10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność

10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność

Domowe mruczki znakomicie zdają sobie sprawę z tego, co sprawia im prawdziwą przyjemność. Często wystarczy więc podpatrzeć kocie zwyczaje, by wiedzieć, czym tak naprawdę uszczęśliwić możemy naszego zwierzaka. Oto lista 10 rzeczy, które sprawiają kotom przyjemność!

Legowisko dla kota

1. Wygodne i dobrze ulokowane legowisko

Koci właściciele z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że sen jest kwestią niezwykle ważną w życiu ich zwierzaków. Normą jest to, że koty przesypiają ok. 16-18 godzin na dobę. Prawdziwymi rekordzistami w tej dziedzinie są zaś koci seniorzy, którzy na sen poświęcać potrafią nawet 20 godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że mruczkom wielką frajdę sprawi wygodne i w dobrym miejscu ulokowane legowisko. Chcąc znaleźć posłanie odpowiadające kocim wymaganiom, poobserwujmy dokładnie zwierzaka i sprawdźmy, czy śpi on wyprostowany, czy zwinięty w kłębek oraz gdzie zazwyczaj układa się do snu. Cenną informacją może być i to, czy śpiąc, lubi on życie domowe mieć na oku, czy preferuje raczej zagrzebanie się w kocu w ustronnym miejscu. Informacje te pomogą nam wybrać lokalizację, wielkość, kształt legowiska oraz to, czy powinno być ono posłaniem otwartym, czy też kocią budką lub śpiworkiem.

LEGOWISKO DLA KOTA

2. Leżanka na okno

Koty cenią sobie nie tylko sen, ale i błogie lenistwo. W kategorii tej ulubioną rozrywką staje się zaś wylegiwanie się i obserwacja okolicy. Koty bardzo lubią przypatrywać się małym i szybko poruszającym się obiektom, a więc np. ptakom latającym za oknem. Jeśli więc chcemy sprawić kotu prawdziwą przyjemność, a przy okazji zapewnić mu chwilę rozrywki, kupmy mu taką kocią leżankę, którą da się zamontować na oknie. Co więcej, dzięki takiemu bonusowemu legowisku, milusiński nasz zażywać będzie mógł też błogich kąpieli w promieniach słonecznych.

3. Miejsce do wygrzewania się

Nie bez przyczyny do domowych mruczków na dobre przylgnęło miano piecuchów. Koty uwielbiają wylegiwać się w ciepłych miejscach i jak zostało już wspomniane, umożliwiają im to leżanki montowane na oknach. Gdy jednak jesienno-zimową porą wcześnie zaczyna robić się ciemno, zadbać możemy o to, aby zwierzak nasz wykorzystywał ciepło płynące z kaloryfera. W tym celu w domu umiejscowić możemy kolejne kocie posłanie – kosz, hamak bądź leżankę przymocowywaną do grzejnika.

↓ LEGOWISKA DLA KOTA NA KALORYFER ↓

4. Dostęp do wysoko ulokowanego punktu obserwacyjnego

Wiele radości jest też w stanie dostarczyć kotom taki punkt obserwacyjny, dzięki któremu pupil nasz z wysokości oglądać będzie mógł to, co dzieje się dookoła. Koty nie zawsze lubią być w samym centrum domowego zamętu, często jednak znakomicie czują się one w roli usytuowanych nieco z boku obserwatorów. Azyl taki znakomicie sprawdza się też wówczas, gdy np. w domu pojawiają się goście bądź gdy mruczek poszukuje takiej przestrzeni, w której nie będzie musiał wchodzić w kontakt z dziećmi. Często wystarczającym i zadowalającym zwierzaka rozwiązaniem są wysokie szafy lub wiszące na ścianach półki. Pomyśleć możemy jednak też o przymocowywanych do ściany kocich domkach bądź instalowanych na ścianie mostkach i kładkach.

5. Stymulacja kocich zmysłów

Wydawać mogłoby się, że chcąc sprawić kotom prawdziwą przyjemność, wystarczy w różnych częściach mieszkania ulokować rozmaite kocie legowiska. Faktycznie jednak w grę wchodzi tu coś więcej. Koty znakomicie czują się wówczas, gdy do dyspozycji swej mają jak najbardziej urozmaiconą przestrzeń. Ciepłe zakątki, zaciszne kryjówki i wysoko ulokowane punkty obserwacyjne są więc sposobami na to, aby zwierzaki nasze doświadczały jak najbardziej różnorodnej rzeczywistości. Ponadto codzienny marazm przełamać mogą też szeleszczące tunele, interaktywne zabawki, kocie drzewka, a nawet maty węchowe i odtwarzane dźwięki przyrody.

6. Kocie drapaki

Drapanie jest nie tylko jednym z podstawowych kocich zabiegów pielęgnacyjnych, ale i prawdziwą przyjemnością. Nic więc dziwnego w tym, że zwłaszcza niewychodzące zwierzaki pazurami swymi lubią zaatakować krzesła, dywany czy kanapy. Jeśli chcemy uniknąć zniszczeń i jednocześnie zaspokoić kluczowe kocie potrzeby, rozmieśćmy w różnych zakamarkach domu kocie drapaki. Dzięki nim zwierzak będzie mógł zrelaksować się, zadbać o swe pazury, a nawet poćwiczyć i porządnie rozciągnąć swe mięśnie.

↓ DRAPAKI DLA KOTA ↓

7. Troska o formę zwierzaka

Wiele domowych mruczków z powodu złej diety, zbyt dużej ilości dodatkowych przekąsek oraz braku ruchu cierpi na nadwagę. Ta zaś pupilom naszym nie tylko utrudnia poruszanie się, ale i prowadzi do wielu groźnych chorób w tym m.in. do cukrzycy, niewydolności nerek, zbytniego obciążenia stawów, osłabienia odporności czy problemów związanych z układem oddechowym, bądź sercowo-naczyniowym. Stąd też, aby zadbać o należyte zdrowie i samopoczucie zwierzaka, zagwarantować powinniśmy mu odpowiednią dawkę ruchu. Tę zaś będziemy w stanie zapewnić, sięgając po rozmaite kocie zabawki, w tym przede wszystkim po nakręcane myszy czy wędki zaopatrzone w piórka bądź wstążki. Akcesoria takie współgrają z naturalnymi kocimi instynktami ukierunkowanymi na tropienie i chwytanie zdobyczy.

ZABAWKI DLA KOTA

8. Relaksacyjna moc kartonów

Jak okazuje się, czasem znakomitą zabawką i źródłem prawdziwej radości stać mogą się naprawdę proste rzeczy. Niekwestionowanym hitem w tej dziedzinie są zwykłe kartony. Jeśli ciężko uwierzyć wam w to, ile frajdy tego typu gadżety są w stanie sprawić kotom, przy najbliższej okazji nie wyrzucajcie opakowań po paczkach i podarujcie je swym zwierzakom. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie udowodnili, że kot, chowając się w pudełku, skutecznie jest w stanie obniżyć poziom doskwierającego mu stresu. Po tego typu zabawkę warto więc sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy w życiu naszego zwierzaka zachodzą istotne zmiany, a więc np. gdy przyzwyczaić musi się on do nowych domowników bądź nowego otoczenia.

9. Czas na pieszczoty

Choć koty często uchodzą za zwierzaki zdystansowanie i lubiące chadzać własnymi ścieżkami i one potrzebują głaskania, przytulania i naszej uwagi. Oczywiście w przypadku mruczków liczyć musimy się z tym, że w dużej mierze to one dyktują warunki takich interakcji. Jeśli więc chcemy sprawić zwierzakowi przyjemność pieszczotami, nauczmy się czytać kocie komunikaty. Kocie zachowanie i wydawane przez zwierzaka odgłosy poinformują nas o tym, kiedy pupil nasz życzy sobie bliskiego kontaktu. Przy okazji pamiętajmy i o tym, że ważny jest nie tylko czas, ale i sposób, w jaki zabieramy się za głaskanie kota. Niemal każdy mruczek z zadowoleniem przyjmie więc gładzenie go pod brodą, nad nosem bądź pomiędzy uszami (dowiedz się, dlaczego koty lubią głaskanie KLIK »).

10. Wspólna przechadzka

Jeśli żyjemy w mieście, raczej nie mamy możliwości wypuszczania kota na swobodne przechadzki. Wcale nie znaczy to jednak, że pupil nasz przez całe swe życie zamknięty musi być w czterech ścianach mieszkania. Gdy mamy do czynienia z kotem, który jest zwierzakiem ciekawskim i lubiącym śledzić to, co dzieje się za oknem, spróbujmy przyzwyczaić go do szelek i smyczy. Takie bezpieczne wyprawy na zewnątrz dla mruczka mogą stać się świetną okazją do zażycia ruchu. Prawdziwy kontakt z zewnętrznym światem zapewni naszemu milusińskiemu też porządną dawkę psychicznej stymulacji, która to zdoła wyrwać go z marazmu i nudy (przeczytaj, jak nauczyć kota chodzenia na smyczy KLIK »).

SZELKI DLA KOTA
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu