Co zrobić, gdy znajdziemy węża?

Co zrobić, gdy znajdziemy węża?

Brzmi jak żart? W naszym kraju również można spotkać węża. W lesie, na polu, na ulicy, we własnym domu… Możliwości jest wiele. Czasami to my wchodzimy na terytorium węża, czasami zaś on na nasze. Do tego gad ten występuje w wielu „odmianach” – jadowitych albo nie. Dlatego lepiej wiedzieć, jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji, aby zaoszczędzić stresu zwierzakowi i sobie.

Jedyny jadowity wąż w Polsce

W naszym kraju występuje pięć gatunków węży. To gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów i żmija zygzakowata. Tylko ta ostatnia jest jadowita i to nie w stopniu tak niebezpiecznym, jak powszechnie się uważa. Żmija występuje właściwie w całej Polsce, na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach. Często można ją również spotkać w górach, szczególnie w słoneczne dni, kiedy lubi wygrzewać się na drogach, polanach i kamieniach. Warto pamiętać, że żmija nie atakuje pierwsza człowieka. Zazwyczaj ucieka, kiedy wyczuje, że ktoś się zbliża i zakłóca jej spokój. Rozdrażniona, najpierw głośno syczy, dopiero w ostateczności atakuje. Najlepiej jest ją spokojnie ominąć. Oczywiście najczęstsze przypadki ugryzień mają miejsce, kiedy przez przypadek nadepniemy na żmiję. Wtedy należy zgłosić się do szpitala, by zaaplikowano nam odpowiednią antytoksynę (powszechnie znaną jako surowica). Nie panikujmy! Ugryzienie żmii jest śmiertelne w bardzo rzadkich przypadkach i dotyczy przede wszystkim osób starszych i dzieci. Działanie jadu ma jednak bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy i pracę serca, jak również na same tkanki. Dlatego nie wolno bagatelizować ugryzienia. Może się to skończyć nawet amputacją ugryzionej kończyny.

Żmija jest często mylona z zupełnie niejadowitym zaskrońcem. Zaskroniec ma charakterystyczne plamy na skroniach, natomiast żmija jest znana ze swojego czarnego zygzaka na grzbiecie. Nie zawsze jednak zygzak jest widoczny, szczególnie u ciemnej odmiany tego gada. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, po prostu omińmy węża, zostawmy go w spokoju. Nawet jeśli jest zupełnie nieszkodliwy, z pewnością nasza obecność bardzo go stresuje. Ta zasada dotyczy wszystkich gatunków bez wyjątku! Wąż na swoim terenie ma pełne prawo do spokoju i bezpieczeństwa. Nie drażnijmy go, nie denerwujmy, nie wyganiajmy z kryjówki. Szczególnie dotyczy to samic, które pilnują młodych.

Wąż w przestrzeni miejskiej

Wąż na ulicy albo w okolicach blokowiska to zdecydowanie nietypowe zjawisko. Węże nie przychodzą same do człowieka, boją się go i nie mają ochoty na bliższy kontakt. Dlatego jeśli znajdziemy węża w swojej okolicy miejskiej, może to oznaczać zazwyczaj, że albo wąż komuś uciekł, albo został celowo wyrzucony, bo właściciel się znudził lub zezłościł na zwierzaka i pozbył się go bez żadnych uczuć ani pomyślunku. Taki gad jest na pewno bardzo zestresowany, kompletnie nie umie sobie poradzić i (co ważne) może atakować w swojej obronie. Na takie zwierzaki trzeba wyjątkowo uważać. Pamiętajmy, że ludzie hodują przeróżne gatunki. Najbardziej popularne wśród terrarystów są węże zbożowe i pytony królewskie. Te drugie to naprawdę duże i silne zwierzęta, które mogą zrobić nam krzywdę. Możemy również spotkać zupełnie inną, nieznaną odmianę, jak najbardziej jadowitą. Dlatego bez względu na to, jakiego węża spotkamy, nie dotykajmy go! Spróbujmy za to zapewnić zwierzakowi minimum bezpieczeństwa – osłońmy lub ogrodźmy czymś teren, gdzie się znajduje. I koniecznie zadzwońmy: do Straży Miejskiej, na Policję, na pogotowie weterynaryjne, do Leśnego Pogotowia… Opcji jest wiele. Najważniejsze, to przekazać informację dalej. Poczekajmy przy zwierzaku, dopóki nie zjawią się odpowiedni ludzie.

Wąż zakradł się do domu

To czasami też się zdarza, szczególnie jeśli mamy ogródek albo mieszkamy w okolicy łąk i lasów. Nie róbmy krzywdy zwierzakowi! Jeśli mamy pewność, że jest niejadowity, możemy go wyprosić samodzielnie. Najlepiej jest zawinąć ostrożnie węża w jakiś worek, wynieść z dala od domu i wypuścić w bezpiecznej okolicy. Jeżeli natomiast mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie dotykajmy węża. Wezwijmy odpowiednie służby, które się tym zajmą. Nie straszmy zwierzaka i nie róbmy paniki. Niektóre węże atakują, kiedy wyczują strach. Zachowują się tak w akcie obrony. Pilnujmy niechcianego lokatora i czekajmy, aż zjawią się fachowcy.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu