dieta watrobowa dla psa

Dieta wątrobowa dla psa

Specjalna dieta odgrywa niebagatelną rolę w leczeniu wielu psich schorzeń. Dzięki niej można niejednokrotnie poprawić ogólne samopoczucie zwierzaka, a także ograniczyć ryzyko groźnych powikłań. Właśnie dlatego odpowiednie działania żywieniowe stanowią nieodłączny element terapii chorób wątroby. Jak karmić czworonoga, którego wątroba nie funkcjonuje prawidłowo?

Choroby wątroby u psów

Przyczyny i objawy chorób wątroby u psów

Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych narządów w całym organizmie. Wśród jej głównych funkcji znajdują się m.in.: detoksykacja, przemiany metaboliczne, termoregulacja, wytwarzanie i wydzielanie żółci, magazynowanie substancji odżywczych. Niestety, czynników, które negatywnie wpływają na psią wątrobę, wcale nie brakuje. Działanie hepatotoksyczne wykazują niektóre leki, środki chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych oraz rośliny. Uszkodzenie wątroby u zwierzaka może być ponadto wynikiem choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej. Czasami bywa skutkiem babeszjozy (poczytaj więcej na temat babeszjozy u psa KLIK). Na funkcjonowaniu wątroby odbijają się także przewlekłe choroby psa, takie jak np. cukrzyca u psa ». Niektóre czworonogi są predysponowane do chorób tego narządu z powodu czynników genetycznych lub podeszłego wieku. Nie sposób również pominąć znaczenia nawyków żywieniowych i trybu życia. Psy cierpiące z powodu nadwagi czy otyłości są bardziej narażone na problemy z wątrobą.

U czworonogów choroby wątroby mają zwykle charakter przewlekły. Z tego powodu ich pierwsze objawy bywają niespecyficzne i często pojawiają się dopiero wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie znaczna część miąższu narządu. Zazwyczaj u psiaków można zaobserwować utratę apetytu, spadek masy ciała, biegunki i wymioty. Przy schorzeniach wątroby częste są też objawy neurologiczne, związane z oddziaływaniem toksyn na układ nerwowy. Należą do nich m.in.: apatia, zmiany zachowania, senność, drgawki, ślepota. Symptomy chorób wątroby bywają jednak podobne do tych, które dają inne schorzenia, zwłaszcza przewodu pokarmowego. Bardzo istotna jest więc staranna diagnostyka, która pozwoli odkryć prawdziwą przyczynę psich kłopotów.

Rola diety w terapii chorób wątroby u psów

Leczenie chorób wątroby zwykle nie ogranicza się jedynie do podawania odpowiednich preparatów farmakologicznych. Nie mniej ważne jest bowiem zmodyfikowanie jadłospisu zwierzaka. Dieta wątrobowa dla psa ma przede wszystkim odciążyć chory narząd, usprawnić jego pracę i wspomóc regenerację. Specjalne żywienie powinno również ograniczać zaburzenia występujące w całym organizmie, a co za tym idzie – poprawiać ogólną kondycję czworonoga i przyspieszać rekonwalescencję. Niezbędne jest przy tym, by dieta pokrywała zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki pokarmowe i dostarczała mu właściwej dawki energii.

Podstawowe zasady diety wątrobowej dla psa

Dieta wątrobowa dla psa musi cechować się wysoką strawnością, bardzo dobrą przyswajalnością i nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Właściwe proporcje poszczególnych składników żywieniowych muszą być dostosowane do potrzeb konkretnego psa. Jeśli uszkodzenia wątroby nie są poważne i nie towarzyszą im zaburzenia w pracy innych organów, zazwyczaj nie są konieczne drastyczne zmiany w jadłospisie. Z reguły zaleca się niewielkie zredukowanie poziomu białka i tłuszczu w psiej diecie. Trzeba także większą uwagę zwrócić na źródła tych składników. W diecie wątrobowej stosuje się surowce zawierające lekkostrawne białka o dużej wartości biologicznej (np. jaja, drób). Spośród kwasów tłuszczowych najbardziej wartościowe dla chorego czworonoga są natomiast omega-3 i MCT. Te pierwsze w dużych ilościach znajdziemy m.in. oleju rybim, drugie zaś – w oleju kokosowym. Ze względu na obniżony poziom tłuszczu w pokarmie, ważnym źródłem energii dla psiaków zmagających się z chorobami wątroby są węglowodany. Należy serwować zwierzakowi przede wszystkim pokarmy z cukrami złożonymi (np. ryż), które pomagają regulować poziom glukozy we krwi. Jadłospis pupila trzeba wzbogacić o włókno (np. z cykorii lub pulpy buraczanej), które wspomoże usuwanie toksyn i amoniaku. W diecie wątrobowej  dla psa wskazane może być ponadto obniżenie podaży niektórych pierwiastków, a zwłaszcza sodu i miedzi. Zadbajmy również o prawidłową liczbę posiłków. Ogólna zasada nakazuje karmić chore czworonogi często, za to małymi porcjami. Jeśli nasz podopieczny nie ma apetytu, warto rozważyć serwowanie mu wilgotnych pokarmów, które na ogół wykazują większą smakowitość. Pomocne przy schorzeniach wątroby mogą okazać się też niektóre suplementy, m.in. z ostropestem plamistym, cynkiem, drożdżami, koenzymem Q10, witaminą E, luteiną, witaminą C, tauryną, L-karnityną.

Karmy dla psów z chorą wątrobą

Samodzielne komponowanie menu psów cierpiących na choroby wątroby nie zawsze jest proste. Dobrym rozwiązaniem może być więc stosowanie gotowych pokarmów dedykowanych czworonogom obarczonym tym problemem. Takie karmy są odpowiednio zbilansowane i dostosowane do potrzeb zwierzaków mających kłopoty z wątrobą. Spełniają zatem wszystkie główne założenia diety wątrobowej. Dodatkowo często są wzbogacone składnikami, które musielibyśmy podawać ulubieńcowi w postaci suplementów. Karmy heaptic dla psa » dostępne są w wersji mokrej i suchej, dlatego można dobrać je do preferencji żywieniowych psa. Pamiętajmy jednak, że pokarmy tego typu zawsze należy podawać pod ścisłą kontrolą weterynarza. Tylko wtedy można osiągnąć bowiem oczekiwany efekt terapeutyczny.

↓ KARMY DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Christian Müller – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu