Dlaczego pies pije wodę z kałuży?

Dlaczego pies pije wodę z kałuży?

Twój pies z upodobaniem maniaka szuka na każdym spacerze źródła wody? Nie da się ukryć, że wiele czworonogów pije, na przykład wodę z kałuży lub innych zbiorników wodnych, takich jak stawy czy jeziora. Czy powinniśmy im jednak na to pozwalać? Czy do bezpieczne, by pies pił wodę bezpośrednio z kałuży?

Biegunka u psa

Dlaczego psy lubią pić wodę z kałuży?

Picie wody z kałuży przez psa wydaje się nam dziwne, a wręcz obrzydliwe, ale zwierzaki patrzą na to zupełnie inaczej. Świeża deszczówka bardzo smakuje naszym czworonogom choćby dlatego, że ma odpowiednią temperaturą oraz atrakcyjny zapach. Kałuże tuż po deszczu po prostu pachną i smakują lepiej niż woda, która przez cały dzień stała w misce.

Co więcej, zdaniem weterynarzy i behawiorystów to sama natura może skłaniać psa do picia wody z kałuży lub innych zbiorników. Zwierzak szuka takiej wody instynktownie, bo zawarte w niej składniki mogą regulować florę bakeryjną żołądka i jelit. Niestety wiele zależy od tego, po jakim terenie się poruszamy. O ile kałuże powstałe w miejscach oddalonych od dużych osiedli i ruchliwych dróg są w miarę czyste, tak deszczówka zebrana na miejskich chodniku czy ulicy nie jest zdatna do picia. Warto dodać też, że woda stojąca w kałużach przez dłuższy czas staje się siedliskiem bakterii i pasożytów.

Czym grozi picie wody z kałuży?

Pozwalanie psu na picie wody z kałuży lub innych zbiorników to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Niestety woda w takich źródłach bardzo często jest zanieczyszczona, skażona benzyną, gnijącymi resztkami roślin albo zwykłym ulicznym kurzem, który absolutnie nie powinien trafić do organizmu czworonoga. Stojąca woda stanowi także środowisko idealne do rozwoju wirusów i bakterii, takich jak salmonella, pałeczki colli czy krętki wodne. Zakażenie nimi niesie bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia pupila. Objawami zatrucia salmonellą są między innymi wymioty i biegunka, prowadzące do poważnego odwodnienia organizmu, a nawet zapalenia płuc czy opon mózgowych. Wymioty i biegunka towarzyszą także leptospirozie, chorobie wywoływanej przez krętki wodne. Choroba ta objawia się także zażółceniem spojówek i błon śluzowych, osłabieniem organizmu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śpiączki lub śmierci zwierzaka (poczytaj więcej o zaburzeniach jelitowych u psa KLIK »).

Jak oduczyć psa picia wody z kałuży?

Jak widać, wypicie nawet kilku łyków wody z kałuży może skończyć się dla psa bardzo poważne. Lepiej więc nie pozwalać na to pupilowi i uważnie pilnować go podczas dłuższych spacerów. To oczywiste, że w upalny, słoneczny dzień pies będzie spragniony i zacznie szukać czegoś do picia, dlatego wybierając się na dłuższą wędrówkę czy choćby dłuższy spacer po parku, warto pomyśleć o wodzie również dla niego. W sklepach zoologicznych Kakadu dostępne są podróżne miski dla psów, które można złożyć tak, że nie zajmują wiele miejsca w torbie czy plecaku. Przydatnym wynalazkiem są także bidony dla psów », czyli przenośne poidełka z pojemnikiem na wodę oraz miską w komplecie. Takie bidony są lekkie i wytrzymałe, a dzięki przypiętym sznurkom można nawet przytroczyć je do plecaka, tak by nie zajmowały miejsca w środku.

↓ BIDON DLA PSA ↓

Skutki odwodnienia u psa

Wodę dla psa warto zabierać ze sobą na każdy dłuższy spacer, całodzienną wędrówkę po górach czy wypad za miasto. Będzie ona potrzebna zwłaszcza psom aktywnym, które podczas takich wypraw biegają za patykami, eksplorują teren i bawią się. Zwłaszcza wysokie temperatury latem mocno dają się im we znaki, więc przy dodatkowym wysiłku, pies powinien regularnie nawadniać i schładzać organizm. To niezwykle istotne, bo skutki odwodnienia potrafią być bardzo poważne – przegrzanie organizmu może grozić nawet udarem. Jeśli wybieramy się nad jezioro, pozwólmy psu schłodzić się w wodzie. Wiele czworonogów uwielbia taką zabawę, więc warto mieć też pod ręką kilka zabawek do aportowania w wodzie. Podczas takiego wypadku pilnujmy jednak, by pupil nie pił wody z jeziora i miał dostęp do swojego bidonu.

↓ PŁYWAJĄCE ZABAWKI DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © algrishin — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu