Sklep online
Sklep online

Zakładanie akwarium

Zdobi mieszkanie, pozwala z bliska śledzić życie zwierząt wodnych, rozbudza fascynację przyrodą - akwarium to wyjątkowy element domowego otoczenia. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o jego posiadaniu. Aby jednak móc długo cieszyć się z pięknego zbiornika, warto dobrze zaplanować cały proces zakładania akwarium. Jak krok po kroku urządzić zbiornik akwariowy?

Co zrobić, by woda w akwarium była czysta?

Określenie wielkości i rodzaju zbiornika

Zanim przystąpimy do zakładania akwarium, powinniśmy dobrze zaplanować, jak ma wyglądać nasz zbiornik. Najlepiej stworzyć sobie dokładny plan lub wizualizację akwarium. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z akwarystyką, powinniśmy zdecydować się na zbiornik o średniej wielkości (pojemność: 80 - 120l). W takich akwariach zmiany nie zachodzą gwałtownie, a co za tym idzie – utrzymanie równowagi biologicznej nie stanowi aż takiego problemu, jak w małych zbiornikach. Wielkość akwarium musimy też dostosować do wymagań ryb, jakie zamierzamy utrzymywać. Duże lub energiczne gatunki z pewnością nie zadowolą się litrażem 20 - 80l.

Na ostateczny wygląd akwarium decydujący wpływ ma wybór ryb, roślin i elementów dekoracyjnych. Warto zawczasu określić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Fascynują nas podwodne pejzaże? Marzy nam się zbiornik bogato zdobiony, który udekoruje nasz salon? Chcemy odwzorować w akwarium określony biotop? A może zamierzamy uprawiać różne rośliny? Do najpopularniejszych typów akwariów należą: holenderskie (roślinne), biotopowe, dekoracyjne i naturalistyczne.

Wybór odpowiedniej lokalizacji akwarium

Odpowiednie umiejscowienie akwarium oddziałuje zarówno na łatwość jego obsługi i obserwacji, jak i komfort ryb. Zbiornik warto ustawić w miejscu reprezentacyjnym (np. salonie), ale dosyć spokojnym. Akwarium nie powinno stać przy drzwiach, oknach i grzejnikach, ani w ciągach komunikacyjnych. Nie może też znajdować się w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych. Warto ustawić je w sposób zapewniający łatwy dostęp do urządzeń elektrycznych. Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym będzie stało akwarium, znajdowało się w pobliżu źródła bieżącej wody (np. łazienki). Znacząco ułatwi nam to okresową podmianę wody. Nie zapomnijmy również o wyborze odpowiedniego mebla pod akwarium. Szafka powinna być wytrzymała i stabilna. Pod jej nogi warto podłożyć podkładki rozprowadzające ciężar. Akwarium nie należy stawiać bezpośrednio na szafce. Należy podłożyć pod nie podkładkę amortyzującą.

Skompletowanie niezbędnych akcesoriów akwariowych

Gdy mamy już odpowiedni zbiornik, możemy przystąpić do kompletowania akcesoriów akwariowych. Do niezbędnego wyposażenia standardowego, tropikalnego akwarium słodkowodnego należą: filtr zewnętrzny lub wewnętrzny, grzałka z termostatem, termometr, napowietrzacz, świetlówki (poczytaj więcej o oświetleniu ledowym do akwarium KLIK), odmulacz, czyścik do szyb, siatka, podłoże. W zależności od upodobań można zakupić też odpowiednie dekoracje, np. tło, skałki, korzenie, konary, muszle, doniczki, rurki, ozdoby ceramiczne.

Urządzanie akwarium

Urządzanie akwarium to z pewnością najbardziej fascynujący etap jego zakładania. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, czy zbiornik nie przecieka i w razie potrzeby go uszczelnić. Następnie należy dokładnie przepłukać żwir i wszystkie dekoracje pod bieżącą wodą. Do czyszczenia nie można używać detergentów, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla ryb. Przepłukane podłoże umieszczamy na dnie zbiornika, formując lekkiego nachylenie z tyłu do przodu. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia będą gromadzić się z przodu i łatwiej będzie nam je usunąć. Warstwa żwirku powinna mieć grubość około 5 - 7,5 cm.

Kolejnym krokiem zakładania akwarium jest umieszczenie dekoracji. Nie istnieją żadne ścisłe zasady aranżacji zbiorników. Możemy jednak skorzystać z gotowych rozwiązań, tj. triada kamienna (stworzona z trzech kamieni układających się w pionowy lub poziomy trójkąt) czy okno księżycowe (potęgowanie głębi za pomocą trzech planów w zbiorniku). Kamienie lub korzenie powinny tworzyć w akwarium punkt centralny. Należy raczej unikać symetrycznych dekoracji, które zwykle wyglądają nienaturalnie. Ustawiając ozdoby, nie możemy zapomnieć o stworzeniu kryjówek dla ryb (poczytaj więcej o ozdobach do akwarium KLIK).

Gdy już umieścimy wszystkie dekoracje, musimy zamontować urządzenia elektryczne i inne akcesoria: grzałkę (dowiedz się wiecej o grzałkach akwariowych KLIK), filtr, napowietrzacz, termometr. Należy pamiętać o ich odpowiednim usytuowaniu względem siebie: grzałka powinna znajdować się w pobliżu napowietrzacza, natomiast termometr w oddali od grzałki. Wszystkie urządzenia warto ulokować tak, by były jak najmniej widoczne, np. na tylnej szybie, za dekoracjami.

Zalewanie akwarium wodą

Po umieszczeniu w zbiorniku akcesoriów i dekoracji możemy w końcu przystąpić do jego zalania wodą. Aby nie naruszyć podłoża, na dnie, w części środkowej, najlepiej postawić niewielkie naczynie, na które będziemy kierować strumień wody. Akwarium można napełniać wodą przy użyciu węża lub wiadra. Nie musimy od razu wypełniać całego zbiornika. Wystarczy, że nalejemy wodę do połowy wysokości akwarium - dzięki temu dużo łatwiej będzie nam posadzić rośliny.

Sadzenie roślin akwariowych

Rośliny pełnią w akwarium bardzo ważną funkcję. Nie tylko podnoszą estetykę zbiornika, ale również biorą udział w jego natlenianiu i stabilizacji. Na początek powinniśmy wybrać rośliny szybko rosnące i niezbyt wymagające. Na pierwszym planie najlepiej posadzić niskie rośliny. Wysokie będą dużo lepiej prezentować się z tyłu lub po bokach akwarium. Obok siebie warto ulokować rośliny różniące się strukturą, wysokością czy barwą. W zbiorniku powinniśmy wyodrębnić strefy gęsto i mało zarośnięte. Przed umieszczeniem sadzonek do zbiornika można dodać trochę ciepłej wody - dzięki temu uchronimy rośliny przed szokiem termicznym. Okazy warto przed zasadzeniem przepłukać i oczyścić ze zniszczonych listków. Po umieszczeniu roślin akwarium możemy dopełnić wodą.

Dojrzewanie akwarium

Każdy świeżo upieczony akwarysta marzy, by jego zbiornik szybko zaroił się od kolorowych ryb. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Każde nowo założone akwarium musi przejść proces dojrzewania. W zbiorniku powinna wytworzyć się równowaga biologiczna. Woda musi się wyklarować, a warunki fizykochemiczne ustabilizować. W akwarium muszą też zacząć funkcjonować naturalne procesy przemian azotowych, niezbędne do oczyszczanie zbiornika z toksycznych związków. Dojrzewanie akwarium trwa około 3 - 4 tygodni. W tym czasie wszystkie urządzenia w zbiorniku powinny normalnie pracować przez całą dobę. Należy także oświetlać akwarium przez około 12 - 15 h dziennie. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu dojrzewania akwarium, możemy skorzystać ze specjalnych preparatów uzdatniających lub klarujących wodę, z kulturami bakterii. Przed wpuszczeniem ryb zawsze należy sprawdzić, czy warunki w akwarium są odpowiednie i stabilne. Warto skontrolować wszystkie parametry za pomocą specjalnych testów.

Wybór i wprowadzanie ryb

Wreszcie nadszedł ten wyczekiwany moment – możemy wprowadzić do naszego zbiornika pierwszych mieszkańców. Przed zakupem rybek dokładnie poznajmy ich wymagania i sprawdźmy, jaką wielkość osiągną w przyszłości. Znacznie pomoże nam to w podjęciu wyboru. Do gatunków polecanych dla początkujących hobbystów należą m.in.: gupiki, mieczyki, bojowniki, kiryski, neonki, danio pręgowane, brzanki. Ryby należy utrzymywać zgodnie z ich naturalnymi preferencjami – w ławicach, haremach, parach lub pojedynczo. Warto dobierać gatunki zamieszkujące różne strefy zbiornika. Szacuje się, że na 1 cm ryby w akwarium powinien przypadać 1 l wody.

Pływające zwierzaki do akwarium musimy wprowadzać stopniowo, zaczynając od połowy docelowej obsady. Podczas zasiedlania zbiornika trzeba kontrolować parametry wody. Jeśli nie są stabilne, warto wstrzymać się z wpuszczaniem kolejnych mieszkańców. Zanim wpuścimy ryby do akwarium, pozwólmy im przyzwyczaić się do temperatury i składu chemicznego wody. Umieśćmy zamknięty worek z nowymi podopiecznymi w zbiorniku i poczekajmy, aż temperatura wody w nim będzie podobna, jak w akwarium. Następnie wlejmy trochę wody ze zbiornika do worka i odczekajmy przynajmniej 10 minut. Po upływie tego czasu możemy delikatnie rozchylić woreczek zanurzony w wodzie i pozwolić rybkom spokojnie wypłynąć.banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © abalcazar — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Podłoża i ozdoby akwarystyczne LITTLE FISH

Odmień swoje akwarium na wiosnę! Wiosenne sprzątanie w domowym zbiorniku z rybkami to doskonała okazja, by nadać mu nowy, bardziej atrakcyjny wygląd. Dzięki akcesoriom dekoracyjnym LITLE FISH, które niedawno wprowadziliśmy...

Czytaj więcej
Danio pręgowane

Danio pręgowane to kolejna rybka, którą można polecić początkującym akwarystom. Ma niewielkie wymagania, potrzebuje tylko sporo miejsca do pływania, dlatego raczej nie nadaje się do małych akwariów. Szczególnie, że jest...

Czytaj więcej
Anubiasy

Anubiasy należą do jednych z piękniejszych roślin. Doskonale nadają się do akwariów każdej wielkości. W dużych sadzimy je na pierwszym planie, w małych mogą być głównymi, bądź nawet jedynymi roślinami....

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Zakładanie akwarium […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram