Żółw grecki

Żółw grecki

Kiedyś żółwie greckie należały do jednym z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach. Dlatego były masowo przemycane do naszego kraju. Pamiętajmy, że kupując żółwia niewiadomego pochodzenia łamiemy prawo, ponadto nie mamy gwarancji, że nabyliśmy zdrowe zwierzę. Kupiony z legalnego źródła jest zbadany przez lekarza weterynarii i jeśli zapewnimy mu dobre warunki, będziemy mogli długo cieszyć się jego towarzystwem.

Środowisko naturalne żółwi greckich

Żółwie greckie żyją na Półwyspie Apenińskim, na Bałkanach, Sycylii, Korsyce i Sardynii. Zamieszkują suche obszary pokryte trawiastą roślinnością.

Wygląd żółwi greckich

Żółw grecki dorasta do około 25 cm długości.

Jego karapaks jest silnie wysklepiony, od jasnożółtego do jasnooliwkowego koloru, z ciemnymi plamami na każdej płytce. Masywna głowa częściowo pokryta jest tarczkami kostnymi, natomiast długa szyja jest naga. Nogi silne i zaopatrzone w mocne pazury.

Od bardzo doń podobnego żółwia śródziemnomorskiego można go odróżnić po kolcu na ogonie oraz podzielonej tarczce nad ogonem.

Zachowanie i wymagania żółwia greckiego

Żółwie greckie prowadzą typowo dzienny tryb życia. Uwielbia ciepło, ale w trakcie wyjątkowo silnych letnich upałów zapada w letarg.

Hodujemy go w dużym terrarium suchym o piaszczystym podłożu. Do dekoracji możemy użyć skałek, kamieni i korzeni. Pod dużym korzeniem możemy urządzić dla żółwia kryjówkę, z której będzie chętnie korzystał. Jeśli terrarium jest wystarczająco duże, możemy zainstalować w nim basen, który musi być tak wykonany, by zwierzę nie miało problemów z wydostaniem się z niego i na tyle płytki, by mógł oddychać – pamiętajmy, że żółwie nie potrafią pływać. Jeśli chcemy, możemy posadzić odpowiednie rośliny, np. Sukulenty, jednakże powinny się one znaleźć poza zasięgiem naszego zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zostaną po prostu przez niego zjedzone.

Optymalna temperatura wynosi około 25 – 30ºC, ale w jednym miejscu urządzamy „wysepkę ciepła”, w której temperatura powinna dochodzić nawet do 40ºC. Uzyskamy ją, montując nad tym miejscem lampę grzewczą. Tu nasz żółw będzie mógł się wygrzewać. Pamiętajmy tylko, by w każdej chwili miał on możliwość przemieszczenia się w cieplejsze rejony terrarium. W terrarium musimy zainstalować również źródło promieniowania ultrafioletowego (UVB), które jest niezbędne do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu przez organizm żółwia.

Jeżeli w terrarium nie zainstalowaliśmy basenu, raz w tygodniu urządzamy naszemu żółwiowi kąpiel. W tym celu nalewamy do miski ciepłą wodę, której głębokość powinna być taka, by głowa zwierzęcia wystawała ponad powierzchnię. Wkładamy żółwia do wody i pozostawiamy na 15 – 30 minut.

Pożywienie żółwi greckich

Żółwie greckie są roślinożerne. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarm roślinny zioła, trawy, liście z drzew owocowych, kwiaty – świeże i suszone. Ponadto możemy podawać zielone warzywa, tartą marchew i owoce. Te ostatnie w niewielkich ilościach ze względu na dużą zawartość cukrów.

Rozmnażanie żółwi greckich

Samca mają wklęśnięty plastron, większe pazury i dłuższy ogon. Rozmnożenie żółwi greckich jest możliwe w niewoli, ale trudne. Samice zagrzebują jaja w ziem, ale jeśli mamy doczekać się potomstwa lepiej przenieść je do inkubatora. Co ciekawe, płeć małych żółwików zależy od temperatury, której rozwijały się zarodki.

Systematyka żółwi greckich

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: Żółwie
Rodzina: Żółwie lądowe
Rodzaj: Testudo
Gatunek: Testudo hermanni (żółw grecki)

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 41 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »
Sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do e-sklepu»
System agencyjny Kakadu

Otwórz sklep zoologiczny z siecią Kakadu
Dołącz do nas »

Kontakt z biurem

tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 800 080 550 lub 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy
Portal kakadu.pl to baza kilkuset artykułów dotyczących tematyki zwierząt.
Gazetka promocyjna

Copyrıght 2013 FUEL THEMES. All RIGHTS RESERVED.