Sklep online
Sklep online

Związki azotu w akwarium

Azot należy do najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie  pierwiastków. Przede wszystkim wchodzi w skład białek, które są przecież podstawowym budulcem wszystkich organizmów żywych. Wchodzi również w skład wielu związków nieorganicznych i – oczywiście – występuje również w postaci cząsteczkowej. Związki azotu są niezbędne dla życia, jednak zbyt duża ich ilość w akwarium jest niepożądana. Może być przyczyną zarówno nadmiernego rozwoju glonów, jak i śnięcia ryb.

Przemiany związków azotu w akwarium

Związki azotowe ulegają ciągłym przemianom w naturalnych procesach, które mają zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Wyróżniamy trzy główne procesy, w których związki azotowe ulegają przemianie. Są to:

  • amonifikacja
  • nitryfikacja
  • denitryfikacja

Amonifikacja

Produkty przemiany materii wydalane przez ryby, obumarłe części roślin, martwe zwierzęta, resztki pokarmu ulegają w akwarium rozkładowi, którego pierwszym etapem jest amonifikacja. Proces ten polega na przekształceniu organicznych związków azotu w amoniak, który zapisujemy symbolem NH3.

Amoniak jest związkiem o bardzo charakterystycznym zapachu. Zna go każdy, kto choć raz w życiu miał okazję wąchać zgniłe jajka. Ich zapach to właśnie zapach amoniaku, który powstaje, gdy jajko się psuje. Jest to związek nie tylko, delikatnie mówiąc, brzydko pachnący, ale również bardzo trujący. W „zdrowym” akwarium szybko ulega jednak dalszym przemianom.

Nitryfikacja

Nitryfikacja jest procesem prowadzącym do przekształcenia szkodliwego amoniaku w azotany, które mogą być przyswojone przez rośliny. Proces ten przebiega w dwóch etapach.

Najpierw bakterie z rodzaju Nitosomonas przekształcają amoniak w azotyny. Następnie inne bakterie, z rodzaju Nitrobakter, utleniają azotyny do azotanów. Nitryfikacja zachodzi jedynie w obecności tlenu.

Denitryfikacja

Nadmiar azotanów, które nie zostały pobrane przez rosnące w akwarium rośliny ulega dalszym przemianom.

Obywają się one przy udziale bakterii, które nazywamy bakteriami denitryfikacyjnymi. Najpierw redukują one azotany do azotynów, a następnie rozkładają azotyny, w wyniku czego wydzielany jest azot w postaci cząsteczkowej, czyli N2.

Znaczenie procesów przemiany związków azotowych w akwarium

Opisane wyżej procesy mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego akwarium. Zaburzenie ich przebiegu na każdym etapie może mieć mniej lub bardziej szkodliwe konsekwencje.

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby na przykład w naszym akwarium nie zachodziły w ogóle procesy nitryfikacyjne. Gromadzący się amoniak szybko zabiłby wszystkie żyjące w nim ryby.

Azotyny również są szkodliwe i już w stężeniu 5 mg/l powodują śnięcie ryb. Dlatego tak ważne jest by zostały szybko utlenione do stosunkowo nieszkodliwych azotanów. Są one wręcz niezbędne dla roślin, ale nawet ich nie powinno być w akwarium zbyt dużo Nadmiar azotanów jest główną przyczyną nadmiernego rozwoju glonów w akwarium. Zapobiegają temu prawidłowo zachodzące procesy denitryfikacyjne.

Najczęstszymi przyczynami zaburzenia procesów przemiany związków azotu w akwarium są:

  • zbyt duża liczba ryb, przy małej liczbie roślin
  • podawanie rybom zbyt dużej ilości pokarmu, którego nie są wstanie zjeść
  • nieodpowiednia filtracja wody
  • zbyt rzadkie czyszczenie akwarium
  • zbyt rzadkie podmiany wody

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Pyszczaki

Nazwą „pyszczaki” określa się te ryby z rodziny pielęgnicowatych, które noszą swoją ikrę i potomstwo w pyskach. Środowisko naturalne pyszczaków Pochodzą z Afryki. Większość gatunków zamieszkuje dwa wielkie jeziora tego...

Czytaj więcej
Pokarmy dla złotych rybek

Popularne od stuleci złote rybki nie są wybredne, jedzą praktycznie wszystko, dlatego zapewnienie im odpowiedniego pożywienia nie nastręcza problemów. Tym bardziej, że sklepy zoologiczne oferują najrozmaitsze pokarmy dla rybek akwariowych,...

Czytaj więcej
Skrobaki i czyściki do szyb w akwarium

Nawet we wzorowo prowadzonym akwarium pojawiają się glony. Zresztą ich większość nie jest szkodliwa, może być też naturalnym pokarmem dla niektórych ryb i ślimaków. Niestety algi porastające elementy dekoracji często...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram