Bażant złocisty

Bażant złocisty

Każdemu, kto chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknego i jednocześnie łatwego w hodowli ptaka, można polecić bażanta złocistego.

Środowisko naturalne bażantów złocistych

Bażant złocisty występuje w środkowych Chinach, gdzie zamieszkuje lasy górskie i skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami i bambusem. Został sprowadzony również do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkać go można w lasach porośniętych gęstym runem.

Wygląd bażantów złocistych

Samiec bażanta złocistego dorasta do ok. 110 cm, z czego aż 75 cm przypada na ogon. Samice są mniejsze, ok. 65 cm a 35 cm to ogon.

Jak u większości gatunków bażantów, bardziej kolorowy jest samiec. Dominującymi barwami są czerwień i żółć. Głowę zdobi złocisto-żółty pióropusz z delikatnym czerwonym odbarwieniem na końcach piór. U samicy dominują zaś odcienie brązu.

Zachowanie i wymagania bażantów złocistych

Bażanty złociste są bardzo łatwe w hodowli. Nie wymagają bardzo dużych przestrzeni i doskonale znoszą niską temperaturę w okresie zimowym.

Woliera dla ptaków przeznaczona dla tego gatunku powinna być w miarę gęsto zarośnięta krzewami i najlepiej częściowo zadaszona. Te typowo leśne ptaki nie lubią otwartych przestrzeni i jaskrawego światłą słonecznego. Mimo, że są odporne na mróz, warto przygotować dla nich schronienie w postaci ocieplanej budki.

Bażanty złociste możemy oczywiście trzymać w zarośniętym drzewami i krzewami ogrodzie, ale musimy wówczas regularnie podcinać im lotki. Jeśli o tym zapomnimy, nasze ptaki po prostu nam uciekną. Rzecz jasna ogrodzenie wokół ogrodu musi być bardzo szczelne.

Gatunek ten możemy bez większych problemów trzymać w towarzystwie innych ptaków ozdobnych. Byle nie z innymi gatunkami bażantów. Nie wskazane również jest trzymanie razem dwóch samców bażanta złocistego, ponieważ będą ze sobą walczyć.

Pożywienie bażantów złocistych

Naszym bażantom podajemy pasze dla drobiu i zieleninę. W naturze zjadają również drobne bezkręgowce.

Rozmnażanie bażantów złocistych

Bażanty złociste są poligamiczne. Jeden samiec gromadzi wokół siebie kilka samic. Każda z nich składa do 16 jaj, z których po 23 dniach wylęgają się pisklęta.

Podobnie jak u kury domowej, tuż po wykluciu młode bażanty opuszczają gniazdo i podążają za matką. Od razu też jedzą to samo, co ich rodzice.

Systematyka bażantów złocistych

Bażanty należą do rodziny kurowatych. Są więc krewniakami kury domowej i pawia.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Chrysolophus
Gatunek: Chrysolophus pictus (bażant złocisty)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu