co zrobic ze swinka morska gdy musimy wyjechac na dlugo 938x535 - Co zrobić ze świnką morską, gdy musimy wyjechać na długo?

Co zrobić ze świnką morską, gdy musimy wyjechać na długo?

Bilet kupiony, walizka spakowana. Za kilka dni ruszamy w podróż. Jeszcze tylko jedna kwestia zaprząta nam głowę: kto zajmie się ukochaną świnką morską podczas naszej nieobecności? Dwudniowy brak naszego towarzystwa gryzoń przetrwa bez większych problemów, jeśli jednak nie będzie nas dłużej – konieczne jest zapewnienie pupilowi opiekuna. Kto w tej roli sprawdzi się najlepiej?

Świnką morską opiekuje się ktoś znajomy

Warto spróbować znaleźć opiekuna dla świnki w gronie najbliższych znajomych lub wśród członków rodziny. Idealny kandydat to taki, którego nasz pupil zna i darzy zaufaniem. Trzeba mieć na uwadze, że świnki morskie są stworzeniami wrażliwymi, delikatnymi i dość płochliwymi. Do obcych osób raczej podchodzą z dystansem i potrzebują czasu na oswojenie. Jeśli gryzoniem zajmować się będzie ktoś mu znany, możemy mieć pewność, że pupil oprócz świeżej karmy i wody otrzyma również porcję wspólnej zabawy. Jeśli natomiast pojawi się ktoś całkiem obcy, możliwe, że świnka nie będzie chciała nawiązać bliższego kontaktu.

Należy też zastanowić się, czy klatka ze świnką pozostanie w naszym mieszkaniu, czy przeniesiona będzie do mieszkania tymczasowego opiekuna. Oczywiście lepsze jest rozwiązanie pierwsze – zaoszczędzimy mu w ten sposób stresu związanego z przeprowadzką. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia – opiekun może zabrać świnkę do siebie, ale należy zwrócić mu uwagę na to, aby klatka została umieszczona w odpowiednim miejscu. Nie może więc znajdować się w przeciągu czy – jeśli wyjeżdżamy zimą – w pobliżu kaloryfera. Jeśli znajomy posiada kota lub psa, klatka powinna znaleźć się w pomieszczeniu, do którego zwierzęta te nie będą mieć dostępu.

Wraz z pupilem opiekunowi należy zostawić rozpiskę całodziennego jadłospisu, szczególnie jeśli dotychczas nie miał kontaktu z gryzoniami. Warto wskazać, ile razy dziennie świnka powinna być karmiona, jakie ilości jedzenia podawać, kiedy nasypać suchej karmy, a kiedy zaserwować zieleninę. Opiekun powinien też pamiętać o stałej dostawie świeżego sianka, o wymianie wody w poidełku i podawaniu witaminy C, w przypadku gdy prowadzimy suplementację. Jeśli nasza nieobecność będzie trwać dłużej niż tydzień, należy go również poinstruować, w jaki sposób wymienić podłoże i wyczyścić klatkę.

Świnką morską opiekuje się petsitter

Osoba petsittera kojarzy się głównie z większymi zwierzętami, takimi jak psy i koty. Można jednak spróbować poszukać takiego, który zajmuje się gryzoniami. Petsitter ma tę przewagę nad tymczasowym opiekunem w postaci naszego znajomego, że zwykle posiada doświadczenie w sprawowaniu pieczy nad świnkami. Ale nie oznacza to wcale, że pupila możemy oddać w jego ręce bez udzielania jakichkolwiek informacji na temat gryzonia. Również i w tym przypadku przydatna będzie rozpiska dotycząca jadłospisu.

Poszukując opiekuna dla pupila, warto zajrzeć na fora internetowe poświęcone świnkom. Być może tam uda się znaleźć miłośnika tych futrzaków, który chętnie na kilka dni przygarnie kolejnego prosiaczka.

Umieszczamy świnkę morską w hotelu dla małych zwierząt

Przekazanie świnki morskiej do hotelu dla małych zwierząt jest rozwiązaniem najmniej popularnym. Nie tylko dlatego, że taka przeprowadzka w całkowicie obce miejsce, z obcymi ludźmi i innymi nieznanymi świnkami jest źródłem dużego stresu dla pupila, ale również dlatego, że takich obiektów powstałych z myślą o gryzoniach jest po prostu bardzo mało. Jeśli już uda się nam znaleźć taki pensjonat w naszej okolicy i będziemy rozważać możliwość umieszczenia w nim pupila, w pierwszej kolejności wybierzmy się na miejsce i oceńmy, czy obiekt i pracujący w nim opiekunowie spełnia nasze oczekiwania. Upewnijmy się też, czy hotel współpracuje z weterynarzem, który czuwa nad zdrowiem małych mieszkańców.

Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.