Żaby

Żaby

Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych, mimo to warto spróbować.

Środowisko naturalne żab

Żaby zamieszkują wilgotne środowiska na całym świecie, klimatu ciepłego i umiarkowanego. Ponieważ są zwierzętami zmiennocieplnymi nie mogą oczywiście żyć w zimnych rejonach Ziemi.

Cechy budowy żab

Słowa „żaba” używa się, niezbyt poprawnie, w odniesieniu do przedstawicieli kilku różnych rodzin płazów bezogonowych. Jednakże wszystkie one posiadają pewne wspólne cechy.

Wszystkie mają podobną budowę ciała, krótki i szeroki tułów, z którym bezpośrednio łączy się duża zwykle głowa – nie posiadają szyi. Nie mają ogona, a przednia para kończyn jest zawsze dłuższa od tylnej.

Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. U niektórych gatunków na ciele znajdują się także gruczoły jadowe, na przykład u pięknie ubarwionych południowoamerykańskich drzewołazów. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała płazów.

Zachowanie i wymagania żab

Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała tych zwierząt.

Generalnie żaby nie należą do ruchliwych zwierząt i większość czasu spędzają w ukryciu. Mają bowiem wielu wrogów, a ich jedyną obroną (w większości przypadków) jest szybka ucieczka – długie i silnie umięśnione kończyny umożliwiają wykonywanie długich skoków.

Istnieją jednak gatunki, które dysponują trucizną. Wytwarzana jest w gruczołach skórnych i służy głównie do obrony defensywnej. Co ciekawe najbardziej jadowite gatunki są najbardziej jaskrawo ubarwione.

Pożywienie żab

Wszystkie żaby są drapieżnikami, ale ich ofiarami padają głównie drobne bezkręgowce. Tylko nieliczne gatunki są wstanie upolować i połknąć większą zdobycz, na przykład niewielkiego gryzonia.

Rozmnażanie żab

Larwy żab rozwijają się w wodzie. Bardzo wyraźnie różnią się budową ciała od swych rodziców. Przede wszystkim mają ogony, ale nie posiadają nóg. Nie mają płuc, oddychają skrzelami. Oczywiście są bezpłodne.

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.