Dlaczego koty lubią głaskanie?

Dlaczego koty lubią głaskanie?

Chyba dla żadnego prawdziwego kociarza nie jest tajemnicą, że większość oswojonych mruczków wprost uwielbia głaskanie. Drapanie po brodzie, za uszkiem czy po głowie to pieszczoty, którym najchętniej ulegają futrzaki. Dlaczego głaskanie sprawia kotom taką wielką przyjemność? Kiedy i jak głaskać kota, by było to dla niego miłe? Dziś odpowiemy sobie na wszystkie te pytania.

Dlaczego koty tak bardzo lubią być głaskane?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – głaskanie po prostu sprawia kotom przyjemność. Warto wiedzieć, że na skórze mruczków znajdują się liczne receptory czuciowe, których stymulacja przekazuje impulsy nerwowe do mózgu i ośrodków odpowiedzialnych na odczuwanie przyjemnych doznań.

Co więcej, koty lubią głaskanie, bo może kojarzyć się im ono ze wczesnym dzieciństwem, kiedy to kocia mama wylizywała ich futerka. Czynność ta służy bowiem nie tylko oczyszczeniu sierści malucha, ale i zacieśnianiu więzi pomiędzy kocicą, a jej potomstwem. Kocięta czują się dzięki temu bezpiecznie i rozwijają się prawidłowo. Warto wiedzieć, że rytuał wylizywania sierści pomiędzy dorosłymi kotami pełni te same funkcje. Mając pod swą opieką dwa lub więcej futrzaków, łatwo zauważyć, że zaprzyjaźnione ze sobą osobniki wylizują nawzajem swoją sierść. W ten sposób koty rozpoznają się, wymieniają swoje zapachy i zacieśniają więzi. Głaskanie w pewien sposób przypomina kotu ten rytuał. Z jednej strony kojarzy się z dzieciństwem i jego matką, a z drugiej pomaga budować pozytywne relacje z opiekunem.

Gdzie głaskać kota, by sprawić mu przyjemność?

Warto wiedzieć, że większość kotów lubi głaskanie po miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów zapachowych, a więc pod brodą, za i między uszami, wzdłuż pyszczka, po policzkach, a także w tylnej części grzbietu. Feromony uwalniane z kocich gruczołów zapachowych dla nas nie są wyczuwalne, ale mruczek używa ich na przykład do oznaczania swojego terytorium. Z pewnością nie raz widzieliśmy, jak pupil ociera pyszczkiem o różne przedmioty, a nawet inne koty czy o nas samych. W ten sposób futrzak identyfikuje członków swojej rodziny czy swojego stada. Gdy głaszczemy pupila po tych miejscach, feromony osiadają na naszych dłoniach, a mruczek może wyczuć je potem, na przykład podczas zabawy.

Głaskanie po brzuchu – dlaczego kot tego nie lubi?

Trzeba pamiętać, że nie każde miejsce na kocim ciele przeznaczone jest do głaskania. Oczywiście każdy mruczek jest inny, ale większość zwierzaków nie toleruje głaskania grzbietu, boków tułowia czy łap. Wyjątkowo wrażliwym miejscem na mapie kociego ciała jest również brzuch. Przeważnie koty nie lubią być tam głaskane ani dotykane i stanowczo protestują, gdy ktoś jednak tego spróbuje. Przeważnie kończy się to gwałtownym sykiem, a nawet drapaniem czy gryzieniem. Dlaczego?

Warto wiedzieć, że głaszcząc kota po brzuchu, w pewien sposób odbieramy mu jego poczucie bezpieczeństwa. Miejmy na uwadze, że kot pomimo setek lat udomowienia zachował większość swoich łowieckich instynktów. Pamięta na przykład, że choć sam świetnie poluje, to jemu także zagrażają inne, większe drapieżniki. Brzuch jest miejscem, w którym znajduje się większość ważnych organów i to do niego przeważnie sięgają drapieżniki, więc kot nauczył się instynktownie bronić go i osłaniać za wszelką cenę. Gdy zatem nasz mruczek przewraca się na grzbiet i wystawia brzuch, to okazuje nam w ten sposób swoje zaufanie. Warto docenić ten gest i nie psuć wszystkiego próbami głaskania. Oczywiście są koty, które tolerują takie pieszczoty do pewnego stopnia, ale to zdecydowanie wyjątki od reguły.

Kiedy można pogłaskać kota?

Pamiętajmy, że koty to wyjątkowo indywidualne czworonogi i każdy z nich ma trochę inny charakter, temperament oraz upodobania. Niektóre uwielbiają długie sesje głaskania, prawie nigdy nie schodzą z kolan opiekuna i same upominają się o pieszczoty, podczas gdy inne bywają bardziej skryte i nieśmiałe. Takim mruczkom do szczęścia wystarczy zaledwie kilka minut głaskania, po których wolą odejść, by zająć się swoimi kocimi sprawami. Trzeba to uszanować i nigdy nie zmuszać kota na siłę. Futrzaki potrafią bardzo wyraźnie dać do zrozumienia, że czas pieszczot się skończył i chcą być pozostawione w spokoju. Warto nauczyć się rozpoznawać takie sygnały i reagować na nie odpowiednio. Jeśli kot zaczyna się niespokojnie wiercić lub wyrywać, odwraca się, nerwowo macha ogonem, wyraźnie unika dotyku, a jego ciało ugina się pod naszą dłonią, to znaczy, że zwierzak ma stanowczo dość. Jeśli nie odsuniemy się w porę, kot zacznie syczeć, drapać lub gryźć. Lepiej więc nie lekceważyć sygnałów i nie psuć dobrych relacji z pupilem.

↓ GUMOWE SZCZOTKI DO CZESANIA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: canva.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu