Pies ma u tylnych łap tylko cztery palce. Czasami jednak rodzą się szczeniaki, u których w tylnych kończynach występują dodatkowe, szczątkowe palce. I to właśnie one nazywany jest potocznie wilczymi pazurami. Są zupełnie niepotrzebne i często chirurgicznie są usuwane. Ale skąd się one w ogóle biorą?
Podczas polowania psy ścigają swoją zdobycz. Muszą zatem szybko biegać. Jednym z ewolucyjnych przystosowań do szybkiego biegu jest redukcja liczby palców. Wystarczy spojrzeć na takiego konia – w każdej kończynie ma tylko po jednym, choć bardzo wydłużonym, palcu. U psów zredukowane zostały tylko pierwsze palce. W przednich łapach występują one w formie szczątkowej (podczas chodzenia wcale nie dotykają ziemi), w tylnych zaś nie ma ich wcale.
Mimo braku tych palców, w psich genach nadal istnieje o nich informacja. Tyle tylko, że geny odpowiedzialne za ich rozwój pozostają nieaktywne. Od czasu do czasu jednak „budzą się” dając o sobie znać i wówczas rodzi się szczeniak z wilczymi pazurami. Fachowo nazywamy to atawizmem. Coś jakby krokiem w tył w ewolucji. U ludzi takim przykładem są zęby mądrości.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu