Co zrobić z nakarkiem, gdy wyjeżdzamy?

Co zrobić z kanarkiem, gdy wyjeżdżamy?

Kilka dni lub tygodni bez słuchania wspaniałego śpiewu kanarka to dla wielu miłośników tych ptaków zbyt wiele. Mimo to, świadomość niebezpieczeństw grożących pierzastym podopiecznym często powstrzymuje właścicieli przed zabraniem ich w daleką podróż. Czy jednak pozostawienie ptaków na miejscu to jedyne słuszne rozwiązanie?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na to, czy kanarek powinien być towarzyszem naszej podróży. W wielu sytuacjach rzeczywiście nie ma potrzeby zabierania pupila ze sobą, narażania na zmienne warunki atmosferyczne i stres – zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy na krótko. Dużo zależy też od tego czy mamy parę ptaków czy tylko jednego kanarka, który umila nam czas swoim śpiewem. Jeden ptak jest z pewnością bardziej przywiązany do właściciela niż para, która spędza czas razem. Możemy więc być spokojni, gdy trzymamy wspólnie samca i samicę – w czasie naszego wyjazdu nie będą narzekały na samotność.

Jak przygotować kanarka na naszą nieobecność?

Kanarek nie może zostać pozostawiony zupełnie samemu sobie. Pomijając już fakt, że poczuje się opuszczony, nie będziemy mieć żadnej kontroli nad stanem jego zdrowia – co może być tragiczne w skutkach. W związku z tym warto zadbać o opiekuna dla naszego ulubieńca, który odwiedzi go przynajmniej raz dziennie. Nasza krótka nieobecność nie powinna stanowić problemu, jeśli dokładnie wysprzątamy klatkę przed wyjazdem, dostarczymy naszemu podopiecznemu wystarczającą ilość pokarmu i wody. Pomocne mogą być karmniki automatyczne, które możemy wypełnić większą ilością ziarna. Dodatkowym źródłem pożywienie i rozrywki dla kanarka mogą być też kolby zawieszone w klatce. Lepiej unikać jednak pozostawiania żywności ulegającej szybkiemu zepsuciu (np. owoców). Warto mieć też na uwadze, że już po kilku dniach pozostawiona woda nie będzie świeża i może spowodować zatrucie naszego pupila.

Jak znaleźć towarzystwo dla kanarka?

Samotność nie wpływa dobrze na kanarki – w końcu są to ptaki bardzo towarzyskie. Jak więc umilić czas skrzydlatemu ulubieńcowi podczas naszej nieobecności? Pomóc może drugi ptak. Nowy towarzysz musi oczywiście pozostać w swojej klatce, a kontakt powinien być ograniczony – kanarki mogą się między sobą porozumiewać i widzieć, ale żaden nie może zagrażać drugiemu. Towarzysz „na chwilę” to dobra opcja tylko w przypadku, gdy ktoś z naszych znajomych jest miłośnikiem ptaków i może zająć się naszym podopiecznym, przy okazji dostarczając mu pierzastego kompana. Kanarki dużo lepiej czują się jednak w znanym sobie otoczeniu. W związku z tym często dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dla naszego pupila opiekuna, który zajmie się nim w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy również o przekazaniu naszemu pomocnikowi numeru telefonu kontaktowego do weterynarza specjalizującego się w ptakach. W mniejszych miejscowościach często brakuje tego typu specjalistów, dlatego warto by nasz znajomy wiedział, do kogo zwrócić się o pomoc. Niezbędne jest też pozostawienie apteczki, w której znajdą się artykuły pierwszej pomocy dla naszego kanarka (np. węgiel stosowany przy zatruciach, wapno w syropie).

A może pomoc fachowca?

Jeśli uznamy, że nie mamy, z kim zostawić kanarka zawsze możemy zwrócić się o pomoc do hodowcy, który chętnie zajmie się naszym ulubieńcem. Gdy oddamy pupila w ręce fachowca będziemy mieć pewność, że nasz kanarek ma dobrą opiekę, co pozwoli nam się w pełni zrelaksować w czasie wyjazdu.

Jak przygotować kanarka do podróży?

Jeżeli musimy zabrać kanarka w daleką podróż, zadbajmy o odpowiednie warunki transportu. Przewożenie ptaka w klatce może prowadzić do urazów, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w transporter. Nasz podopieczny w czasie podróży nie może być też narażony na przeciągi, przegrzanie czy przeziębienie. Warto pamiętać, że wyjazd to dla niego duży stres i zawczasu zadbać o jego kondycję psychiczną. Pozwoli to uniknąć problemów, gdyż zestresowany ptak jest bardziej podatny na choroby. Przed wyjazdem dobrze więc podać naszemu skrzydlatemu ulubieńcowi preparat multiwitaminowy, który wzmocni jego odporność przed trudami podróży. Nie zapominajmy też o wodzie i karmie dla naszego ptaka. W przypadku dłuższych podróży warto robić sobie przerwy na postój, podczas którego nasz pierzasty przyjaciel będzie w spokoju mógł coś zjeść.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Bogusia
    lip 29, 2020 - 12:17 PM

    No tak zostawiłam jednego kanarka na 2 tygodnie a syn zachodziły do niego co 2 dzień ale tylko podac jedzenie i wodę Drupal po pokoju i to nic nie dało tęsknił pewnie i już po nim .szkoda wielka i może kupię teraz 2 może to rozwiązanie .

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu