Żywienie psów ras małych

Żywienie psów ras małych

Ostatnimi laty bardzo wzrosła popularność małych psów. Nie ma wątpliwości, że wynika to przede wszystkim z ograniczonej powierzchni dla psa, jaką dysponujemy. Większość właścicieli czworonogów to w tej chwili mieszkańcy miast. Niewielkie miejskie mieszkania, niedostatek miejsc, gdzie zwierzak może się wybiegać oraz brak czasu na długie spacery raczej nie sprzyjają trzymaniu dużych psów. Małe rasy wydają się wręcz idealne do takich warunków. Jak wszystkie stworzenia, jednak i one mają swoje specyficzne potrzeby, przede wszystkim w zakresie żywienia.

Potrzeby żywieniowe psów ras małych

Dlaczego psy ras małych mają specyficzne potrzeby żywieniowe? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle wyróżniają się małe pieski.

Przede wszystkim różnice dotyczą metabolizmu, który u małych ras jest znacznie szybszy. W związku z tym, mają one znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne – w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% wyższe niż w przypadku ras dużych. W związku z tym, ich pokarm powinien być bardziej kaloryczny, by pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię.

Kolejna znacząca różnica dotyczy tempa wzrostu szczeniąt. Zacznijmy od tego, że proporcje wielkości między noworodkiem a osobnikiem dorosłym są u psów małych znacznie mniejsze niż to jest u ras dużych. Ponadto maluchy dojrzewają fizycznie znacznie szybciej. Taki york w wieku 8 miesięcy jest już praktycznie dorosły, podczas gdy bernardyn w tym wieku jest jeszcze szczenięciem.

Mniejsze znaczenie mają różnice w wielkości pyska i zębów. Niemniej jednak małe psiaki nie są wstanie pogryźć dużych kąsków. Ma to znaczenie szczególnie, gdy podajemy naszemu pupilowi suchą karmę – wielkość krokieta musi być dostosowana do rozmiarów pyszczka.

Gotowe karmy dla psów ras małych

Skoro już mowa o suchych karmach dla psów. W ostatnich latach stały się podstawą diety większości domowych pupili, przynajmniej w krajach rozwiniętych. Nie ma wątpliwości, że stanowią one doskonałą alternatywę dla domowego jedzenia. Dobrej jakości zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich szeroka oferta pozwala dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb naszych zwierząt.

Spośród wszystkich dostępnych w sklepach karm dla psów najlepiej wybierać te, które są adresowane do psów małych ras. Właśnie one bowiem są najlepiej dostosowane do potrzeb żywieniowych tych czworonogów. Nie mówiąc już o tym, że odpowiednia wielkość krokieta ułatwia im gryzienie i żucie.

Oczywiście możemy naszym pupilom podawać również karmy all breeds, czyli przeznaczone dla wszystkich ras, niezależnie od przynależności do grupy wagowej. Nie powinniśmy natomiast żywić ich karmami dla psów ras dużych i olbrzymich, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb naszych zwierząt.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Ile powinien jeść duży pies?

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.