796 zoe 2019 JC Stopdrapaniu KV ksiezniczka Kakadu baner 940x580 1 938x535 - Dlaczego pies się nadmiernie drapie? Kampania społeczna STOP DRAPANIU

Dlaczego pies się nadmiernie drapie? Kampania społeczna STOP DRAPANIU

Czemu zwierzę się drapie? Kiedy drapanie może być objawem zaburzeń?

Drapanie to odruch naturalny, który pojawia się w reakcji na swędzenie. O problemie możemy mówić wtedy, gdy drapanie staje się nagminne, długotrwałe lub gdy drapiące się zwierzę koncentruje się na jednym miejscu swego ciała.

Nasze zwierzaki drapią się bo je swędzi. Jedne robią to częściej, inne rzadziej. Uporczywe swędzenie ma niekorzystny wpływ na jakość ich życia. Dlatego próbują zaradzić swędzeniu drapiąc się, liżąc, czochrając i tarzając. Zdarza się, że w konsekwencji takich działań na ciele pojawiają się miejsca pozbawione sierści, otarcia, zaczerwienienia lub nawet ranki, a zwierzę staje się podenerwowane lub osowiałe. Okazuje się, że drapanie nie tylko nie przynosi oczekiwanej ulgi, lecz może wzmóc odczuwany świąd. Dlatego opiekunowie zwierząt zaobserwowawszy podobne zachowania u swojego pupila, powinni zareagować i zastanowić się, jak mogą mu przyjść z pomocą.

Właśnie z myślą o takich sytuacjach Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne stworzyła edukacyjno-społeczną akcję STOP DRAPANIU. Celem tej kampanii jest zarówno pomoc zwierzętom doświadczającym świądu na własnej skórze, jak również uświadomienie ludziom wagi problemu, jakim jest drapanie. Bo nagminne drapanie nie tylko dziwnie wygląda, ale przede wszystkim może być objawem poważnych schorzeń, stanowiących zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet  życia zwierzaka. Poprzez tę kampanię fundacja uczy, że w poradzeniu sobie z nadmiernym drapaniem konieczne jest wykrycie przyczyny wystąpienia świądu. A takich przyczyn może być sporo. W ich ustaleniu mogą okazać się niezbędne konsultacje z weterynarzem lub behawiorystą, a czasem także zrobienie badań laboratoryjnych, jednak dobrze jest mieć świadomość jakie są najczęstsze przyczyny przemożnej chęci drapania się u zwierząt.

Świąd i drapanie mogą zostać wywołane przez pasożyty zewnętrzne. Do najpospolitszych spośród należą pchły. Należy pamiętać, że pchły mogą zaatakować nawet te zwierzęta, które nie wychodzą z domów. Obecność takich pasożytów można sprawdzić samodzielnie w domu, np. przeglądając starannie sierść zwierzaka lub wyczesując gęstym grzebieniem. W ten sposób możemy zauważyć zarówno same insekty, jak i ich odchody, ślady ugryzień czy jajka. Oprócz pcheł świąd mogą wywoływać także świerzbowce, nużeńce, wszoły itp.

Pojawienie się świądu może mieć też podłoże emocjonalne. Jeśli nasz pupil jest wrażliwy, to rozmaite sytuacje mogą być dla niego stresogenne. Wymiana klatki, nowy zwierzęcy towarzysz w domu, zmiana naszych przyzwyczajeń czy nawet nowy mebel w domu mogą stać się przyczyną niepokoju, który zwierzę może próbować rozładować drapiąc się lub wylizując bardzo gorliwie jakieś miejsce.

Kolejną przyczyną, nieco trudniejszą do zdiagnozowania, która może powodować swędzenie, czyli w konsekwencji drapanie, są alergie. Mogą to być alergie kontaktowe, o których mówimy wtedy, gdy swędzenie pojawia się w trakcie bezpośredniej styczności skóry naszego czworonoga z alergenem. A może nim być np. dezodorant do dywanów, ludzkie kosmetyki, detergenty, plastikowa lub metalowa miska itp. W takiej sytuacji, można opanować sytuację w pełni, jeśli tylko uda się wykryć, co uczula nasze zwierzę. Innym rodzajem alergii, z którą możemy się spotkać u naszych milusińskich są alergie środowiskowe. Alergie tego typu mogą być wywołane przez pyłki roślin, pleśnie, roztocza kurzu, czyli czynniki, których całkowite wyeliminowanie z otoczenia czworonoga jest praktycznie niemożliwe. Dlatego, jeśli mamy podejrzenia, że mamy do czynienie z taką odmianą uczulenia, konieczna będzie konsultacja weterynaryjna, a w konsekwencji prawdopodobnie leczenie farmakologiczne.  Częstszą postacią alergii jest też alergia pokarmowa. Do jej charakterystycznych objawów, oprócz uporczywego świądu, zaliczyć można kłopoty gastryczne, łysienie. Pomocą w takich sytuacjach stają się specjalistyczne karmy hypoalergiczne oraz dieta eliminacyjna.

Należy pamiętać, że bez względu na to jaka przyczyna stoi za świądem, nagminnego drapania u zwierząt nie należy bagatelizować.

Banery StopDrapaniu KrakVet grafiki 800x80043 - Dlaczego pies się nadmiernie drapie? Kampania społeczna STOP DRAPANIU

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu