Brzanki

Brzanki

Kolorowe i ruchliwe brzanki można polecić każdemu początkującemu akwaryście. Nie mają dużych wymagań, a ich żywe barwy i ruchliwość przyciągają uwagę. Zaliczane są do wielkiego rodzaju Barbus w rodzinie karpiowatych. Jak wszystkie karpiowate mają zęby gardłowe.

Środowisko naturalne brzanek

Większość gatunków pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Wśród azjatyckich brzanek znajdziemy miedzy innymi popularne brzanki różowe lub sumatrzańskie. Kilka gatunków, które hodujemy w akwariach, żyje także w Afryce. Ryby z rodzaju Barbus możemy spotkać także w Europie, ale bardzo rzadko goszczą one w domowych akwariach.

Zachowanie i wymagania brzanek

W akwarium z brzankami zawsze coś się dzieje. Rybki są pełne energii i bardzo ruchliwe, niemal bez przerwy uganiają się jedna za drugą. Najlepiej czują się w towarzystwie osobników tego samego gatunku lub pokrewnych gatunków, albo innych szybkich i zwinnych rybek. Powinno trzymać się je w stadkach, nigdy pojedynczo.

Niestety niektóre z nich, na przykład brzanki sumatrzańskie, mogą podgryzać płetwy innym rybom, szczególnie powolnym i długopłetwym. Ale są i takie, które nadają się do akwariów towarzyskich, na przykład brzanka różowa lub brzanka titteya.

Rybki te lubią jasno oświetlone akwaria, porośnięte gęstą drobnolistną roślinnością, ale z dużą ilością wolnego miejsca do pływania. Niestety delikatne rośliny mogą przez nie zjadane. Do hodowli najlepiej nadają się zbiorniki niezbyt wysokie, ale za to długie i szerokie.

Rozmnażanie brzanek

Rozróżnienie płci u brzanek może być trudne. Samce niektórych gatunków są bardziej jaskrawo ubarwione. Samice mają zwykle bardziej zaokrąglone brzuchy, szczególnie w okresie tarła. Rozmnażanie nie jest szczególnie trudne.

Popularne gatunki brzanek:

Do najbardziej popularnych gatunków, które hodowane są w akwariach, należą: brzanka sumatrzańska, brzanka różowa, brzanka titteya, brzanka pięciopręga, brzanka zielona, brzanka purpurowa, brzanka wielkołuska.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu