Drzewołazy

Drzewołazy

Drzewołazy są niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej niebezpiecznymi płazami. Są piękne, ponieważ są wręcz bajecznie kolorowe. A niebezpieczne, dlatego że ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i jest śmiertelna nawet dla dorosłego człowieka. Pierwotni mieszkańcy Ameryki Południowej używają jej do zatruwania swoich strzał.

Środowisko naturalne drzewołazów

Naturalnym środowiskiem życia drzewołazów są wilgotne lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej.

Niektóre gatunki zamieszkują też sezonowo wilgotne lub zalewowe tereny trawiaste, pola uprawne, pastwiska, ogrody, plantacje, wilgotne tereny sawannowe, a także silnie zdegradowane lasy.

Płazy te spotykano też w lasach u podnóża gór i na terenach skalistych. Wiele gatunków drzewołazów jest zagrożonych wyginięciem.

Wygląd drzewołazów

Większość gatunków tych płazów jest niewielkich rozmiarów. Niektóre z nich mają miej niż 1,5 cm długości. Wszystkim natura dała piękne barwy.

Co ciekawe, im silniejszą truciznę wytwarza dany gatunek drzewołaza, tym jest bardziej jaskrawo ubarwiony. Ich kolory są bowiem sygnałem ostrzegawczym, odstraszającym drapieżniki. Zupełnie jakby mówiły: „lepiej mnie nie ruszaj, ponieważ nie wyjdzie ci to na zdrowie”.

Kolejną ciekawostką jest to, że osobniki, które wykluły się w niewoli nie są toksyczne. Naukowcy uważają, że przyczyną tego może być inny rodzaj pokarmu.

Wymagania drzewołazów

Drzewołazy hodujemy w wilgotnych terrariach i akwaterrariach. Terrarium nie musi mieć dużych rozmiarów, wszak jego mieszkańcy nie osiągają imponujących rozmiarów. Powinno być jednak gęsto obsadzone roślinnością.

Co do obecności basenu zdania są podzielone, choć w większości przypadków nie jest on niezbędny. Bardzo ważna jest natomiast utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura powietrza zależy od gatunku, musimy jednak pamiętać, by utrzymywała się na stałym poziomie.

Ogólnie rzecz biorąc drzewołazy nie należą do najłatwiejszych w hodowli. Największym problemem może się okazać dostarczenie im odpowiednio drobnego pokarmu.

Pożywienie drzewołazów

Naturalnym pożywieniem drzewołazów są drobne owady

Rozmnażanie drzewołazów

Obyczaje godowe różnych gatunków mogą wyglądać nieco inaczej. Generalnie samice drzewołazów składają jaja w wilgotnych miejscach, na roślinach, na mchu, wśród korzeni.

Tam wykluwają się młode, które rodzice przenoszą troskliwie przenoszą do najbliższego zbiornika wodnego, którym nierzadko są „oczka wodne” tworzące się w zagłębieniach między liśćmi epifitów

Systematyka drzewołazów

Systematyka drzewołazów cały czas podlega zmianom i nie wszystkie gatunku zostały jeszcze należycie sklasyfikowane. Rodzina drzwowołazów obejmuje około 170 gatunków, z grupowanych w 12 rodzajów.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: drzewołazowate

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu