Sklep online
Sklep online

Co zrobić, gdy kot wymiotuje?

Wymioty u kota to problem dobrze znany każdemu kociarzowi. Zwracanie pokarmu jest naturalnym sposobem futrzaka na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zbędnych resztek i złogów sierści. Zdarza się jednak, że wymioty są objawem dużo poważniejszych problemów lub dolegliwości zdrowotnych. Kiedy należy się martwić i zabrać pupila do weterynarza? Jak zaradzić wymiotom u kota?

Bezoary u kota

Dlaczego kot wymiotuje?

Jedną z najczęstszych przyczyn wymiotów u kota jest połknięta, zalegająca w żołądku sierść. Jak wiemy, mruczki to bardzo czyste zwierzęta, które wiele czasu poświęcają na higienę własnego ciała, czyszczenie oraz wylizywanie futerka. Język mruczka jest ostry niczym tarka, co ułatwia usuwanie kurzu, zabrudzeń oraz martwych włosów z jego powierzchni. Niestety tym sposobem sierść przedostaje się do przewodu pokarmowego czworonoga, gdzie może zbijać się w tzw. pilobeazoary, czyli kule włosowe u kotów ».

Kot może wydalać fragmenty połkniętej sierści wraz z kałem lub poprzez zwracanie. Wymioty tego rodzaju są całkiem naturalne i niegroźne dla życia czworonoga, oczywiście pod warunkiem, że zdarzają się sporadycznie. Zbyt duże złogi mogą doprowadzić do stanu zapalnego żołądka, zaparć, a nawet całkowitej niedrożności jelit. Jest to stan zagrażający życiu czworonoga, więc jeśli pupil wymiotuje, ale nie wypróżnia się przez więcej niż 2-3 dni koniecznie powinniśmy zabrać go do weterynarza.

Inne przyczyny wymiotów u kota

Wymioty u kota mogą wiązać się także z różnego rodzaju błędami żywieniowymi. Zła dieta, nagła zmiana karmy, podawanie zbyt dużych porcji jedzenia lub dokarmianie pupila resztkami ze stołu – wszystko to może prowadzić do niestrawności i podrażnienia kociego żołądka. Efektem są przeważnie wymioty, a także częste biegunki oraz wzdęcia.

Trzeba pamiętać, że wymioty mogą być też oznaką wielu poważnych chorób i schorzeń. Pośród najczęstszych przyczyn torsji i złego samopoczucia u kota wymienia się zatrucia pokarmowe i choroby przewodu trawiennego, zarażenie pasożytami wewnętrznymi, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby trzustki i wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz niedrożność przewodu pokarmowego.

↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓

Sposoby na wymioty u kota

Jeśli wymioty pojawiają się nie częściej niż raz na kilka tygodni, są sporadyczne, nieobfite i nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, to raczej nie mamy powodu do niepokoju. Prawdopodobnie mruczek oczyszcza tylko przewód pokarmowy ze zbędnych resztek i z zalegającej w nim sierści. Jak już wspomnieliśmy zwracanie nadtrawionych włosów jest naturalne i niczym kotu nie zagraża. Zwierzak może nawet sam wywoływać wymioty zjadając trawę lub inne rośliny.

Zważywszy na to, że nie każda zielona roślina jest bezpieczna dla mruczka, warto zainwestować w trawę dla kota », która wspomaga proces usuwania włosów z przewodu pokarmowego.

↓ TRAWA DLA KOTA ↓

Aby ograniczyć problem wymiotów możemy też serwować kotu karmę odkłaczjącą. W sklepach zoologicznych dostępne są poza tym specjalne pasty z olejami roślinnymi oraz inne preparaty o właściwościach odkłaczajacych, zalecane zwłaszcza kotom długowłosym. Produkty tego rodzaju wspomagają trawienie i wydalanie kul włosowych, regulują perystaltykę jelit i usuwanie toksyn z organizmu.

Jak zapobiec wymiotom u kota?

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną kocich torsji jest nietolerancja pokarmowa lub niewłaściwy sposób żywienia, powinniśmy przede wszystkim dobrze przyjrzeć się diecie pupila. Zastanówmy się, co może powodować dolegliwości pupila, być może w ostatnim czasie zmieniliśmy rodzaj podawanej mu karmy, zwiększyliśmy porcje jedzenia lub podaliśmy mu coś nowego w formie przysmaku.

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓

Wymioty u kota mogą być także efektem zbyt szybkiego i łapczywego pochłaniania posiłku. Niektóre koty jedzą tak, jakby był to ich pierwszy posiłek od tygodni i to właśnie powoduje niestrawność. Aby zaradzić problemowi spróbujmy podawać kotu karmę z większymi granulkami, których nie będzie mógł połykać w całości. Rozgryzanie chrupek wydłuży proces jedzenia. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju miski spowalniające jedzenie oraz kule smakule, z których zwierzak sam musi wydobyć smakołyk.

Kiedy trzeba iść do weterynarza?

Wizyta u weterynarza staje się konieczna zwłaszcza wtedy, gdy wymiotom towarzyszą także inne niepokojące objawy. Jeśli pupil wymiotuje często i obficie, a do tego jest widocznie osłabiony, apatyczny, traci apetyt, chudnie i ma biegunkę lub boli go brzuch, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Stan pupila warto skontrolować także w przypadku, gdy wymioty powtarzają się bardzo często lub wyraźnie się nasilają. Odpowiednie testy i badania pozwolą wykluczyć potencjalne choroby i zaradzić problemowi.

↓ ODKŁACZAJĄCE KARMY DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © chronos7 - stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Nowy żwirek dla kotów – Brylant biały

Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym: biały bentonitowy żwirek dla kotów naszej własnej marki Brylant. Można go nabyć we wszystkich sklepach zoologicznych Kakadu, w tym również w sklepie internetowym. Brylant...

Czytaj więcej
Jak wybrać transporter dla kota?

Podróż z kotem bywa naprawdę dużym wyzwaniem. Nad zachowaniem przestraszonego pupila trudno bowiem całkowicie zapanować. Aby w czasie jazdy zapewnić bezpieczeństwo sobie i zwierzakowi, koniecznie musimy zakupić dla niego odpowiedni...

Czytaj więcej
Czy kotu należy zmieniać rodzaj karmy?

Kotom nie należy często zmieniać rodzaju karmy. Może im to tylko zaszkodzić, szczególnie jeśli robi się to nierozważnie i zbyt pochopnie. Zbyt częsta zmiana karmy szkodzi Kocie żołądki i wątroby...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram