Co grozi ptakom w twoim mieszkaniu?

Co grozi ptakom w Twoim mieszkaniu?

Oswojone ptaki możemy wypuszczać na spacery po mieszkaniu. Jest to nawet wskazanie, ponieważ takie swobodne loty są dla nich doskonałymi ćwiczeniami i dostarczają im dodatkowej rozrywki. Zanim jednak otworzymy klatkę, powinniśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo naszych pupili. Co im grozi? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Okna

Przed wypuszczeniem ptaków nie wolno nam zapomnieć o zamknięciu okien. Możemy także wmontować w nie mocne siatki o drobnych oczkach. Prawdopodobieństwo, że ptak wyleci przez otwarte i nie zabezpieczone okno jest bardzo duże, szanse zaś na jego późniejsze odnalezienie i złapanie znikome. Domowy oswojony ptak nie poradzi sobie na wolności. Jeśli nie padnie z głodu lub chłodu, zginie zadziobany przez swych dzikich kuzynów lub zostanie pożarty przez jakiegoś drapieżnika.

Zamknięte okna należy koniecznie zasłonić firankami. Ptaki odruchowo lecą w stronę światła, grozi im więc zderzenie z szybą, której zwykle nie zauważają. Zderzenie z nią może skończyć się dla naszego pupila tragicznie. Najbardziej zagrożone są gatunki, które latają bardzo szybko, np. papużki faliste.

Drzwi

Oczywiście drzwi wejściowe powinny być zamknięte. Tak samo, jak te od pomieszczeń, w których naszemu pupilowi nie wolno przebywać. Nie tylko jednak o to chodzi. Gdy ptak lata swobodnie po mieszkaniu, powinniśmy bardzo uważać przy ich otwieraniu i zamykaniu, aby niechcący go nimi nie przytrzasnąć.

Szafki, szafy, łóżka i inne meble

Dokładniej mówiąc chodzi o ruchome elementy tych mebli. Uważajmy, by nie przytrzasnąć ptaka drzwiczkami, nie zamknąć w szufladzie, itd.

Ostre przedmioty

Przed wypuszczeniem pupila z klatki najlepiej pochować wszystkie ostre przedmioty. Ptak może się o nie skaleczyć, a nawet nadziać na nie. Szczególnie zagrożone są ciekawskie z natury papugi, które uwielbiają badać wszystko w swoim otoczeniu.

Naczynia z wodą

Niebezpieczne są wszystkie naczynia z wodą, które są na tyle duże, że ptak może do nich wpaść i się utopić. Dla małego kanarka nawet szklanka z wodą stanowi więc śmiertelne zagrożenia. Uważajmy również na  akwaria, które powinny być dokładnie przykryte.

Kable elektryczne

Kable elektryczne są zagrożeniem przede wszystkim dla papug. Uwielbiają one wszystko skubać, a że natura wyposażyła je w mocne dzioby, mogą uszkodzić kabel i zostać porażone prądem.

Kuchenki gazowe, świeczki i inne źródła otwartego ognia

Istnieje dużo ryzyko poważnych oparzeń a nawet śmierci ptaka. Jeśli chodzi o kuchenki i piecyki, to groźne są również te elektryczne. Kto wie, czy nawet nie bardziej od gazowych, ponieważ nasi skrzydlaci pupile nie widząc ognia, nie dostrzegają zagrożenia. Łatwo sobie wyobrazić, co się może stać, gdy usiądą na rozgrzanej płycie elektrycznej. Do kuchni w ogóle najlepiej ptaków nie wpuszczać, nawet jeśli niczego akurat nie gotujemy.

Szkodliwe gazy

Ptaki są o wiele bardziej wrażliwe na unoszące się w powietrzu opary środków chemiczny, których używamy w domowych gospodarstwach. Dotyczy to również gazów wydzielających się podczas gotowania i smażenia na teflonowych patelniach. Przy naszych skrzydlatych domownikach nie powinniśmy także palić tytoniu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu