inny rodzaj pokarmu.

Wymagania drzewołazów

Drzewołazy hodujemy w wilgotnych terrariach i akwaterrariach. Terrarium nie musi mieć dużych rozmiarów, wszak jego mieszkańcy nie osiągają imponujących rozmiarów. Powinno być jednak gęsto obsadzone roślinnością.

Co do obecności basenu zdania są podzielone, choć w większości przypadków nie jest on niezbędny. Bardzo ważna jest natomiast utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura powietrza zależy od gatunku, musimy jednak pamiętać, by utrzymywała się na stałym poziomie.

Ogólnie rzecz biorąc drzewołazy nie należą do najłatwiejszych w hodowli. Największym problemem może się okazać dostarczenie im odpowiednio drobnego pokarmu.

Pożywienie drzewołazów

Naturalnym pożywieniem drzewołazów są drobne owady

Rozmnażanie drzewołazów

Obyczaje godowe różnych gatunków mogą wyglądać nieco inaczej. Generalnie samice drzewołazów składają jaja w wilgotnych miejscach, na roślinach, na mchu, wśród korzeni.

Tam wykluwają się młode, które rodzice przenoszą troskliwie przenoszą do najbliższego zbiornika wodnego, którym nierzadko są „oczka wodne” tworzące się w zagłębieniach między liśćmi epifitów

Systematyka drzewołazów

Systematyka drzewołazów cały czas podlega zmianom i nie wszystkie gatunku zostały jeszcze należycie sklasyfikowane. Rodzina drzwowołazów obejmuje około 170 gatunków, z grupowanych w 12 rodzajów.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: drzewołazowate

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu