Sklep online
Sklep online

Pasożyty u psa

Pasożyty u psów są problemem dosyć powszechnym. Właściwie każdy zwierzak może się nimi zarazić i to bez względu na to w jakich warunkach żyje. Nawet pozornie zdrowy i wypielęgnowany psiak może złapać pchły, glisty lub tasiemca, zwłaszcza jeśli zaniedbujemy kwestię profilaktyki oraz higieny. Jakie mogą być skutki inwazji pasożytów u psa? Co zrobić, by uchronić przed nimi pupila?

Pasożyty zewnętrzne u psa

Jednymi z najpowszechniejszych pasożytów zewnętrznych u psów są pchły ». Te małe, bezskrzydłe owady odżywiają się krwią swych nosicieli, a w ciągu zaledwie jednej doby wypijają nawet do 20 razy więcej niż same ważą. Ich ukąszenia są niezwykle bolesne, a ślina zawiera silny alergen, wywołujący świąd, zapalenie skóry oraz reakcje alergiczne. Pchły przenoszą także różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze, a ponadto mogą być pośrednim żywicielem tasiemca.

jak-odpchlic-psa

W ciągu ostatnich kilku lat prawdziwą plagą stały się również kleszcze. Są to niewielkie pajęczaki, które najczęściej spotka się w lasach, na łąkach, nad brzegami rzek, stawów i jezior, a także w miejskich parkach i ogrodach. Kleszcze odżywiają się krwią i podobnie jak pchły przenoszą wiele groźnych chorób, w tym babeszjozę i boreliozę (sprawdź, jak rozpoznać borelioza u psa KLIK).

Na skórze naszych czworonogów bytować mogą także roztocza zwane świerzbowcami. Te mikroskopijne pasożyty drążą kanaliki w skórze psa, odżywiając się jej komórkami i wydzielinami. Pod ich wpływem na skórze pojawiają się swędzące grudki, strupy oraz wyłysienia.

Jak zwalczać pasożyty zewnętrzne u psa?

Na rynku znajdziemy wiele skutecznych preparatów służących do ochrony i zwalczania pasożytów zewnętrznych u psów (poczytaj więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla psa KLIK). Pośród nich dostępne są między innymi szampony, zasypki, krople, spraye oraz obroże owadobójcze. Produkty te różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem działania. Najlepiej wybierać te, które zapewniają skuteczną ochronę przed większością pasożytów przez jak najdłuższy czas. Na szczególną uwagę zasługują tu zatem krople typu spot-on aktywne nawet przez 3 miesiące oraz obroże przeciwpasożytnicze » , zwalczające pchły, kleszcze oraz wszy i wszoły przez około 8 miesięcy.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

Pasożyty wewnętrzne u psa

Naszym czworonogom zagrażają także endopasożyty, czyli robaki bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt, głownie w jelitach. Do grupy tej należą przede wszystkim glisty, tasiemce », lamblie oraz pierwotniaki. Do zarażenia nimi dochodzi najczęściej poprzez spożycie pokarmu, w którym bytują larwy pasożytów lub wypicie skażonej nimi wody. Pies może zarazić się także połykając pchłę, będącą pośrednim nosicielem niektórych endopasożytów. Larwy glist przekazywane są szczeniętom również poprzez łożysko oraz wraz z mlekiem matki.

Do pewnego czasu robaczyce u psów » przebiegają bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanych stadiach objawiają się wymiotami, biegunką, zmiennym apetytem, wychudzeniem ciała, wypadaniem i zmatowieniem sierści oraz zaburzeniami neurologicznymi.

Jak często odrobaczać psa?

Przyjmuje się, że pierwsze odrobaczenie należy przeprowadzić u szczeniąt około 2-4 tygodnia życia. Częstotliwość następnych odrobaczeń powinien ustalić weterynarz w oparciu o kalendarz szczepień. Każde kolejne odrobaczanie psa » powinno przypadać na 7 dni przed szczepieniem. Następnie, to znaczy aż do ukończenia 6 miesiąca pupila należy odrobaczać co 30 dni, a starsze zwierzaki mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od stosowanego środka.

Środki odrobaczające dla psów

Pamiętajmy, że preparaty zwalczające pasożyty u psów są niezwykle silne i dlatego nie powinny być stosowane bez konsultacji z weterynarzem. Środki te zawierają złożone substancje chemiczne i podając je na własną rękę, możemy wyrządzić pupilowi jeszcze większą krzywdę. Środek powinien być dobrany pod kątek konkretnego przypadku, to znaczy rodzaju pasożyta, z którym mamy do czynienia oraz wieku i wagi zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty doustne, w postaci tabletek, past i zawiesin oraz środki aplikowane bezpośrednio na skórę czworonoga. Najłagodniejsze z nich są zawiesiny, dlatego właśnie one polecane są najczęściej do odrobaczania szczeniąt. Najszerszym spektrum działania odznaczają się jednak tabletki. Za ich pomocą możemy skutecznie zwalczyć glisty, tasiemce oraz tęgoryjce.

Preparaty stosowane na skórę, takie jak krople spot-on działają zarówno na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Zaleca się je zwłaszcza zwierzakom o wrażliwym przewodzie pokarmowym oraz tym, które niechętnie połykają lekarstwa. Ich aplikacja jest bardzo prosta, pamiętajmy tylko, by przez jakiś czas po nałożeniu kropel nie kąpać pupila.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Gorączka u psa - jak rozpoznać wysoką temperaturę?

Gorączka u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Często bywa objawem przeziębiania albo innych, poważniejszych chorób, ale może też pojawić się pod wpływem silnego stresu lub jako reakcja na szczepienie....

Czytaj więcej
Zabawki dla psów z różnych materiałów

Zabawki dla psów produkuje się z różnych materiałów. Mają zatem różną wytrzymałość. Jedne dłużej opierają się psim zębom, inne zostają „rozłożone na czynniki pierwsze” w ciągu jednego popołudnia. Podobnie jak...

Czytaj więcej
Jak nauczyć psa czystości?

Mały pies to duże wymagania. Szczenię nie wystarczy bowiem nakarmić i pogłaskać. Psiaka nauczyć trzeba kilku nowych dla niego zachowań, w tym również – załatwiania się w wyznaczonym miejscu. To...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram