akwarium dla dziecka na swiateczny prezent

Akwarium dla dziecka na świąteczny prezent

Co zrobić, gdy dziecko pragnie dostać akwarium pod choinkę? Jeśli nam to nie przeszkadza, naszym zdaniem kupić. Akwarystyka jest naprawdę wspaniałym hobby, które rozwija wrażliwość na piękno i wzbogaca wiedzę z różnych dziedzin: biologii, geografii, chemii, fizyki. Tylko co nam będzie potrzebne, jaki zbiornik wybrać, jakie rybki kupić? Spróbujemy Wam w tym trochę pomóc!

Kiedy już zdecydowaliśmy, że kupujemy akwarium dla dziecka, sugerujemy, by na początek nie kupować wszystkiego od razu: i zbiornika, i rybek i roślinek. Pod choinkę podarujmy dziecku wyłącznie zbiornik z niezbędnym wyposażeniem. Roślinki i rybki kupmy po świętach. Nasze dziecko może być co prawda nieco rozczarowane, ale pośpieszne urządzanie akwarium w wigilię skończy się na pewno niepowodzeniem. Śmierć wymarzonych rybek będzie dla dziecka dużo gorszym przeżyciem niż rozczarowanie faktem, że pod świątecznym drzewkiem ich nie było. A zresztą, wspólne z nami wybieranie mieszkańców do zbiornika dostarczy dziecku o wiele większej radości.

Jakie akwarium wybrać dla dziecka?

Często decydujemy się kupić dziecku mały zbiornik, taki na przykład 20 litrowy. Wychodzimy bowiem z założenia, że małym akwarium prościej się będzie dziecku opiekować i łatwiej będzie mu tej opieki się nauczyć. Nie mówiąc już o tym, że zawsze istnieje szansa, że chęć zostania akwarystą jest tylko słomianym zapałem i nasza pociecha szybko znudzi się rybkami. My jednak sugerujemy, by kupić większy zbiornik, przynajmniej o pojemności 60 litrów, i to z kilku powodów.

Opieka nad małym akwarium tylko pozornie jest łatwiejsza niż nad dużym. Główną tego przyczyną jest coś, co nazywamy równowagą biologiczną. By nie wdawać się w zbędne szczegóły, powiedzmy sobie tylko tyle, że jest to stan w którym negatywne procesy zachodzące w akwarium równoważone są przez pozytywne. Owa równowaga biologiczna pozwala utrzymać rybki w zdrowiu i – co dla nas w tej chwili ważne – znacznie ułatwia opiekę nad nimi. Im większe akwarium, tym łatwiej osiągnąć stan równowagi biologicznej.

Kupując dziecku akwarium na prezent świąteczny zakładamy, że będzie się nim – w miarę swoich możliwości opiekowało. Ale przecież musi się ono dopiero tego nauczyć. Na pewno będzie popełniało sporo błędów, na przykład przy karmieniu rybek. W dobrej wierze dziecko często sypie swoim podopiecznym zbyt dużo pokarmu, którego rybki nie są wstanie zjeść, a które szybko zaczyna się rozkładać i zanieczyszcza wodę. W takich sytuacjach, im mniejsze akwarium, tym woda szybciej się brudzi, co grozi śmiercią rybek.

Mały zbiornik o wiele trudniej jest urządzić niż duży. Możecie nam nie wierzyć, ale aranżacja niewielkich rozmiarów akwariów jest naprawdę wielką sztuką. Kłopot może sprawiać nawet dobranie odpowiedniej wielkości roślin – większość z nich jest zbyt duża. I oczywiście im mniejszy zbiornik, tym mniejszy wybór rybek, które mogą w nim mieszkać.

Jaki sprzęt do akwarium musimy kupić?

Wybór zbiornika mamy już zatem za sobą. Potrzebne nam będą jeszcze pewne urządzenia techniczne. Najważniejszym z nich jest dobrej jakości, wydajny filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy wiele różnych filtrów dla akwarium, od najprostszych gąbkowych po wielokomorowe filtry kubełkowe. Sprzedawca na pewno pomoże wybrać nam najbardziej odpowiedni.

↓ FILTRY WEWNĘTRZNE DO AKWARIUM ↓

↓ FILTRY ZEWNĘTRZNE DO AKWARIUM ↓

Drugim niezbędnym przy hodowli większości gatunków rybek elementem wyposażenia akwarium jest grzałka. Dzięki niej utrzymamy temperaturę wody na optymalnym poziomie. Nowoczesne grzałki mają wmontowany termostat, na którym w prosty sposób ustawia się żądaną temperaturę. Gdy będzie ona za wysoka, grzałka się wyłączy, gdy za niska – włączy. Mimo to, koniecznie powinniśmy kupić jeszcze termometr akwarystyczny, który pozwoli nam sprawdzać, czy woda jest odpowiednio ciepła. Moc grzałki dobieramy do objętości zbiornika.

↓ GRZAŁKA DO AKWARIUM ↓

Przydać się może również zestaw napowietrzający: pompka, rurka i kamień napowietrzający. Ułatwia on wymianę gazową w wodzie, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju ryb i roślin, czyli – jak to się potocznie mówi – natlenia wodę. Moc pompki i wielkość kamienia dobieramy do objętości akwarium.

NAPOWIETRZACZE DO AKWARIUM ↓

Mieszkańcy akwarium – rybki i roślinki – wymagają do życia światła. W akwarystyce stosuje się różnorodne sposoby oświetlania zbiorników. Najbardziej popularne w tej chwili są świetlówki, które zwykle montuje się w specjalnych pokrywach na akwarium. Takie pokrywy również są dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu. Dobiera się je do rozmiarów zbiornika – długości i szerokości. Większość sprzedawanych gotowych pokryw jest czarna, ale istniej również możliwość wykonania pokrywy na zamówienie, wówczas jej kolor możemy dobrać do mebli.

Jeśli nie mamy w domu odpowiedniego mebla, na którym możemy ustawić zbiornik – a pamiętajmy, że musi być on odpowiednio solidny – możemy również kupić specjalną szafkę pod akwarium. Takie szafki są tak skonstruowane, by wytrzymać ciężar akwarium – nawet mały zbiornik o objętości 20 litrów waży po urządzeniu ponad 20 kg!

A może gotowy zestaw akwarystyczny?

Wszystkie wymienione wyżej urządzenia elementy wyposażenia akwarium dostępne są w sklepach zoologicznych oddzielnie. Możemy sobie jednak ułatwić zadanie i kupić gotowy zestaw akwarystyczny. W jego skład wchodzi akwarium z pokrywą, grzałka i filtr. W niektórych promocyjnych zestawach znajdziemy również podstawowe preparaty, jedzenie dla rybek lub siatkę do ich odłowu. Niektóre zestawy oferowane są nawet razem z szafką.

Co jeszcze będzie nam potrzebne do założenia akwarium?

I co możemy schować pod choinką w dzień wigilijny? Jeśli planujemy już w święta zacząć urządzać z dzieckiem akwarium musimy pamiętać o kupnie żwirku i podstawowych elementów dekoracji, czyli skałek, korzeni, itp. Potrzebne nam będą również podstawowe preparaty akwarystyczne: uzdatniacz, który zmieni wodę kranową w wodę zdatną dla rybek oraz tak zwany starter, który przyśpieszy biologiczne dojrzewanie akwarium.

↓ ŻWIRKI DO AKWARIUM ↓

My jednak proponujemy z tym zaczekać i kupić to wszystko po świętach. Przede wszystkim nasze dziecko chętnie razem z nami będzie wybierać dekoracje do akwarium. Po drugie zaś wnętrze zbiornika urządzamy zgodnie z wymaganiami rybek, które zamierzamy w nim trzymać. Przy urządzaniu akwarium nie należy się zresztą śpieszyć. Po świętach na spokojnie możemy wybrać i odpowiednie dekoracje, i rybki, i roślinki. A przede wszystkim bez pośpiechu urządzić wymarzone przez dziecko akwarium.

OZDOBY DO AKWARIUM ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © highwaystarz – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu