co zrobić gdy kot wymiotuje

Co zrobić, gdy kot wymiotuje?

Wymioty u kota to problem dobrze znany każdemu kociarzowi. Zwracanie pokarmu jest naturalnym sposobem futrzaka na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zbędnych resztek i złogów sierści. Zdarza się jednak, że wymioty są objawem dużo poważniejszych problemów lub dolegliwości zdrowotnych. Kiedy należy się martwić i zabrać pupila do weterynarza? Jak zaradzić wymiotom u kota?

Bezoary u kota

Dlaczego kot wymiotuje?

Jedną z najczęstszych przyczyn wymiotów u kota jest połknięta, zalegająca w żołądku sierść. Jak wiemy, mruczki to bardzo czyste zwierzęta, które wiele czasu poświęcają na higienę własnego ciała, czyszczenie oraz wylizywanie futerka. Język mruczka jest ostry niczym tarka, co ułatwia usuwanie kurzu, zabrudzeń oraz martwych włosów z jego powierzchni. Niestety tym sposobem sierść przedostaje się do przewodu pokarmowego czworonoga, gdzie może zbijać się w tzw. pilobeazoary, czyli kule włosowe u kotów ».

Kot może wydalać fragmenty połkniętej sierści wraz z kałem lub poprzez zwracanie. Wymioty tego rodzaju są całkiem naturalne i niegroźne dla życia czworonoga, oczywiście pod warunkiem, że zdarzają się sporadycznie. Zbyt duże złogi mogą doprowadzić do stanu zapalnego żołądka, zaparć, a nawet całkowitej niedrożności jelit. Jest to stan zagrażający życiu czworonoga, więc jeśli pupil wymiotuje, ale nie wypróżnia się przez więcej niż 2-3 dni koniecznie powinniśmy zabrać go do weterynarza.

Inne przyczyny wymiotów u kota

Wymioty u kota mogą wiązać się także z różnego rodzaju błędami żywieniowymi. Zła dieta, nagła zmiana karmy, podawanie zbyt dużych porcji jedzenia lub dokarmianie pupila resztkami ze stołu – wszystko to może prowadzić do niestrawności i podrażnienia kociego żołądka. Efektem są przeważnie wymioty, a także częste biegunki oraz wzdęcia.

Trzeba pamiętać, że wymioty mogą być też oznaką wielu poważnych chorób i schorzeń. Pośród najczęstszych przyczyn torsji i złego samopoczucia u kota wymienia się zatrucia pokarmowe i choroby przewodu trawiennego, zarażenie pasożytami wewnętrznymi, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby trzustki i wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy oraz niedrożność przewodu pokarmowego.

↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓

Sposoby na wymioty u kota

Jeśli wymioty pojawiają się nie częściej niż raz na kilka tygodni, są sporadyczne, nieobfite i nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, to raczej nie mamy powodu do niepokoju. Prawdopodobnie mruczek oczyszcza tylko przewód pokarmowy ze zbędnych resztek i z zalegającej w nim sierści. Jak już wspomnieliśmy zwracanie nadtrawionych włosów jest naturalne i niczym kotu nie zagraża. Zwierzak może nawet sam wywoływać wymioty zjadając trawę lub inne rośliny.

Zważywszy na to, że nie każda zielona roślina jest bezpieczna dla mruczka, warto zainwestować w trawę dla kota », która wspomaga proces usuwania włosów z przewodu pokarmowego.

TRAWA DLA KOTA ↓

Aby ograniczyć problem wymiotów możemy też serwować kotu karmę odkłaczjącą. W sklepach zoologicznych dostępne są poza tym specjalne pasty z olejami roślinnymi oraz inne preparaty o właściwościach odkłaczajacych, zalecane zwłaszcza kotom długowłosym. Produkty tego rodzaju wspomagają trawienie i wydalanie kul włosowych, regulują perystaltykę jelit i usuwanie toksyn z organizmu.

Jak zapobiec wymiotom u kota?

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną kocich torsji jest nietolerancja pokarmowa lub niewłaściwy sposób żywienia, powinniśmy przede wszystkim dobrze przyjrzeć się diecie pupila. Zastanówmy się, co może powodować dolegliwości pupila, być może w ostatnim czasie zmieniliśmy rodzaj podawanej mu karmy, zwiększyliśmy porcje jedzenia lub podaliśmy mu coś nowego w formie przysmaku.

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓

Wymioty u kota mogą być także efektem zbyt szybkiego i łapczywego pochłaniania posiłku. Niektóre koty jedzą tak, jakby był to ich pierwszy posiłek od tygodni i to właśnie powoduje niestrawność. Aby zaradzić problemowi spróbujmy podawać kotu karmę z większymi granulkami, których nie będzie mógł połykać w całości. Rozgryzanie chrupek wydłuży proces jedzenia. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju miski spowalniające jedzenie oraz kule smakule, z których zwierzak sam musi wydobyć smakołyk.

Kiedy trzeba iść do weterynarza?

Wizyta u weterynarza staje się konieczna zwłaszcza wtedy, gdy wymiotom towarzyszą także inne niepokojące objawy. Jeśli pupil wymiotuje często i obficie, a do tego jest widocznie osłabiony, apatyczny, traci apetyt, chudnie i ma biegunkę lub boli go brzuch, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Stan pupila warto skontrolować także w przypadku, gdy wymioty powtarzają się bardzo często lub wyraźnie się nasilają. Odpowiednie testy i badania pozwolą wykluczyć potencjalne choroby i zaradzić problemowi.

↓ ODKŁACZAJĄCE KARMY DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © chronos7 – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu