Białaczka kotów

Białaczka kotów

Białaczka kotów jest chorobą zakaźną, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią zwierzęcia. Zapadają na nią wyłącznie przedstawiciele rodziny kotowatych. Inne zwierzęta i ludzie na nią nie chorują.

Przyczyny białaczki u kotów

Białaczkę kotów wywołuje wirus FeLV (ang. Feline Leukemia Virus). Jest on bardzo wrażliwy na czynniki środowiskowe, zwłaszcza na wysokie i niskie temperatury oraz na promieniowanie słoneczne. Niszczą go również wszystkie powszechnie stosowane środki czystości. Z tego powodu nasz pupil może się zarazić tylko poprzez bezpośredni kontakt z kotem, który jest chory lub jest nosicielem tej choroby. Najbardziej podatne na zakażenie są kocięta i koty młode.

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z płynami ustrojowymi chorego zwierzaka – krwią, moczem, śliną, mlekiem lub łzami. Wirus znajduje się również w kale. Najczęstszą jednak drogą zarażenia w przypadku  dorosłych osobników jest ślina (pogryzienie lub wzajemna pielęgnacja). Kocięta mogą się od matki zarazić jeszcze w okresie płodowym lub po urodzeniu, podczas ssania jej mleka. Poza organizmem żywiciela wirus białaczki bardzo szybko traci swą “zjadliwość” ( już po kilku minutach).

Wirus białaczki może w stanie uśpienia przetrwać w organizmie kota przez wiele miesięcy lub nawet lat i uaktywnić się dopiero po tak długim czasie.

Objawy i przebieg białaczki u kotów

Zakażenie białaczką może przebiegać w różny sposób. U części zwierząt system odpornościowy całkowicie zniszczy wirusy – będą więc zdrowe i co najważniejsze nie będą zarażać innych przedstawicieli swojego gatunku. W niektórych przypadkach wirus w stanie uśpienia pozostanie w organizmie kota do końca jego życia. W innych zaś prędzej czy później zwierzę zachoruje i umrze.

Objawy białaczki mają zwykle charakter przewlekły. U cierpiących na tę chorobę kotów możemy obserwować niedokrwistość, utratę apetytu i chudnięcie, odwodnienie, apatię, powiększenie węzłów chłonnych i podwyższoną temperaturę. Ich system immunologiczny słabnie, przez co stają się podatne na różne infekcje, np. na zapalenie dróg oddechowych, uszu, dziąseł czy przewodu pokarmowego. Może dojść także do rozwoju nowotworów, głównie mięsaków limfatycznych.

Ponieważ wirus białaczki może przez długi czas pozostawać w stanie uśpienia, w diagnostyce tej choroby bardzo ważną rolę odgrywają testy.

Leczenie i profilaktyka białaczki u kotów

Białaczka jest chorobą nieuleczalną. Stosując odpowiednią terapię możemy jedynie przedłużać życie zwierzaka i łagodzić objawy. Bardzo ważne jest stworzenie jak najlepszych warunków życia i ochrona przed stresem. Choremu kotu podaje się przede wszystkim antybiotyki i leki zwalczające wtórne infekcje.

W walce z białaczką najważniejsza jest zatem profilaktyka. Istnieją szczepionki przeciwko tej chorobie. Kocięta szczepimy dwukrotnie: pierwszy raz w wieku 8-12 tygodni, drugi po 3-4 tygodniach od pierwszego. Dorosłe osobniki raz do roku.

Należy w tym miejscu podkreślić, że podawanie szczepionek wskazane jest w przypadku zwierząt z grupy ryzyka, czyli kotów wychodzących lub w inny sposób narażonych na kontakty z obcymi przedstawicielami swojego gatunku. Tylko one bowiem mogą się zarazić białaczką.

Istotną rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby są wspomniane wyżej testy, ponieważ pozwalają wykryć jej nosicieli i ograniczyć ich kontakty ze zdrowymi kotami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu